Meijin Meijin komentáře u knih

Půlnoční soud Půlnoční soud Frédéric Lenormand

Toto je napodobenina případů soudce Ťi od Roberta van Gulika. Chybí ten přirozený detail prostředí staré Číny, který z děl Gulika dělal trochu víc než detektivky. Postavy jednaly zvláštně až na úroveň trapnosti. Zločin byl vyřešen tak nějak přímočaře, opět nikoli na úrovni původního soudce Ťi.
Po druhém přečtení po několika letech nemohu než souhlasit s původním komentářem.

18.12.2012 2 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Úžasná kniha, která kloubí pohledy do života současných ultramaratonců a nejnovější vědecké poznatky z evoluce běhu. Čtivá, emociální a poučná, navíc s několika silnými příběhy nejlepších dálkových běžců světa. Další rozměr, který kniha obsahuje, je nesmírná lidskost, která je při tak náročné aktivitě jakýmsi sekundárním produktem. Líbila se mi nadnesená dvojotázka: Stává se lepším člověkěm ten, kdo miluje běhání? Anebo běhání přitahuje lidi s dobrým charakterem?

22.11.2014 5 z 5

Dávat koním křídla Dávat koním křídla Petr Feldstein

Měl jsem nulové znalosti o dostizích a Václavu Chaloupkovi. Po prvním vzetí do ruky jsem od knihy očekával spíše jakýsi psaný dokument s fotografiemi než pořádnou beletrii, ale to jsem se velice mýlil. Již po několika desítkách stran jsem jihnul u příběhů koní a lidí a rozplýval se nad strhujícím prostředím dostihů, nad přípravou, nástrahami a průběhem závodů. Nejvíce se mi líbilo to stupňované sportovní napětí. V polovině jsem byl přesvědčen, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.
Kdybych mohl autorovi něco vytknout, tak to, že knihou chtěl popsat celý Václavův život a že neskončil do vytracena po jeho největších Velkopardubických úspěších, nejlépe před nástupem do Slušovic. Tam začíná sice také zajímavá, trenérsko - jezdecká a později podnikatelská kariéra Václava, ale je již na hony vzdálená mému vysokému hodnocení a nadšení.
Už v první polovině sice autor mnohokrát tvrdí, že Václav měl během života v závodech smůlu - snad až mnoho smůly - ale čtenář začne dostávat velepříděly této smůly až v druhé polovině o 10-20 let později. To jsem si i já začal říkat, tohle už je přehnané, mít smůlu v každičkém důležitém závodě (a to člověk s tak dobrou karmou a dobrým srdcem jako má VCH), to je prostě špatně podané, vždyť mě ho není líto, on mě tím mnohonásobným popisováním smůly po sobě vlastně štve.
Ale nakonec i ta druhá polovina knihy měla výborné momenty a tak jsem si řekl, že to maximální ohodnocení udělím a srdce si vyleju do komentáře.
Ano z té knihy je moc cítit to spojení koní a lidí, to srdce dávané koním, kteří si ho zaslouží a dvakrát vám ho vrátí a ještě vás při tom olíznou (o:
Také mi nejde na rozum, jak si mohl VCH pamatovat příběhy a detaily o stovkách koní, lidí a jednotlivých dostizích, které se staly před 20-55 lety? To je zachyceno unikátně a jak autoru, tak VCH za to tleskám.

16.12.2018 5 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Zpocatku me pribeh vubec nenadchl, prilis jsem jej nepochopil a tezko jsem se prokousaval. Od urciteho okamziku (cca 30.stranka) se srozumitelnost pro me velmi zvysila a konecne jsem si tohoto Prachetta mohl vychutnavat. Skok zhruba z 1hvezdy na 4hvezdy a z toho plyne vysledne hodnoceni.

19.06.2017 3 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Kniha od které jsem nic nečekal a proměnila se ve velmi zábavnou, svěží, ba i inspirativní. Mnohokrát jsem oceňoval výborné autorovy hlášky a nevšední smysl pro humor, kterýma mě nutil k občasným výbuchům smíchu ve vlaku (o: Dokonce jsem rovněž zcela nečekaně našel podobnost s kriminálním bestsellerem Millenium od Stiega Larssona. Podobně jako tam i zde hlavní hrdina používá různých (nelegálních) prostředků, aby se dostal k potřebným informacím, je ohrožován místními mocnými a konspiraci a pomoc nachází u ženských hrdinek příběhu. A že těch ženských hrdinek Paul West v Paříži poznal. Taky se dokonale seznámil s příslovím jiný kraj jiný mrav, protože podle jeho popisu je Paříž tak naprosto samorostlá a ve svých zvycích tak odlišná od zbytku světa, že je to nutno brát s jistou rezervou.

30.05.2013 4 z 5

Anekdoty pana Kohna Anekdoty pana Kohna Bedřich Zelenka

Klasické židovské vtipy: Achjo, kde já seženu peníze? Za tři dny je činže! ...Já na tom byl taky tak, ale vzal jsem si za tři tisícovky měsíčně tajemníka a ten vzal všechny moje starosti na sebe. ...Ale kde berete pro něj tři tisíce?...No to je jeho první starost!

28.12.2012 3 z 5

Váš obličej nikdy nelže Váš obličej nikdy nelže Michio Kushi

Netradiční pohled na náš vzhled, na všechny detaily obličeje. Neduhy se odráží v našem obličeji, zdraví je úzce propojeno s konzumovanými potravinami. Věděli jste, že tvar našeho obličeje (nebo alespoň u našich předků) závisí na ročním období narození?

20.12.2012 3 z 5

Rozjímání o licitovaném mariáši Rozjímání o licitovaném mariáši Vladimír Šubrt

Kapesní učebnice licitovaného mariáše, včetně průpovídek a příkladů sehrávek.

18.12.2012 4 z 5

První kjú První kjú Sung-hwa Hong

Cesta k mistrovské třídě ve hře go jednoho korejského mladíka. Poutavě vykreslené pozadí hry go v šedesátých letech. Dlouhá je cesta k prvnímu kju, ale ještě delší je následný krok. Každého půl roku se konal celonárodní turnaj, který stvořil 2 nové profesionály. Tvrdá příprava, obnažení morálních kvalit, existencionální souboje s nejlepšími přátely. Pro mnoho go "bláznů" bylo vítězství na tomto turnaji jediným smyslem budoucnosti. Ale pak přišla pro hráče starší 18 let zdrcující zpráva - následující turnaj bude pro vás ten poslední. Jak se s tím vypořádají?

16.12.2012 5 z 5