milamarus Online milamarus komentáře u knih

Slavné osobnosti v dějinách Prahy 5 (Díl 1) Slavné osobnosti v dějinách Prahy 5 (Díl 1) Hugo Schreiber

Už pár dní knihou listuji, čtu po chvilkách, na přeskáčku... a líbí se mi. Moc se mi líbí! :-) // Jsou tu malíři, spisovatelé, hudební skladatelé, herci, filozofové, sochaři i básníci – pro přehlednost abecedně seřazeni, v jmenném rejstříku řádně zaevidováni, přičemž - a to nesmím opomenout – každý medailon je opatřen portrétní fotografií dané osobnosti, jejíž působení, chcete-li účinek, je sám o sobě při takovém hromadném seznamování nezanedbatelný.
Informacemi kniha čtenáře nepřehltí, v mnohém jen naznačí a další nechává na něm (viz pravidelné odkazy na literaturu, do které lze souběžně nahlédnout). // Dávám maximální počet hvězdiček. // A protože zde převládají muži, vyzdvihuji ženy.

Jsou to:
- Zdeňka Baldová (1885-1958)
- Marina Cvětajevová (1842-1941)
- Leopolda Dostálová (1879-1972)
- Terezie Duchácká (1855-1930)
- Milada Horáková (1901-1950)
- Růžena Jesenská (1863-1940)
- Hana Kvapilová (1860-1907)
- Růžena Nasková (1884-1960)
- Henrietta Sontagová (1806-1854)

02.12.2023 5 z 5

Poklad prísloví Poklad prísloví neznámý - neuveden

Existuje i české vydání. // Našla jsem ho mezi naučnými knihami v dětském oddělení smíchovské knihovny, což může být nedopatření a také podnět k diskuzi,... neboť ano, textu zde není mnoho, ovšem porozumět mu, pochopit ho, dá práci i mé dospělácké hlavě. Potenciál tedy vidím především v obrazové části, která dítě vytrhne z již okoukaných ilustrací, a možná ho zaujme a posune dál.... // Dávám čtyři hvězdičky. Osice, Greena, Hanina61, palka452, Knihomolka506, TaLu,... holky zkuste to. :-)

01.12.2023 4 z 5

Bratr Eichmann Bratr Eichmann Heinar Kipphardt

Famózní konverzačka, která se na česká jeviště z mnoha důvodů nedostane, ale i takhle – na papíře, bez rekvizit – dává tu možnost nechat se dobrovolně pohltit, tj. víc vnímat každé slovo; domyslet si, v jakém rozpoložení, s jakým tónem bylo řečeno, co vyvolalo; ...a snad i v hlavní postavě hledat a vidět kus nevinného člověka, kterým býval. // Dávám maximální počet hvězdiček.

Některé osoby, které ve hře vystupují (nebo o nichž je řeč):
- Avner Less (1916-1987)
- Robert Servatius (1894-1983)
- Heinrich Müller (1900-1945)
- William Lovell Hull (1897-1992)
- Ariel Sharon (1928-2014)
-----------------------------------------------
CITÁT:
Nelžu, nejsem pokrytec, nevytáčím se! Vypovídám tu jen a jen proto, aby se zjistila pravda! Odpovědnost a svědomí – to je záležitost těch, kdo dávají rozkazy, těch, co měli na rozkazy vliv, od generála výš!

21.11.2023 5 z 5

Ptáčkové Ptáčkové Jaromír Zpěvák

Souhlas s předchozími komentáři. Povedená knížka!

------------------------------------------------
LEDŇÁČEK

Na větvičce nad potokem
vodu hlídá bystrým okem.
Mihne-li se v proudu rybka,
vyrazí hned jako šipka,

Na sluníčku jeho peří
září jako drahokam.

20.11.2023 5 z 5

105 roků samoty 105 roků samoty Denis Peričić

Děkuji předchozímu čtenáři za oštítkování knihy. Ani jsem nevěděla, že básně v próze existují, natož co od nich čekat. Je to moje první setkání s nimi. Setkání drsné, krvavé, lstivé, silné,... // Nemám pro ně s jinou knihou srovnání. Chci teď jen vyjádřit onu nepopsatelnou čtenářskou spokojenost, která na mě po otočení poslední strany dolehla. // Přidávám štítek “války“. // Pět.
-----------------------------------
ÚRYVEK:
(...) A všichni najednou: Habt acht, pohov. A Himmler, jo, tam u Rigy... A ten Himmler, když viděl všechny ty hromady nahejch mrtvol, tak se z toho normálně poblil.
A já se tak zachránil. Himmler se tam přesvědčil, že tohleto jsou nelidský metody, proto pak vymyslel Osvětim.

20.11.2023 5 z 5

Hrátky se zvířátky Hrátky se zvířátky Vlasta Kocmanová

Drobná knížka o rozměrech 13x13 cm, kterou mezi těmi ostatními snadno přehlédnete. // S hodnocením zůstávám u třech hvězdiček - obrazová část mohla být propracovanější, nelíbí se mi ta neostrost. Textová část však svůj účel splní. Krátké říkanky, místy i poučné, rozšiřující slovní zásobu dítěte. Navíc všechny jsou usazené v barevných šmouhách, takže můžete potomka pocvičit i v tomto směru... // Vhodné pro dvanáctou a dvacátou příčku letošní čtenářské výzvy.
--------------
Čmeláci v chlupatém tričku
odmítli chodit na rozcvičku.
Řešili potom u kytek,
jestli je cvičení přežitek.

16.11.2023 3 z 5

Paměti Paměti František Křižík

Cenná jubilejní publikace, po níž můžete sáhnout coby po životopisné knize, stejně tak knize odborné. Dozvíte se totiž, z čeho se skládala a jak fungovala světelná fontána (str. 47); kdo vyhrál konkurs na elektrické osvětlení znovu postavené budovy Národního divadla (str. 51); jaké škody napáchal požár v Křižíkově továrně (str. 77); kdy se uskutečnila poslední jízda koňskou tramvají po Karlově mostě (str. 102) a mnoho dalšího.
Knihu zdobí černobílé snímky (dle předmluvy některé zde publikované vůbec poprvé), přičemž je tu také bohatý jmenný rejstřík. Jeho autorem je kolektiv PhDr. Jana Klepla (1907-1965), pracovníka NTM. To k informacím shora doplňuji. // Dávám maximální počet hvězdiček.
---------------------------
CITÁT:
Nebylo ještě porozumění a důvěry k elektrickému pohonu a musel jsem dlouho osobně přesvědčovat a přednáškami propagovat výhody elektrického pohonu drah, než jsem dostal svolení ke zkouškám praktickým.

13.11.2023 5 z 5

Praha - město ostrých hran Praha - město ostrých hran Josef Kroutvor

V tom nejlepším slova smyslu zvláštní knížka. // Nezvyklost spočívá v pouhém naťukávání toho či onoho jména, místa, pojmu, události či další knihy, do které lze po zavření této nahlédnout. Ve strategii autora ukázat minulé časy jinak, přerovnat je. A to přináší možnost přerovnání, samostatného přerovnávání i v hlavě čtenáře... // Je tu toho spousta – kapitola o pražských nárožích, jubilejní výstavě, o Devětsilu,... a závěrečná životopisná črta o architektu Františku Zelenkovi (1904-1944). // Líbilo.

-------------------------------------
CITÁT:
Jsme bohužel nepoučitelní, ale nemůžeme být hluší k hlasu dějin, vždyť jinak by už evropská civilizace a demokracie dávno zanikly.

13.11.2023 5 z 5

Slabin snář Slabin snář Eva Pelikánová

Proměnlivá a přece neměnná. Čekající a přece nečekaná. Žensky křehká, silná a celistvá rekapitulace vztahu, v níž autorka musela (a dokázala) vyjádřit jedním slovem víc než někteří jiní celou stranou. Připomenula jejich význam, jejich důležitost. // ...A snad proto, že jsem knížku četla shodou okolností v metru - v přítomnosti mnoha tlachajících lidí - začínám tenhle komentář právě takhle. Mluvila ke mně hlasitě. // Vhodné pro sedmou či dvanáctou příčku letošní čtenářské výzvy. // Pár řádek opisuji.

-----------------
(...)
Jsi mezi mnou a mezi ničím,
přesto s něčím v hlavě bloudíš.
Co nosíš v sobě, neříkáš mi.
Čím jistá jsem si,
že bez ublížení není žití,
jen umět trpět pro ty pravé,
to je cestou, jak k nim nejblíž jíti.
(...)

11.11.2023 5 z 5

Londýnská ulice: Příběhy domů a lidí Londýnská ulice: Příběhy domů a lidí Vladimír Šlapeta

Kéž by takto byly zadokumentovány celé Vinohrady...

11.11.2023 5 z 5

Magická Praha - Průvodce s nejmodernější technikou po nejtajemnějších zákoutích staré Prahy aneb S mobilem a QR kódy za Magická Praha - Průvodce s nejmodernější technikou po nejtajemnějších zákoutích staré Prahy aneb S mobilem a QR kódy za Michaela Kudláčková

Knížka pro čtenáře – chodce. // Vizuálně velmi pěkná, správně barevná, čtivá, přičemž jde-li o propojení s moderní technikou, na které láká název i anotace shora, uvádím, že funguje jen z poloviny – levý QR kód k zeměpisným souřadnicím a mapě ano; pravý QR kód do fotogalerie nikoliv. // Výchozím bodem je každopádně nejčastěji stanice metra Staroměstská. // Přidávám štítky a chválím. Líbilo!

------------------------------------
CITÁT:
Neřve, nedupe a nijak na sebe neupozorňuje.

11.11.2023 4 z 5

Ahoj podzime, nauč mě říkanku! Ahoj podzime, nauč mě říkanku! Pavla Šebková

První díl ze čtyř, ke kterému jsem se dostala. Vzhledem ke kalendáři ten nejpřiléhavější. // Písmo je větší, rým říkanek střídavý i sdružený a ilustrace, ach, nad těmi se dá s dětmi mluvit a mluvit. Jen knížku otevřít... // Dávám maximální počet hvězdiček. Půvabné!

-------------------------------------
HOUBY
Probudí se, hlínu tlačí,
co jim stačí síly.
Nejí, nespí ani radši,
jen aby už venku byly.

No a venku, to je psina,
tam se diví velice,
jak jsou krásné, každá jiná,
mají módní čepice.

09.11.2023 5 z 5

Praha - Historické pohlednice Praha - Historické pohlednice Tomáš Rejl

Další kousek do skládačky o původní podobě města, kde jsem se narodila, kde žiju. // Zvolená velikost písma u popisků vyžaduje dobré světlo a čerstvé oči. Každopádně množství pohlednic přesahuje stovku a je tedy co prohlížet. Zvlášť mě potěšil snímek Těšnovského nádraží (str. 52). // Časové období sedí, roky pořízení jsou uvedené přímo u snímků. // Dávám maximální počet hvězdiček. // Titul je vhodný pro sedmnáctou příčku letošní čtenářské výzvy, kdo stále hledá.

27.10.2023 5 z 5

Ve věci J. Roberta Oppenheimera Ve věci J. Roberta Oppenheimera Heinar Kipphardt

Pohlcující. Napínavá. Intenzivní. Taková je tato konverzačka, která se mohla včasným dramaturgickým zásahem dobře svést na úspěchu Nolanova filmu. Své diváky by jistě našla. // Autor vycházel z protokolu o jednání za zavřenými dveřmi, kde bylo posuzováno, zda může být J. Robertu Oppenheimerovi uloženo bezpečnostní osvědčení. Protokol čítal 3 000 stran. // Dávám maximální počet hvězdiček.

Některé osoby, které ve hře vystupují (nebo o nichž je řeč):
- Ward V. Evans (1880-1957)
- Roger Robb (1907-1985)
- Haakon Maurice Chevalier (1901-1985)
- Edward Teller (1908-2003)
- Jean Tatlock (1914-1944)

-----------------------------------------------
CITÁT:
Člověk měl zaklepat, než otevřel dveře do onoho hrůzyplného světa, v němž dnes žijeme. Ale my jsme raději vyrazili dveře. I když jsme z toho strategicky nemohli mít žádnou výhodu.

26.10.2023 5 z 5

Malý strašidelník Malý strašidelník Jiří Trnka

Souhlas s předchozím komentářem. Vskutku půvabná knížka, která dává poznat řadu nadpřirozených bytostí - bludičky, čerty, obry, skřítky a mnohé jiné, které jsem doposud neznala. O to raději jsem přečetla. // Vhodné pro rozšíření slovní zásoby a podnícení fantazie. Vhodné pro opakované čtení, pro čtení s porozuměním. // Líbilo. A kdybych měla místo na patnácté příčce, šoupla bych ji tam, neboť kromě Jiřího Trnky je na obálce uvedena také jeho dcera – Klára Trnková (*1949).
----------------------------------
CITÁT:
Zřejmě máme v povaze i na nejhorší peklo vrhnout alespoň lehce smířlivý pohled.

24.10.2023 5 z 5

Tatínku, jeď opatrně! Tatínku, jeď opatrně! Jindřich Balík

Drobný veršovaný úlovek ze smíchovské knihovny, který je primárně určený dětem od 5 let. // Prohlížet ho a diskutovat nad ním však můžete i dřív, to je jasné. Jen co se při procházce ozve další: „A co je tohle?“ // Pokud však místo otázky uslyšíte od potomka napomenutí, připomeňte si význam značek sami.... // Pět hvězd. Povedené!

-------------------------------------------------------
STŮJ, DEJ PŘEDNOST V JÍZDĚ!

Co o této značce víme?
Vždycky před ní zastavíme!
Rozhlédnem se řádně kolem,
teprv potom hneme kolem.

11.10.2023 5 z 5

Strašidla a pověsti staré Prahy Strašidla a pověsti staré Prahy Filip Jan Zvolský

Pestrá sbírka strašidelných příběhů, jejichž prostřednictvím můžete poznávat tajemství pražských ulic, domů a posmrtný život jejich (ne)hodných obyvatel. Spolu s nimi tu jsou také zlomyslní skřítci, vodníci, ohnivá strašidla, čerti.... no, však poznáte sami. :-)
Chválím praktické místopisné rozdělení do sedmi oddílů - Pražský hrad a Hradčany, Malá Strana, Staré Město, Josefov,... ; chválím krátký rozsah jednotlivých vyprávění, kdy k pointě stačí pár řádků. // Dávám maximální počet hvězdiček a přidávám štítky. Šestnáctá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena.
------------------------------
CITÁT:
Pokud si tedy nejste jisti dobrotou své ženy, držte se od Tomášské ulice dál.

11.10.2023 5 z 5

Sobotecký hřbitov Sobotecký hřbitov Josef Jindra

Potřebná knížka.

10.10.2023 5 z 5

Praha Praha Jan Noha

Propojuji s knihou “Praha“ od Josefa Zemana (1908-1973), kterou vydalo Sportovní a turistické nakladatelství o čtyři roky dříve. Jsou si velmi podobné. // Opět černobílé provedení, opět kapesní formát a také vícejazyčné popisky, které čtenářskou základnu v mžiku rozšiřují. Ty česky psané ovšem tentokrát najdete hned u fotografií. Pohodlně, žádné listování, hledání... // Celkem se jedná o 124 snímků. Nechybí žádný.

Chválím autora za jeho snahu zachytit známá místa z jiného úhlu,...protože vyfotit Karlův most se Staroměstskou mosteckou věží nad hlavou, palác Smiřických z podloubíčka, topoly na Císařské louce skrze zbytky vyšehradského opevnění... to je, panečku, orámování! // Pootevřené dveře, ze kterých byla focena Staroměstská radnice, jsem si byla tipovat včera večer. Jde o č.p. 606/12? :-) // A co se týká historických snímků, uvádím například fotografii č. 78 aneb pohled z Chotkových sadů dolů na Klárov, včetně výstavního pavilonu, na jehož místě je dnes výstup z metra; nebo unikátní fotografii č. 82, na níž jsou zvěčněny domy na Dvořákově nábřeží, potažmo Pařížská ulice. Do deseti let tam vyrostl hotel InterContinental...

Dávám maximální počet hvězdiček. // Obě knihy doporučuji.

05.10.2023 5 z 5

Praha Praha Josef Zeman

Sbírka černobílých fotografií představující hlavní město tak, jak vypadalo, když byl jeho primátorem Adolf Svoboda (1900-1969) - zde také autor úvodního slova. // ...To ještě před Stavovským divadlem stávala telefonní budka; Průmyslový palác praskal ve švech; na Petříně byl mladší, knihu držící Jan Neruda; ...a v zimě byla taková zima, že se mohlo chodit přes Vltavu!
Prohlížela jsem sama, prohlíželi jsme s tátou, přičemž smích přišel již na šestnácté straně, když uviděl Křižovnickou ulici. Chodíme tam tudy často, avšak vzpomínku na to, jak jim s mámou v bouřce vypovědělo auto službu - akorát pod okapem kostela - jsem slyšela vůbec poprvé. :-)
Dávám maximální počet hvězdiček. Za dokonalé světlo v momentce z Průmyslového paláce, že se k němu ještě vracím, víc než maximum. // Pro úplnost uvádím, že v exempláři, který jsem si z knihovny přinesla, chybí několik stránek, konkrétně snímky č. 11, 12, 37, 38, 43, 44, 71, 72, 83, 84, 93 a 94. Nechť dělají svým majitelům stále radost.

Krásné! Překrásné!

03.10.2023 5 z 5