michellereads michellereads komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Po přečtení knihy Les v domě od stejné autorky (Aleny Mornštajnové) jsem si myslela, že už mě asi žádná česká kniha nepoloží tolik - no, safe to say, že jsem se neskutečně mýlila. Knihu Hana jsem si měla příležitost přečíst ve štafetě u @stafety.rachel, které za pořádání této štafety moc děkuji! Zároveň se předem omlouvám holkám po mně, protože skoro všechny moje lepíky a popisky se nachází pouze v první polovině knihy :D. Od druhé poloviny totiž příběh nabral úplně jiné energii a nálady, která mi vzala slova, dech a naopak probudila slzy a pocity, které jsem cítila neskutečně silně. Alena Mornštajnová se totiž dokáže postarat o to, abyste příběh nečetli, ale prožívali. Osobně jsem knihy z období 2.sv.v. nějak nevyhledávala, ale protože jsem již měla zkušenosti s autorkou, bez váhání jsem tuto knihu popadla, aniž bych si přečetla anotaci či hodnocení - a jsem za to ráda! Děj je psaný z několika úhlů a časových linek. Poznáváme do detailu postavy, některé více či méně, a jak toto období ovlivnilo jejich životy. Je to opravdu silný příběh, který ale rozhodně stojí za přečtení. 4,5/5

23.01.2024 5 z 5

Slupky minulosti Slupky minulosti Jitka Prokšová

(SPOILER) Od této knihy jsem čekala asi trochu více. Autorka se sice rozhodla, že chce do příběhu zakomponovat několik náročných témat, jako je zneužívání apod., každopádně je bohužel autorka vždy jen lehce přelítla, tudíž celou situaci dost zlehčila, což z mého pohledu bylo neprofesionální.
Zároveň se všechny postavy chovaly neskutečně podobně, takže nehledě na to, že postav bylo pět, byl příběh dost matoucí.
Obecně mi přijde, že celá kniha je psaná hodně jednoduše, autorka postavy vykresluje přímo - kdo je v knize "záporák" je tak prostě zobrazen už hned ze začátku a naopak. Zároveň jsem v knize nenašla žádný nečekaný zvrat, žádné vyvrcholení ani zápletku, takže příběh jel pořád na stejné vlně, která byla z mého pohledu neskutečně nudná. Nápad příběhu byl určitě zajímavý, nicméně podání příběhu mě hodně zklamalo. Samozřejmě chápu, že ostatním se knížka Slupky minulosti líbit mohla, já se bohužel nedokázala přenést přes tyto body, takže osobně knihu nedoporučuji.

23.01.2024 2 z 5