Paměti

nehodnoceno
Paměti https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526152/bmid_pameti-6550a296b427c.jpg 0 0 1

Druhé vydání vzpomínek českého elektrotechnika a vynálezce obloukové lampy - Ing. Dr. h. c. Františka Křižíka, vydané společností ČEZ, a.s. ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze, a to u příležitosti 150. výročí jeho narození. Uspořádali: Prof. Ing. Dr. h. c. Vladimír List (1877-1971) a Ing. Jaroslav Veselý (1884-1954)... celý text

milamarus
13.11.2023 5 z 5

Cenná jubilejní publikace, po níž můžete sáhnout coby po životopisné knize, stejně tak knize odborné. Dozvíte se totiž, z čeho se skládala a jak fungovala světelná fontána (str. 47); kdo vyhrál konkurs na elektrické osvětlení znovu postavené budovy Národního divadla (str. 51); jaké škody napáchal požár v Křižíkově továrně (str. 77); kdy se uskutečnila poslední jízda koňskou tramvají po Karlově mostě (str. 102) a mnoho dalšího.
Knihu zdobí černobílé snímky (dle předmluvy některé zde publikované vůbec poprvé), přičemž je tu také bohatý jmenný rejstřík. Jeho autorem je kolektiv PhDr. Jana Klepla (1907-1965), pracovníka NTM. To k informacím shora doplňuji. // Dávám maximální počet hvězdiček.
---------------------------
CITÁT:
Nebylo ještě porozumění a důvěry k elektrickému pohonu a musel jsem dlouho osobně přesvědčovat a přednáškami propagovat výhody elektrického pohonu drah, než jsem dostal svolení ke zkouškám praktickým.