mh.1988 mh.1988 komentáře u knih

Jak poslouchati hudbu Jak poslouchati hudbu Ludvík Kundera

Skvělý úvod do světa hudby -- nelze popřít, že hudební i stylistický talent byl v rodině Kunderů dědičný.

19.02.2014 5 z 5

Pochod Radeckého Pochod Radeckého Joseph Roth

V seznamu Nejlepší německé romány 20. století, který sestavil Literaturhaus Mnichov, se Pochod Radeckého umístil na 8. místě, což je určitě dobrá vizitka. Jakožto román o zániku jednoho světa na mě osobně zapůsobil mnohem víc než třeba Gepard od di Lampedusy. Na tomto Rothově románu oceňuji zejména jeho dobrou kompozici a výborně ztvárněnou atmosféru Rakouska-Uherska neodvratně spějícího ke svému konci. Českého čtenáře by mohly zaujmout i některé autorovy nepříliš lichotivé poznámky o Češích.

03.04.2013 5 z 5

Nedorozumění Nedorozumění Albert Camus

Není příliš známé, že inspiraci k této divadelní hře čerpal Camus i ze své zkušenosti s našimi zeměmi. Dokonce uvažoval i o tom, že ji pojmenuje "Budějovice". Camus navštívil Čechy a Moravu ještě v době, kdy byl mladý a neznámý. Praha se mu zdála temná a příliš se mu nelíbila. Naopak se prý velmi dobře cítil na sluncem zalité Hané. Jinak Camus velmi rád zaplétal do svých děl odkazy na další knihy, které napsal. Platí to například i o románu Mor, kde se naopak objevuje zmínka o událostech, které zpracoval v Cizinci. Camus tak ze svých jednotlivých děl utvářel jakýsi "ucelený svět".

05.01.2013 5 z 5