MichalMartinka MichalMartinka komentáře u knih

Jana z Arku Jana z Arku Anatole France

Tuto knihu jsem si doslova užil. Pro někoho může být mínus podrobné popisy politických situací či církevních opisů, ale věřte, že vše bylo napsáno velmi zajímavě. Pokud se jedná o nejucelenější popis života Jany z Arku, smekám klobouk. Jana zde není zobrazena jako nadlidské stvoření. Autor ji vykresluje jako obyčejnou dívku, která věří svým Hlasům a ve všem se spoléhá na Boha. Ano - dnes to už nikomu nic neříká. Možná proto se mi to tak líbílo. Autor vstoupil do strany a snad proto byla u nás kniha vydána v ten osudný rok 1950 - kdy začala býti církev pronásledována a likvidována. A snad i proto je na konci slovo jistého Boučka, který vše vysvětluje, aby si čtenář nemyslel, že se jednná o zbožnou knihu.

02.12.2023 5 z 5

Pes druhé roty Pes druhé roty František Langer

Zatím jsem neměl tu čest z žádnou knihou o legionářích. Tato je první. Čtení je to z části pro mládež a s části pro dospělé. Větší část je tady tvořena historkami jednotlivých vojáků a ten zbytek je o psovi druhé roty, Rafovi. Čtení to bylo pěkné a zajímavé, ale tak nějak bych zvolil, pro sebe, jiné vyprávění. Dcera byla s knihou, při večerních čteních spokojená.

09.09.2023 4 z 5

Pět hastrmanů Pět hastrmanů Josef Dvořák

Knihu jsem zachránil z kontejneru a schoval doma. Už jsem měl nutkání jí vložit do místní knihovničiky bez toho, abych si ji přečetl. A kdybych to udělal, tak bych udělal chybu. Všech pět příběhů je velmi pěkně psaných a velmi čtivých. Dva příběhy se odehrávají ve Švédsku, dva v Čechách jeden na Slovensku. Každý hastrman je popsaný jinak a každný má své klady a zápory. Dceru to při večerním čtení zaujalo. Nevím kolik večerů jsem knihu četl, ale uvítal bych i dalších pět příběhů. Bylo to takové jiné než od našich předních spisovatelů. Pokud na knihu narazíte, určitě si ji přečtěte.

31.07.2023 5 z 5

Tři stromy Tři stromy Marie Kándlová

Knihu jsem četl mojí cérce před spaním. Jelikož člověk už nejaků tu pohádku přečetlm, tak musel porovnávat. Ať to bylo i Honzovi nebo Jankovi nebo Ivánkovi, tak jsem měl pocit, že většina příběhů vykrádá Erbena, Němcovou, příběhy Krásy nesmírné...Jak říkám, není to přesné kopírování již zmíněných autorů, ale vzatá inspirace a poupravená. Takže za mě 2* a mojí cérce to bylo myslím jedno :)

09.05.2023 3 z 5

Kalich a půlměsíc Kalich a půlměsíc Jaroslav Pecháček

Za mě osobně, velmi pěkně napsaná kniha. Vše začíná v době kdy vystrkuje růžky luteráství a nabourává tak tehdejší kališnické a samozřejmně katolické náboženství. Hlavními postavami jsou dva kamarádi - kameník Martin a kovář Vojta - přes které se seznamujeme s událostmi v době Ludvíka Jagellonského. Pravda je, že jsem se občas trochu ztrácel v těch náboženských konfliktech a represích a občas dumal, proč a nač. Ale jinak je to velmi pěkné čtení, které končí slavně-neslavnou bitvou u Moháče. Do bitvy se naši hrdinové sice nedostanou, protože jsou to pouze řadoví vojáci, ale ty události jsou popsány velmi pěkně a čtivě.

07.05.2023 4 z 5

Valašská světice III Valašská světice III František Sokol Tůma

V první půli se kniha opět dostala do pomalého tempa přemýšlení a již zmiňovaného fylozosofání. Druhá půle se již trochu rozjela. Nic méně - není to můj šálek kávy. Jsem rád, že jsem to dočetl - ale to dumání jsem přeskakoval. To bylo zbytečné.

08.04.2023 1 z 5

Valašská světice II Valašská světice II František Sokol Tůma

No...Nakonec to šlo. Děj už má spád a dumání nad nesmrtelností boruka je rovněž méně. Sice jsou i zde myšlenkové pochody a přemítání, ale na ději, a především příběhu, to není až tak znát. Ano je to zamilované až po uši a není to prostě čtení pro každého. Já si to přečetl, protože...tak nějak...nemohu odejít od rozečténé knihy. A přečtu i poslední část.

03.04.2023 2 z 5

Valašská světice I. Valašská světice I. František Sokol Tůma

No. Když už jsem to začal číst, tak jsem si řekl, že to teda dočtu. Čekal jsem trochu něco jiného. Spíše historického. Ano děj se odehrává na Valašsku - na rožnovsku - mezi světovými válkami (kniha je psána roku 1931) a je znát, že autor místní tradice zná. Ovšem děj neskutečně brzdí ty dlouhé úvahy o ženství, filozofování o duši a štěstí. V půlce jsem byl přesvědčen, že dočtu a dost. Ale nakonec jsem sáhnul i po druhém díle. Spisovatel se snaží o ženský/dívčí román a no...nejde mu to. Nebýt toho mnohdy ujetého hloubání, tak se to dá i snáze číst.

30.03.2023 1 z 5

V cizích službách V cizích službách Alois Jirásek

Kniha se skládá ze dvou povídek a ukončuje tak období husitství. První (V cizích službách) je delší a výborná - Druhá (Ze zlatého věku v Čechách) je kratší...a taková nemasná neslaná.
V první povídce, odehrávající je na začátku 16. stol., kdy je patrný ještě ten ultrakvistický radikalismus a kdy čechové, ač nebojují za svého krále, tak stále prosazují to čeství a spomínají na ty staré časy jak naši předci uměli skládat vozy do sebe a jak bojovali v Uhrách a pod králem Jiřím. A ten konec no...plakal sem.
Druhá povídka se odehrává na konci 16. stol. a ukazuje dobu Rudolfínskou. No...jako...kdyby to nebylo napsané na konci od pana Nejedlého, tak to nepoznám. Tady už ukazuje ty růžky ten panský stav, který toho nevolníka dře z kože, ale...já nevím. Přečetl sem to...ale nebylo to ono. Nic méně mě to od pana Jiráska neodradí a budu pokračovat.

25.03.2023 3 z 5

Lačnov: třicet kapitol z historie obce Lačnov: třicet kapitol z historie obce Petr Odehnal

Tuto knihu mám doma a několikrát jsem ji i přečetl. Velké díky za souhrn všech možných, dostupných informací. Jako Lačnovjan beru všemi deseti.

24.03.2023 5 z 5

Malučký princ Malučký princ Antoine de Saint-Exupéry

Tož asi tak. Po přečtení mě, jako asi první, napadlo, že kniha postrádá ten odkaz. Valašské nářeší mám rád, používám ho rád a aj tak mluvím. Nic méně ten literární odkaz, který dává klasické české přečtení, se vytratil. Všechno je perfektní. Lidovost, mluva, grafické stvárnění. Bylo hezké si velké dílo, přečíst v naší malé řeči. Je to rarita a panu Odehnalovi, patří velké blahopřání. Knihu mám i s podpisem :)

24.03.2023 3 z 5

Zabíječ čarodějnic Zabíječ čarodějnic C. L. Werner

Tak jsem se dostali do finále. (I když no...) Tam kde skončil druhý díl, tak třetí pěkně akčně navazuje. Pořád je to pěkné, dynamické čtení, které se pořád drží toho předešlého tempa. Závěr povedený a epilog slibuje pokračování. Ale kdy? Až výjde budu první kdo si ho přečtě. Celkové hodnocení série **** :)

02.03.2023 4 z 5

Maryla / Zemanka Maryla / Zemanka Alois Jirásek

Dvě povídky. Maryla a Zemanka. Takové běžní Jiráskovské čtení. Obě se odehrávají v době správcování Jiřího z Poděbrad. Zatímco Maryla je taková zamilovaná povídka (a dobře skončí) tak Zemanka je trochu tvrdší (a smutně skončí). Opět sem musel číst pomalu, než si člověk zvykne na to staročenské psaní. Ale jinak klasický Jirásek. Spokojenost.

19.02.2023 3 z 5

Hledač čarodějnic Hledač čarodějnic C. L. Werner

Výborné pokračování, které (podlé mého soukromého názoru), je lepší než první díl. Hlavní osoby už známe a autor mohl děj vystříbřit novou zápletkou a událostmi, které nastínil v prvním díle. Ač nejsem fanoušek takovéto fantasy - dávám palec nahoru a těším se na poslední díl.

12.02.2023 4 z 5

Bratrstvo III. - Žebráci Bratrstvo III. - Žebráci Alois Jirásek

Jak nám první kniha ukázala Bratrstvo na vrcholu, tak nám třetí - poslední část - ukázala konec Bratrstva. Kniha vtáhne hned na počátku a nepustí až do poslední stránky. Tak to bylo alespoň u mně. Postavy, se kterýmy jsme se zžili v prvních dvou částech, završily své osudy. Opět je tady ukázka výborného popisu událostí a situací. Pan Jirásek procestoval Slovenské hory i doliny, ve kterých se příběh odehrává. Proto skvěle sedí i popisy krajiny. No...já byl velmi smutný, když jsem tuto knihu dočítal. Věřím, že ani další z Jiráskových knih nebude nudná. A já vím, že nebude.

08.01.2023 5 z 5

Bratrstvo II. - Mária Bratrstvo II. - Mária Alois Jirásek

Velmi pěkné pokračování. Velmi dobře napsané a popsané jednotlivé osudy našich hrdinů. Děj velmi dobře ubíhá. Není to čtení pro každého. To je pravda. Dnes už víme, že to všechno bylo trochu jinak. Ale já mám pana Jiráska velmi rád. Málo spisovatelů mu v dnešní době sahá po kotníky.

30.12.2022 5 z 5

Bratrstvo I. - Bitva u Lučence Bratrstvo I. - Bitva u Lučence Alois Jirásek

S panem Jiráskem už mám čtenářské zkušenosti. Asi 50 stránek mi trvalo, než jsem si opět zvykl na Jiráskův styl psaní (ano hovoříme o té staré češtině a popisech kraje) ale potom...to by vlastně nebylo ono. Pan Jirásek má prostě v mém srdci místo. Pěkná zápletka, surovost té doby a hlavně...děj se odehrává na území dnešního Slovenska. Takže jako doma. Než se děj výrazněji rozjel, chvíli to trvalo, ale potom už to jelo samo. Těším se na další díl.

10.12.2022 5 z 5