Matyeos Matyeos komentáře u knih

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Kniha vysvětluje zásadní momenty Babišova mocenského a ekonomického vývoje, jako bylo lstivé převzetí Agrofertu od Petrimexu, či privatizace Unipetrolu, a nabízí velice zajímavé poznatky z jeho minulosti. Role firmy Beltomate a miliónový dar do ČSSD, zapojení švýcarských "spolužáků", využití bývalých agentů STB, pasení úřednice Kafkové, to vše špičkově servírováno J. Kmentou.

26.03.2018 5 z 5

Politika jako absurdní drama Politika jako absurdní drama Jiří Suk

Jako mladý člověk se neustále zabývám otázkou ideálu. Ideál je dle mého nynějšího názoru řídící moc progresu ve všech sférách lidské činnosti a zároveň je jakýmsi výchozím bodem morálky a sebeurčení. V těžkých chvílích strádání a hledání pravdy se kniha nabízí nejenom jako náhled na osobu V. Havla a tehdejší situaci s ním a s celou ČR spojenou, ale i jako náhled na hodnotu ideálu, to jest výchozí neměné upřímnosti sám k sobě, zdroj pravdy, kterému jsem věrný, kotvě, kterou mi nemůžou vzít a která se v očích uzurpátorů stává tím, po čem oni nejvíc touží, totiž morálním východiskem.

13.10.2016 5 z 5

Blacksad Blacksad Juan Díaz Canales

Tu detektivní atmosféru Ameriky 20. st. všichni dobře známe a máme jí zarytou pod kůží. V tomhle ohledu jsem při četbě na jeden zátah ke konci knihy ztratil zájem o zápletku a čekal už jen na rozuzlení děje.
Blacksad je nicméně výborně zpracovaný a vizuálně geniální. Guarnido předvádí nádherně zvládnuté řemeslo se smyslem pro detail. Každé z oken funguje nejen v celku, ale i jako samostatný obraz.

16.06.2017 5 z 5

Kniha Nosferatu: vampýrská bible Kniha Nosferatu: vampýrská bible Petr Štěpán

"To, co vám zde sdělím, je neuvěřitelně temné a tajemné, mohlo by to někomu ublížit a proto neřeknu odkud čerpám informace, ani kdo byl můj zdroj, popř. jak provést tento rituál a co k němu potřebujete. Ale věřte mi! Všechno, co říkám, je pravda!"
První polovina knihy by se mohla vytrhnout. Letering a grafické zpracování je otřesné.
Knihu jsem koupil za účelem nahlédnutí do konspirační mysli kvůli své nové hlavní komiksové postavě. Bohužel mi nebylo nabídnuto téměř nic. "Vampýrská bible" se snaží fungovat jako odborný náhled do světa vampirismu a okultismu, ale svojí konstrukcí v této pozici ničí sama sebe. Nejlépe je na tom konec knihy, který se dá pojmout jako sled krátkých povídek.

09.04.2017 1 z 5

Slova jako ranní červánky Slova jako ranní červánky Chalíl Džibrán

"Přines mi svojí oblíbenou knihu mami," řekl jsem a mamka přinesla Slova jako ranní červánky. Ležim s virózou a v poslední době jsem propadl naprostému mužskému racionalismu, kdy jsem neustále všechno potřeboval chápat a interpretovat logikou. Jak mě ale zastihla nemoc, kterou nejde léčit jinak, než odpočinkem, byl jsem zoufalý a v úzkosti. Jak se mi hodilo přečíst si pár myšlenek Chalíla Džibrána a znovu si uvědomit, že progres a racionalita jsou bezzubé bez vnitřní vyrovnanosti a ženské citovosti a bezmezmené lásky.

31.01.2017 4 z 5

Jak jsme se stali lidmi Jak jsme se stali lidmi Martin Uhlíř

Skutečně povedená kniha nabízející odpovědi na vícero důležitých otázek.
Poznání rozmanitosti evoluce směřující k dnešnímu fenoménu člověka pomůže zahnat pochybnosti o zásahu zvenčí.
Reciproční altruismus a jeho vývoj přiblíží fakt altruismu, jako nástroje blahobytu a jediné možné cesty k šťastnému životu. Pouze chybí úvaha nad posouváním stavu přes současnost, kdy jsme schopní zajistit blahobyt pro všechny, ale přerod k opravdu dlouhodobému pohledu na skutečnost progresu dost drhne.

20.06.2017 4 z 5

Dokumenty Dokumenty Gustave Courbet

Čtivý a zábavný portrét zprostředkovaný především korespondencí pana Courbeta a jeho přátel. Velmi oceňuji chronologické řazení doplněné o komentáře z knih, které krásně vykreslují postavu mistra v celé jeho šíři. Čtenář má díky Dokumentům možnost poznat, jak moc byl Gustave Courbet důležitou postavou ve vývoji umění a především pak pro svou dobu.

03.04.2017 5 z 5

Šťastné narozeniny Šťastné narozeniny Joseph Michael Straczynski

Kresba Johna Romity jr. má tempo, ale jinak mi linka připadá dost monotónní. Tempo má kromě kresby i scénář opírající se místy o zajímavou myšlenku, která však není dostatečně rozvedená a ošetřená. Vítězí tedy pro americký komiks tolik typická akce, ta mi však nepřinesla mnoho požitku.

30.03.2017 2 z 5

Ring není volný! Ring není volný! Milada Taterová

Přícházím v Lysé nad Labem na nádraží, směřující směr Praha, a nemám co bych po cestě četl. V naší skromné nádražní knihovničce, kterou jsem do této chvíle považoval za shluk podřadných titulů, nacházím Ring není volný! Kniha mě oslovuje především svým vzezřením, v tu chvíly ještě netuším, co držím za poklad.
Introspekce do 20. st. především amerického boxu ovládaného gangsterskými syndikáty mě naprosto nadchla. Mám velikou tendenci si knihu uzmout pro sebe a již nikdy jí nedat z ruky. Nicméně lépe poslouží zpátky v regálu naší nádražní knihovny a kdo ví, třeba způsobí ještě mnoho překvapivých nadšení.

22.02.2017 5 z 5

Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku Sean Howe

Zábava plynoucí ze čtení se odvíjí od vašich znalostí postav (rozuměj lidem), které se za tu dobu Marvelem prohnali. Pokud jste geekem ponořeným až na dno, budete se skvěle ukájet. Já osobně jsem znal jen pár autorů a i přesto jsem si knížku užil. Když se ale začalo mluvit o jméně mně známém, dostalo se čtení na vyšší level.
V podstatě bych řekl, že publikace funguje na dvou úrovních - marvel jako firma a vztahy mezi zaměstnanci. První si užije každý, druhou především skalní fanoušci "komiksového zázraku".

21.11.2016 4 z 5

Modré pilulky Modré pilulky Frederik Peeters

Nádherný náhled do Peetersovi mysli dodávající mi odvahu do nejistých momentů, které zajisté přijdou. Nabízí introspekci pocitů a obav člověka zkoušeného životem.
Vizuál je skvělý promyšlenými přechody a udržitelností atmosféry.

21.10.2016 4 z 5