Martinmmm Martinmmm komentáře u knih

Narodený v modrú stredu Narodený v modrú stredu Daniel Tammet

Veľmi zaujímavý vhľad do života a mysle savanta s Aspergerovým syndrómom..

13.07.2021 5 z 5

Biele: Ľadový ostrov Špicbergy Biele: Ľadový ostrov Špicbergy Ilona Wiśniewska

Fascinujúce príbehy z miesta, kde si ani len predstaviť neviem, ako tam ľudia vedia prežiť zimu..

08.07.2021 5 z 5

Kolapsy složitých společností Kolapsy složitých společností Joseph Anthony Tainter

Jedno z klasických archeologických diel pojednávajúcich o kolapsoch má napriek vyše 30 rokom od svojho prvého vydania stále čo ponúknuť

05.07.2021 5 z 5

Agenti bez vlasti Agenti bez vlasti Matti Friedman

Zaujímavý príbeh izraelských agentov pôvodom z blízkeho Východu - "tých, ktorí sú ako Arabi" a ich role pri vzniku Izraela..

27.06.2021 5 z 5

Európa a pandémia: Ako nás zmení koronavírus? Európa a pandémia: Ako nás zmení koronavírus? Ivan Krastev

V mnohom podnetné postrehy o dopadoch pandémie na demokraciu v Európe

22.06.2021 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Viktor Sheymov

Zaujímavý náhľad do jedného z riaditeľstiev KGB zameraného na ochranu komunikácie na konci 70.-tych rokov 20. storočia s celkom prekvapivým zvratom v druhej časti knihy

18.06.2021 4 z 5

Oproti iným Bártovým knihám možno trochu zostručnená, ale stále skvelá kniha popisujúca zákony, podľa ktorých sa riadi vzostup a kolaps civilizácií - pričom kolaps nie je braný ako definitívny koniec, ale ako skôr prerod do niečoo nového..

02.06.2021 5 z 5

Vymývání mozků Vymývání mozků Mark Solonin

Zhrnutie rôznych metód pozmeňovania histórie druhej svetovej vojny v sovietskej a ruskej historickej literature

30.05.2021 4 z 5

Ja, Pútnik Ja, Pútnik Terry Hayes

Strhujúce...brilantne napísané a gradujúce až do konca..

26.05.2021 5 z 5

Hloupost nebo agrese? Hloupost nebo agrese? Mark Solonin

Zaujímavá kniha zaoberajúca sa nie až tak známymi kapitolami 2. svetovej vojny. Jedna hviezdička dole za mapy spomínané v texte, ktoré však žiaľ vypadli z českého vydania.

22.05.2021 4 z 5

Velké říše kočovníků Velké říše kočovníků Milan Škoda

Veľmi prehľadné zhrnutie veľkého množstva kočovníkov a ich ríší, vrátane takých, ktoré sú pomerne neznáme..jedine mi chýbali trochu podrobnejšie mapy s vyznačením lokácií spomínanými v texte a bohatší menný register

12.05.2021 5 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

7 poviedok a každá je iná...niektoré výborné a niektoré "len" dobré (paradoxne sa mi azda najmenej páčila tá s rovnakým názvom ako má aj celá kniha)

07.05.2021 4 z 5

Čtyři vladaři: Jindřich VIII., František I., Karel V., Sulejman Nádherný a posedlosti, které stvořily moderní Evropu Čtyři vladaři: Jindřich VIII., František I., Karel V., Sulejman Nádherný a posedlosti, které stvořily moderní Evropu John Julius Norwich

Veľmi prehľadný medailón prvej polovice 16. storočia a ich hlavných kráľovských aktérov a ich vzájomných interakcií..

02.05.2021 5 z 5

Výdych Výdych Ted Chiang

Sci-fi poviedky s výrazným filozofickým presahom..jednoznačne odporúčam..a veľmi sa mi páči aj prirovnanie k Borgesovi v doslove

28.04.2021 5 z 5

Dobytí nebe Dobytí nebe James Tobin

Pútavo popísaný začiatok jednej novej éry...a človek musí žasnúť nad genialitou bratov Wrightovcov

20.04.2021 5 z 5

Ulice a námestia Bratislava Petržalka - Miestna časť Lúky Ulice a námestia Bratislava Petržalka - Miestna časť Lúky Claude Baláž

Pre miestneho obyvateľa zaujímavé zhrnutie názvoslovia ulíc spolu s informáciami o histórii hradov, podľa ktorých sú jednotlivé ulice pomenované.

16.04.2021 3 z 5

Vzostup peňazí: Finančné dejiny sveta Vzostup peňazí: Finančné dejiny sveta Niall Ferguson

Výborne a veľmi zrozumiteľne napísaná kniha o finančných inováciách od čias Mezopotámie až po súčasnosť a ich úlohe v rozvoji..

09.04.2021 5 z 5

Hledání Černého vikinga Hledání Černého vikinga Bergsveinn Birgisson

Zaujímavé prepojenie kvalitne nazdrojovaného historického bádania a autorovej fikcie..celok vykresluje Vikingov skôr ako veľmi šikovných obchodníkov a moreplavcov, než ako vojnychtivých nájazdnikov

23.03.2021 5 z 5

Slon mizne Slon mizne Haruki Murakami

Niektoré poviedky výborné, niektoré celkom dobré a niektoré poslabšie..z tých silnejších spomeniem Mlčanie, Family Affair, Podpaľovanie stodôl alebo Spánok

12.03.2021 4 z 5

Afrika a Afričané Afrika a Afričané John Iliffe

Zaujímavá a obsahovo bohatá syntéza afrických dejín upriamujúca pozornosť na dynamiku zápasu Afričanov s nepriaznivým prírodným prostredím a tým ako sa jeho dôsledky premietali do ich postojov

01.03.2021 5 z 5