michaela6207 michaela6207 komentáře u knih

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

Psoživot - kniha, která má vše, co očekávám, že by správný autor měl svým čtenářům předávat. Částečně humorná, někdy trnete, ať je něco jen zlý sen a když jste jako já, tak se i dojmete.

Opět kniha přečtena jedním dechem a jakožto panička labradorky křížené s německým ovčákem jsem se i v některých replikách našla.

Už se nemůžu dočkat další knihy a vřele doporučuji všem, kteří by ještě váhali, zda si knihu pořídit.
Samozřejmě hodnotím 5/5*!

24.06.2022 5 z 5

Hrobař Hrobař Jaroslav Irovský

Nejnovější novelou Jaroslava Irovského se stala kniha s názvem Hrobař. Celá novela líčí jeden rok kapely Ask the Dust, která se potýká hned s několika situacemi, které se zdají bezvýchodné. Během čtení jsem zažívala všemožné pocity, které se ve mne mísily. Hněv, souhlas, škodolibost, ale co bylo nejdůležitější, tak je pointa, která mne totálně dostala.
Stylově mi tato novela přišla lehce jiným stylem psaná, než třeba Sráčská trilogie, ale to vůbec nic nemění na tom, že mne celkově pohltila.

10.01.2022 5 z 5

... s duší beadníka ... s duší beadníka Jaroslav Irovský

Bídníctví a bohémský život - to jsou první slova, která mne napadnou po dočtení této neobyčejné knihy.
Styl psaní je upřímný a přímočarý, autor si prostě na nic nehraje, tím spíše, že to bylo zamýšleno jako deník. Myslím si, že člověk, který alespoň trochu holduje sarkasmu a černému humoru si zde přijde na své. Sama jsem se smála od začátku, až skoro do samého konce. Velice povedená kniha.

18.01.2020 5 z 5

Podruhé dnes už vychází slunce Podruhé dnes už vychází slunce Jan Hofírek

Básnická sbírka Podruhé dnes už vychází slunce mne poprvé více a hlouběji seznámila s taji haiku a senrjú. Samozřejmě, že jsme byli "nuceni" kdysi psát ještě na nižším stupni gymnázia krátké básně do různých soutěží a byl nám tehdy vštěpován "správný formát" haiku. Hlavním motivem, který provázel mé tzv. dětské formy haiku provázel především humor, který si myslím, že je důležitý i pro haiku jako takové. Troufám si proto tvrdit, že Jan zde splnil vše, co jsem od básnické sbírky očekávala. Nechtěla jsem totiž vyloženě nějaký typ oddechové literatury, ale takovou, která mne donutí se zamyslet nad určitými slovními obraty ze života.

Sbírka tedy v sobě snoubí jak vtip, stručnost vyjádření, tak i myšlenku jednotlivých haiku doprovázené, podle mého názoru, velmi povedenými grafikami, kterými knihu doprovodila paní Lenka Hofírková.

Na závěr si tedy dovolím pár haiku, které mne osobně zaujaly:
Luxusní rakev -
pozůstalí se loučí
s drahým zesnulým

Výběr hotovosti -
bezdomovec se brodí
kašnou na náměstí

a poslední, kterou si dovolím přepsat je:
Mlhavé ráno -
podruhé dnes už