Mesačnica Mesačnica komentáře u knih

Proč nepožádali Evanse? Proč nepožádali Evanse? Agatha Christie

Podobne ako Záhada siedmich ciferníkov, aj tu to bolo miestami naivné. Kde sú dvaja detektívi, tak je dielo viac dialogické oproti Marplovej či Poirotovi, kde si svoje domnienky nechávajú pre seba a potom nás prekvapia rozuzlením. V tomto diele sa môže stať, že postavy povedia to, na čo ste vy už prišli pred pár stranami, ale aj tak to bolo veľmi príjemné čítanie.

06.01.2021 3 z 5

Adventinky 1994: Muž z Borové hory / Vánoční zázrak / Návrat domů / Polibek pro podivína Adventinky 1994: Muž z Borové hory / Vánoční zázrak / Návrat domů / Polibek pro podivína Lisa Jackson

(SPOILER) Kniha prináša štyri príbehy v čase Vianoc. Prvý príbeh (Muž z Borové hory) sa odohráva v mrazivej americkej divočine, kde sa Brett cíti ako doma a celkom je spokojný so svojím samotárskym životom. Keď však príde jeho bývalá snúbenica Libby, všetko sa zmení a Brett pochybuje o výhodách samoty.
Druhý príbeh (Vánoční zázrak) zobrazuje dilemy Chloe, riaditeľky detského domova - naučiť svoje chovankyne tvrdej realite alebo im venovať aspoň raz skutočné Vianoce? Postaviť okolo seba múr a nepustiť si do srdca Egana O'Briena alebo podľahnúť citom a tým aj začať veriť na zázraky?
Tretí príbeh (Návrat domů) načrtáva rozporuplný vzťah medzi nevlastnými súrodencami. Diana stále miluje Matta, napriek škandálnemu odhaleniu rodiny a aj uplynulým rokom. Keď vyhnaný súrodenec prichádza domov na otcovo želanie, aby sa zmierili, Diana tomu nemôže uveriť a najradšej by sa vianočných sviatkov v kruhu rodiny vôbec nezúčastnila. Ona však už nie je mladé dievča, ktoré by pred problémami utekalo a tak sa rozhodne trápnu záležitosť z minulosti vyriešiť.
Posledný príbeh (Polibek pro podivína) rozmotáva klbko lásky Bena a Dawn. Dawn pracuje ako veterinárka na americkom vidieku, kde našla útočisko po trápení zlomeného srdca. Aké je jej prekvapenie, keď dlhotrvajúcu tradíciu - vianočnú besiedku pre postihnuté deti - odmieta nový majiteľ dedinskej sály usporiadať. O to väčšie je ešte jej zdesenie, keď v novom majiteľovi spoznáva svojho bývalého snúbenca.
Osobné hodnotenie: 1. príbeh - pekné, romantika, sneh, vášeň, bolo to fajn.
2. príbeh - veľmi dojímavé a krásne, odporúčam čítať ako posledné.
3. príbeh - no tu som mala trochu výhrady kvôli tomu súrodeneckému vzťahu, ale nakoniec to celkom ušlo.
4. príbeh - to sa mi čítalo najťažšie, neviem, či autorka až násilne neprenášala Dickensovu Vianočnú koledu do príbehu, ale už keď sa to rozbehlo, bolo to už lepšie.

02.01.2021 3 z 5

Vánoční nevěsta Vánoční nevěsta Linda Varner

(SPOILER) Na to že to bola harlekýnka, tak som sa celkom dobre pobavila. Alebo práve kvôli tomu? ;) Kto očakáva sexuálne hrátky, bude sklamaný, až po svadbe, ktorá ani nie je opísaná, takže niekto si na svoje nepríde. Táto kniha sa asi vymyká priemeru v žánri, pôsobí dosť cudne, no mne to neprekáža. No dávam len tri *, lebo postavy konali niekedy až moc impulzívne a pôsobilo to dosť zmätočne.

15.12.2020 2 z 5

Prebudená láskou Prebudená láskou Cecilia Grant

(SPOILER) Mne sa kniha, napriek všadeprítomnej erotike, páčila. Hlavná postava, pani Rusellová alias Martha, je takpovediac emancipovaná žena (na niektorých miestach možno až feministka), ktorá nesedí a nečaká, kým ju niekto zachráni. Naopak, chce spraviť niečo so svojím životom a nemyslí pritom len na seba. Vdovský stav jej k tomu napomáha. Na začiatku môže pripadať čitateľovi ako chladná, ambiciózna, bez štipky citu, no postupne si ho získava konaním dobra. Predchádzajúcu vetu by sme mohli uplatniť aj na Marthinho milenca, Thea Mirkwooda, ktorý Marthu vníma sprvoti ako príjemné rozptýlenie na vidieku. Určite autorka preháňa pri scénach, kde opisuje pomoc obyčajným ľuďom. Návštevy chudobných sa však realizovali, píše o tom aj J. Austen. Niektoré scény zašli priďaleko, napríklad keď Jamesa Rusella chceli jeho susedia vyštvať, no a erotiky tam bolo viac než dosť, bez toho by som sa zaobišla, ale to by bola kniha asi o polovicu tenšia. Niektoré veci boli nedotiahnuté, ale dajú sa ospravedlniť, ak je to autorkina prvotina. Národnú príslušnosť je u niektorých autorov cítiť, no čítať knihu s tým, že budem hľadať chyby? Literárna skutočnosť je síce skutočnosť, no stále zostane len fiktívnou realitou, druhá vec je hodnovernosť zobrazenia reality, keď si niekto chce prečítať historický román, mal by zmeniť žáner. Obálka je v prípade kníh to posledné, čo by si ľudia mali na nich všímať.

05.11.2020 3 z 5

Zvuky letných nocí Zvuky letných nocí Inga Lindström

(SPOILER) Najviac sa mi asi páčil prvý príbeh, v ktorom Victoria zdedí maják a keď už sa rozhodne dedičstvo prijať, všetko sa dá až zázračne do poriadku. Kiežby aj pri nás všetkých stála nejaká víla z rozprávky a aspoň občas šibla čarovným prútikom. Úprimne, kto by nechcel zdediť maják?
Ostatné príbehy ušli, no v jednom bola na môj vkus dosť vypätá situácia medzi manželmi a ešte to, že jeho brat paktoval s jeho ženou, (takéto zamotávky nemusím), no a v ďalšom Hilla príliš dlho otáľala a potom jej starú mamu porazilo a mohla ju citovo vydierať.

05.10.2020 2 z 5

Snívanie vo svetle polárnej žiary Snívanie vo svetle polárnej žiary Inga Lindström

(SPOILER) V prvom pribehu sa Paula az neuveritelne bezhlavo zamiluje a vobec nie je zvedava, co robi jej napadnik. Druhy pribeh davali volakedy v telke, tak to mi bolo odtial zname, aj ked mi prisla zvlastna reakcia Justusa pre snahu Caroline o objektivitu a tiez ako odmietal vydatu panicku, starostovu zenu. Mohli vyriesit svoj vztah, co najskor a usetrit ostatnych bolesti. Ale to by uz nebolo take napinave... No a posledny, Lea az zazracne dostava vsetko to, po com tuzi - ordinaciu, dom na byvanie, dokonca aj fesaka, az sa mi nechce verit, ze by to take jednoduche bolo aj v skutocnosti. Mozno Svedsko je zazracna krajina, kde je mozne vsetko.

05.10.2020 2 z 5

Neodolatelný markýz Neodolatelný markýz Barbara Cartland

Už aj predtým som sa u Cartlandovej stretla s tým, že šľachticovi bolo ublížené a vlastne že to bola chyba ženy. Markíz sa tiež na Driscellu nemusel vrhať hneď počas svadobnej noci, ale keď vedel, aké sú jej skúsenosti s mužmi, patrilo by sa mu počkať. A potom jej vyčítať, že ranila jeho city, keď ho odmietla...

20.07.2020 2 z 5

Akčan Tyrok Akčan Tyrok Roald Dahl

(SPOILER) Taktiež súhlasím s predošlými rozpačitými komentármi. Tešila som sa na Dahla, ale. Veľké ALE - chúďatá korytnačky, chudák Alfie, chudera pani Silverová. Pán Hoppy v podstate oklamal pani Silverovú a založil na tom svoje "šťastie". Neodporúčam určite malým deťom, ono to môže lákať svojou hrúbkou, že to je pre deti, ale opak je v tomto prípade pravdou.

18.07.2020 3 z 5

Lásky sa už nebojím Lásky sa už nebojím Meredith Duran

Začiatok bol dosť chaotický, chvíľu trvá, kým sa čitateľ do deja dostane (aspoň mne to tak prišlo). Sprvoti sa mi zdalo, že autorke špionážne rámcovanie románu nie celkom sadlo, niekedy som už aj myslela, že to s ňou vzdám. Ale nakoniec som rada, že som tak neurobila. Bola som zmätená z postáv, na čo sa hrali, ale bolo to asi prirodzené, keď autorka nechcela všetko naraz vyzvoniť. Oproti Vášnivému dotyku je tento román menej priamočiary. Najviac sa mi páčili scény, keď Mina sa hrala na naivnú hlupaňu, tie boli naozaj vtipné a ešte prestrelky medzi hlavnými postavami a tiež ako hľadali k sebe cestu. Autorka odmení vytrvalých čitateľov búrkou citov a erotickými scénami, ktoré nemusia byť každému pochuti. Záver sa mi nepozdával, ale s tým už asi ja nič neurobím :)

26.05.2020 4 z 5

Jedna svadba nestačí Jedna svadba nestačí Jane Ashford

Roman vyzera dost prvoplanovo, tiez som sa niekedy stracala, ze som si musela dvakrat precitat tu istu vetu, aby som sa dozvedela, o kom je vlastne rec. Autorku asi napadli rozne situacie, do ktorych chce postavy silou-mocou dostat. Tak napriklad, nebol vobec opisany pohreb Charlottinho manzela, co mi prislo dost zvlastne. Vlastne tam ani nebol spomenuty. Henry je mrtvy, fajn, ideme dalej. Postava splnila svoju funkciu a bodka. Ano, niekomu mohla ist na nervy macka, ktora tiez mala plnit svoju funkciu - komicku. Aj Annino vyzdravenie posobi az mysticky zazracne. Ak sa niekomu zdalo, ze postavy riesia trivialnosti, tak halo, dobry den, slachta sa vacsinou zaoberala nepodstatnymi vecami. Ako plus som uvitala, ze tam bol pohlad aj zo sluzobnictva, lebo vacsinou sa v tychto romanoch beru ako vzduch, pretoze ich tak mala vnimat slachta. No lepsie by bolo, keby autorka vymenila rozpravaca a zredukovala postavy, aby sa citatel nestracal v deji. Tym sa aj spomaloval dej, ktory bol obohateny o detektivnu zapletku, v ktorej mohli Charlotte a Alec viac patrat.

07.05.2020 3 z 5

U nás v Kocúrkove U nás v Kocúrkove Otfried Preussler

Ak pre deti, tak určite pre staršiu vekovú kategóriu násťročných. Je to takpovediac kronika o ľuďoch, ktorí sa robili hlúpymi, až sa hlúpymi naozaj stali. Trochu mi bolo ľúto zvierat, ktorých postihol nepekný osud. Inak sa knižka čítala dobre, pretože sme mali práve pred voľbami, tak som tam ponachádzala viaceré súvislosti. :)

18.03.2020 3 z 5

Adventinky: Kouzlo Vánoc / Čas zázraků Adventinky: Kouzlo Vánoc / Čas zázraků Emilie Richards

Nejako som čakala od týchto príbehov viac. Príbeh Čas zázraků bol zdĺhavý, odohráva sa ďaleko pred Vianocami (už to ma zarazilo), časová priamka novely je niečo vyše roka (!), v období Vianoc sa odohráva hlavne vyvrcholenie príbehu. Kouzlo Vánoc na porovnanie s tou predošlou bola lepšia, ale tiež čitateľ si bude musieť počkať, kým sa dopracuje k šťastnému koncu (odohráva sa počas jedného roka).3*

18.03.2020 2 z 5

Emília a anjel, ktorý sa volá Ďuro Kremnický Emília a anjel, ktorý sa volá Ďuro Kremnický Angéla Kolozsi

Milá knižka o útrapách strážnych anjelov, ktorí, podobne ako ľudia, nie sú dokonalí. Výstižne boli vykreslené - súrodenecká láska, vzťahy medzi dievčatami, či bežné každodenné starosti. Ako to dopadne, keď anjel-outsider/nemehlo dostane ako trest za učňa malého nezbedného anjelika? 4*

18.03.2020 4 z 5

Podivuhodný príbeh Nilsa Holgerssona Podivuhodný príbeh Nilsa Holgerssona Selma Lagerlöf

Toto vydanie je skôr pre mladších čitateľov, preto má aj na obale nálepku Už čítam sám. Je to oveľa skrátenejšie vydanie oproti tomu pôvodnému, na niektorých miestach to aj badať v deji (na jednom úseku je dokonca editorská poznámka!). Ako veľké pozitívum sú krásne ilustrácie, prevzaté pravdepodobne z ruského vydania a veľké písmená. Inak som očakávala viac, neskrátené vydanie je snáď lepšie. Pre prvých čitateľov však ideálne, preto štyri*

18.03.2020 3 z 5