Marian27 Online Marian27 komentáře u knih

Noc temných klamstiev Noc temných klamstiev Dominik Dán

Tak, toto bolo fakt niečo! Absolútna bomba!!! Viem, že pán Dán je výborný autor, ale že napíše výborný príbeh z nášho prostredia, ktorý bude omoho lepší, uveriteľnejší, napínavejší a akčnejší než mnohé iné knihy od svetoznámych a uznávaných autorov, ma nenapadlo asi nikdy. To by bol teda film! Určite si to prečítajte, je to poriadna sila! Len sa teraz bojím, že keď siahnem po iních autoroch a ich knihách, buďú sa mi zdať slabé a o ničom v porovnaní s dánovkami.

15.11.2019 5 z 5

Ostrov pokladov Ostrov pokladov Robert Louis Stevenson

Najkultovejšia a najlegendárnejšia kniha môjho detstva krorá výrazne ovplivnila moje vnímanie dobrodružnej literatúry a vytvorila mi také nádherné detstvo plné hier na pirátov a hladania neexistujúcich pokladov.
Do teraz mám figúrky pirátov ktoré sme si ako deti kúpili v hračkárstve a ktoré sa nápadne ponášali na pirátov z knihy a preto aj dostali mená podla postáv z knižky. Boli to veru krásne časy a trávili sme detstvo vonku a nikto nechcel ísť domov a rodičia nás museli zháňať aby sme prišli aspoň na večeru. :)
Jim bol proste náš hrdina a každý chcel byť ako on, plaviť sa za pokladom, bojovať s pirátmi a mať jeho odvahu a nebojácnosť.
Robert Luis Stevenson stvoril kult a ja mu ďakujem za tie nezabudnutelné zážitky nielen pri čítaní ale aj pri tom ako sa nám jeho príbeh dostal pod kožu a doslova a dopísmena sme ním prežívali nádherné detstvo. Terašie deti môžu len tíško závidieť od počítača..

01.06.2016 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Túto dánovku som neprečítal, ale doslova prežil! Prvá polka knihy vynikajúca, hltal som stránku za stránkou a všetko prežíval spolu s Krauzom, Burgerom a Hanzelom. Druhá sa mi zdala o niečo slabšia ale ten záver stál za to. Musím povedať, že ma naozaj pár krát zamrazilo až do morku kostí Stále zbožňujem knihy pána Dána a už sa teraz teším na ďaľšie. A ešte mám nejaké v zálohe.:))

05.10.2018 4 z 5

Na podpätkoch Na podpätkoch Dominik Dán

Super detektívka, nič iné sa nedá napísať. Krásne prekombinované, dejové línie mali svoj zmysel, všetko krásne zapadlo na svoje miesto a čitatelský zážitok je neopísateľný. Samozrejme že na tom má svoj podieľ aj skvelý humor, sympatická partia vraždárov a aj občas drsné scény, ako napríklad tá z márnice..bŕŕŕ. Ešte teraz mi je nevolno...
Alebo výbuch Krauzovho auta, či domáce týranie Kristíny. Myslím, že v tomto diele pán Dán použil len minimum literárnej fikcie a naservíroval nám príbehy ktoré sa mohli stať tak, ako to napísal. Preto mnoho čitateľov túto knihu nepovažuje až za takú dobrú. Ja som však spokojný, veď som v Našom Meste žil dlhý čas a aj tú dobu o ktorej pán Dán píše si pamätám veľmi dobre. Knihu odporúčam prečítať a ďakujem za veľmi dobrý čitateľský zážitok.

18.12.2017 5 z 5

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

Spasiteľ sa mi páčil a to nielen vďaka sympatickému Harrymu ale najmä kvôli dejovej línii s tajomným nájomným vrahom. Čo si všetko vytrpel a podstúpil len aby spnil svoju úlohu... To bolo proste neuveriteľné. Oceňujem aj zimné, drsné a ponuré prostredie. Nejak to k Nesbøvi patrí. Super čítanie, ja som bol nad mieru spokojný aj keď je kniha dosť dlhá a keď som ju dlhší čas nečítal musel som sa vrátiť pár stránok naspäť aby som si ozrejmil náväznosť a čo sa kedy stalo. Ale keď som mal len chvíľu čas, čítal som Spasiteľa kde sa len dalo: doma, vo vlaku a v autobuse, v práci alebo na WC. Spasiteľ a Snehuliak sa mne osobne páčili z autorových kníh zatiaľ najviac.

23.10.2017 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Vynikajúci a prepracocaný príbeh! Milujem knihy ktoré ma rozplačú a rozosmejú, keď všetko prežívam spolu s hlavnými postavami a keď si príbeh doslova užívam. A "Cela" mi toto všetko splnila. Často vyčítam knihám že sú zdĺhavé a rozvláčne ale tu naopak musím jedine vytknúť že kniha nebola dlhšia. Ešte pár strán by som prijal lebo som mal dojem že nie všetko bolo dopovedané... Ale to nijak neznižuje môj zážitok z "Cely" a knihu odporúčam prečítať lebo je to smutný ba až dojemný príbeh okorenený vynikajúcim humorom a napísaný skvelým jazykom nad ktorým bude človek ešte dlho premýšlať.

31.10.2015 5 z 5

Vražda na zámku Styles Vražda na zámku Styles Agatha Christie

Ani sa mi nechce verit že toto je prvá detektívka v ktorej vystupuje Hercule Poirot. Je veľmi dobre vymyslená a záverečné odhalenie posledného ohnivka je pre mňa osobne vynikajúce a bezkonkurenčné. Páčilo sa mi že v knihe je pomerne málo postáv, takže sa mi zbytočne neplietli. Na slovenskom vydaní chválim aj zaujímavý predhovor o tom ako vlastne celý príbeh vznikol (toto by som prijal u viacerých diel pani Agathy), mapu zámku alebo izby obete a tak isto nápad uverejniť dosiaľ nepublikovanú verziu 12-stej kapitoly, takže sa tam nachádza dva krát a je na čitateľovi ktorú alternatívu si zvolí. Toto všetko spolu s napínavým príbehom robí z Vraždy na zámku Styles literárny klenot.

11.11.2016 5 z 5

Lord Edgware zomiera Lord Edgware zomiera Agatha Christie

Od pani Agathy som prečítal už niekoľko desiatok kníh, takže som vraha odhalil prakticky hneď a bolo mi aj hneď jasné akým spôsobom bola prvá vražda spáchaná. Síce v príbehu potom nastali komplikácie a bolo tam dosť nastrčených falošných stôp, moje "malé šedé bunky" sa pani Agathe nepodarilo oklamať. Po celý čas mi unikal však motív, ten mi objasnil až Poirot. Prenasledovateľ so zlatým zubom mi pripomenul Záhadu miznúceho pokladu od Roberta Arthura. Aj on použil niečo podobné, samozrejme táto kniha bola napísana skôr. Dúfam, že sa mi nebude stávať často, že takto ľahko odhalím páchateľa...:)))

15.08.2019 4 z 5

Pán Tragáčik a templári Pán Tragáčik a templári Zbigniew Nienacki

Nádherné dobrodružstvo!!! Čítal som túto knižku ako chlapec, potom pubertiak, v dospelosti a teraz znova, takmer na prahu štyridsiatky. A stále ju milujem. Dobrodružstvá, dialògy, humor a aj historické fakty. Autor skvele toto všetko skĺbil a pritom čitateľovi nenásilne aj všetopoval myšlienku, že byť zlým sa nevypláca, podvádzať a klamať nieje správne a len čestnosťou, priateľstvom a súdržnosťou sa dá niečo dosiahnuť. Tragáčik je proste sympaťák a jeho dobrodružstvá a príhody sú nadčasové.
"Tam je tvoj poklad, kde tvoje srdce je."
Moje srdce jednoznačne patrí celej tejto sérii o Tragáčikových príhodach na ktorej vyrástli celé generácie čitateľov a tvoria skutočný poklad na poli hodnotnej literatúry pre všetky vekové kategórie.

27.07.2019 5 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Škvár je moja najoblúbenejšia kniha od Ch. Bukowskeho a zároveň patrí do prvej päťky mojich srdcoviek. Čítal som ho aspoň sedem krát, v rôznych etapách môjho života a tá kniha mi dala stále niečo nové. Či sú to dialógy, Belaneho úvahy, bitky, neuveriteľný humor alebo šialené situácie, vždy ma tá kniha dokáže prekvapiť. A samozrejme treba spomenúť plejádu veľmi zaujímavých postáv: sexi Smrtka:))), Celine, banda mimozemšťanov, mafiáni, agresívny hostia a barmani ktorý neustále provokujú, Dante a Fante a samozrejme hlavny antihrdina Nick Belane, drsné súkromné očko. :))) Postavy sú veľmi rozmanité, kludne by stačili na dve knihy ale dej má hlavu aj pätu a treba pochváliť Bukowskeho fantáziu a nezameniteľný štýl. A je tu spomenutý aj ten "vožrala Chinaski":)))) Knihu odporúčam prečítať a ak by sa niekomu nepáčila, mne nenadávajte že som vám ju odporučil, veď čítate "Škvár". :))
Peklo je to, z čoho si ho urobíte.

29.01.2018 5 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Kniha zo začiatku nebola nijak výnimočná ale čím dlhšie som ju čítal, tým viac som prenikal do Chinaskiho bláznivého života a tým pádom mi bol bližší a ťažko som sa s ním na konci lúčil. Keby Bukowski Faktótum predĺžil o nejakých 100 strán, určite by dostal Nobelovu cenu za literatúru a v baroch by mu dávali chlast zdarma:). Ale teraz vážne! Príbeh bol naozaj čím ďalej, tým lepší, drsnejší, humor a hlášky trefné a tu treba poznamenať že Bukowski je jeden z mála autorov ktorí si robia srandu sami zo seba a o vážnych veciach vedia písať s nadsádzkou, jemnou iróniou a občas aj s drsným sarkazmom. Knihu by som odporučil prečítať ľuďom ktorí si už dlhšiu dobu hladajú prácu a už nevedia kam by šli na pracovný pohovor. Chinaski má proste niečo do seba a aj keď to je len ochlasta a flákač moje sympatie si získal a hlavne mi zdvihol náladu v ten správny čas.
Česť Bukowskemu.

26.07.2017 5 z 5

Knieža Smrť Knieža Smrť Dominik Dán

Knieža smrť je vcelku dobrá kniha. Má spád, výborne sa číta, prostredie je aspoň mne známe (na parkovisku pod Devínom som mal vojenskú prísahu), vedľajšia dejová línia sa mi páčila, len mi trošku prišlo akoby kniha bola nedokončená. A čo ten parchant Rastislav? To je všetko?
Kniha mi dala super tip na výlet, takže toto leto sa na Devín vypravím a spravím si parádny výlet loďou, pozriem hrad, dám si niekde obed a nezabudnem ani na jedno orosené...
A veľmi ma pobavil výraz "držhubné", stretol som sa s ním prvý krát a to poznám dosť všelijakých výrazov. To je asi preto lebo som nikdy žiadne "držhubné" nedostal. :)))

15.06.2019 3 z 5

Pancierové srdce Pancierové srdce Jo Nesbø

Pozor, môj komentár prezrádza dej!!!
Myslím si že sa Nesbø jedného pochmúrneho zimného rána, akích je v Nórsku nespočet zobudil a povedal si: "A teraz napíšem najdlhšiu knihu o Harrym. A dám tam tajomného vraha, drsné vraždy aké moji čitatelia zbožňujú, mocenské boje, Harry bude veľa cestovať ako James Bond od Honkongu a Afriky až po zasnežené končiare Nórska. A zas bude slopať a narobím mu nepríjemnosti a zraním ho tak, že sa z toho bude spamätávať ešte tri diely. Vrátim do hry Snehuliaka a dám tam aj nejakú sexi policajtku. "
Takto asi podľa mňa vznikla táto kniha. A prvé strany ma aj bavili, ale potom ako Harry "položil hlavu na klát" ma to prestalo baviť. Áno, kniha je zbytočne dlhá, rozťahaná a čím viac ju čítate, tým viac stráca na uveriteľnosti. Harry vezme na seba vinu, ale keď spolupracuje s Kriposom, nikomu to neprekáža. Bellman pôsobí ako policajt z kórejského filmu Pečať Vraha, hlavne že je vykreslený ako ambiciózny a šikovný inšpektor ale vôbec nič nevyšetril aj keď dostával informácie ako na tácke. Jediné čo ma bavilo bola dejová línia z Harryho otcom. V slovenskom vydaní mi zážitok pokazilo aj more chýb a všetci protagonisti boli vykreslený ako podivné indivíduá ktoré len vrtia hlavou, gúľajú očami a mykajú plecom. Zas si dám s Nesbøm chvíľu pokoj. Zatiaľ najslabšie, čo som od neho čítal. Stačilo príbeh skrátiť a zbytočne ho nezamotávať. Ale pointa bola celkom fajn, bohužiaľ ju zabila stále sa opakujúca fádnosť a zbytočné množstvo strán.

08.01.2019 2 z 5

O myšiach a ľuďoch O myšiach a ľuďoch John Steinbeck

Zvláštny, divným štýlom napísaný, smutný príbeh o nesplnených snoch. Ale určitá hĺbka a morálne posolstvo sa príbehu uprieť nedajú.

19.07.2017 3 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Bukowského som začal čítať niekedy na strednej škole. Pokračoval som keď som školu skončil a hladal si prácu a čítal som ho aj vtedy keď som sa zamestnal. A môžem povedať že ma dosť jeho knihy vtedy ovplivnili. :) Potom som mal dlhšiu pauzu a čítal som iních autorov a teraz po rokoch som sa k nemu vrátil a znova si prečítal Poštovní úrad. Treba hneď povedať že Bukowski nieje autor pre každého!!!! Nie každý si jeho knihy dokáže vychutnať keď žije "americký sen". Ako tu už písali mnohí, človek musí mať niečo za sebou, poznať život z odvrátenej strany, teda niečo odžité, niečo samozrejme aj odpité, niečo odpracocané v mizerne platených zamestnaniach, nejaké potrhlé ženské pomilované a je aj jasné že ranná "kocovina" mu nesmie byť cudzia:). Ano, Bukowski a teda jeho alter ego Chinaski nazýva veci správnymi názvami a popri tom drie na pošte, chlastá, miluje sa so ženami, kašle na šéfov, nadáva, chodí na dostihy a všetko to je opísané tak skvelo a vtipne že sa niekedy rehocete ako "šílenec". Kniha je občas aj smutná ale väčšinou Chinaski hláškuje a zažíva také absurdné príhody že človeku až ostáva rozum stáť. Aj keď kniha má svoje roky je až k neuvereniu aká je aktuálna aj teraz. A český jazyk dodáva celému tomu parádnu šťavu. Som spokojný že knihu som si znovu prečítal a užil som si ju viac ako vtedy keď som ju čítal ako študent.
Česť Buhowskému!!!

13.04.2017 5 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Tak trochu iná dánovka než ako som zvyknutý ale som rád že autor má tak rozdielne knihy. Vyšetrovanie vrážd mladých žien na pozadí udalostí novembra 1989 malo pre mňa osobne svoje čaro. A aj to že v knihe sú spomínané miesta ktoré osobne poznám a chodievam cez ne skoro každý deň. Tak isto ocenujem že v príbehu sú spomenuté okrajovo aj udalosti z roku 1968, Sviečková manifestácia, likvidovanie spisov ŠTB alebo otvorenie hraníc. Ľudia vtedy verili že bude lepšie a niečo sa zmení ale ako sám názov napovedá, nebola to iba obyčajná Nežná fatamorgána? Za mňa spokojnosť.

21.12.2016 4 z 5

Nevinnost Nevinnost Dean Koontz

Kniha ma nadchla, vyborne sa mi citala a dokonale som si ju dokázal užiť. Dej je skveke premyslený, páčil sa mi aj štýl rozprávania, že kniha nieje taka jednoznačná ako je to napríklad v Thomasovskej sérii. Môj zážitok z čítania umocnilo aj počasie pretože keď som čítal Nevinnost neustále vonku snežilo. Preto by som odporúčal Nevinnost čítať v zimnom období. Ono to nieje len fantasticky thriller s prvkami horroru, tajomstva, detektivky a lásky. Je to predovšetkým originálna, skvelá kniha s myšlienkami a úvahami ktoré prinùtia človeka hlbšie sa zamyslieť nad životom aký žijeme a svetom okolo nás.

04.02.2015 5 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Som rad ze aj na Slovensku mame autora takeho formatu ktory dokaze napisat rak prepracovany a prekombinovany roman. Niekedy az prilis prekombinovany! Bola to moja prva danovka a vcelku sa mi aj pacila. Dejova linia s rozsekanou babkou bola klasicka moderna detektivka, aj ked teda bez nejakeho zloziteho vysetrovania a logickych dedukcii. Ale druha linia o vojne mafii, to uz bola ina kava! Trosku zlozity mafiansky pribeh v ktorom je problem rozlisit kto je kto a na ktorej strane stoji. Autor odviedol kus skvelej prace a rozlisit pravdu od literarnej fikcie je naozaj problem. Najma ked som si precital clanky suvisiace s temou. Knizka sa mi pacila ale musim jej vytknut urcitu tazkopadnost a zbytocnu zdlhavost. Pri Krauzovom uteku mi normalne prislo zle a musel som sa ovlazit studenou vodou! Tomu sa hovori autenticky literarny zazitok. Uz sa tesim na dalsie patranie Mord partie z Nasho mesta.

19.12.2013 4 z 5

Za pět minut zvoní Za pět minut zvoní * antologie

Ako ja len milujem tieto poviedkové zbierky! Krásna grafická úprava, knižka má príjemný tvar, a tak sa fajn drží v rukách pri čítaní, pred každou poviedkou pár slov o autorovi, a výber príbehov je podľa mňa veľmi dobrý pretože som ani v jednej zbierke nenašla vyslovene zĺý príbeh. Najviac sa mi páčil príbeh od Janky Pauloškovej Podzim Života pretože aj mne sa stalo niečo podobné, len s tým rozdielom, že mi maminka zomrela keď som nastúpila na strednú. Taktiež sa mi veľmi páčili Tajemství od Aleša Novotného a geniálny príbeh od Klárky Novákovej Tim. Ak by som mohla odporučiť túto zbierku, tak to spravím veľmi rada.

17.04.2024 5 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

Kniha je dobrá. Nie je zlá, veľmi slabá alebo slabá ale bohužiaľ ani skvelá, vynikajúca a parádna. Občas mi prišla zbytočne natiahnutá, a tým pádom trochu aj nudná a zdĺhavá. No a poriadne som sa zasmiala na nej len raz. Kde sú tie časy keď som sa učila chodiť Na podpätkoch, prežila som Noc temných klamstiev, spoznala Sáru a Nehanebné neviniatko, strávila pobyt v Cele číslo 17 a vôbec mi nevadilo, že sa občas udiala aj Smrť na druhom brehu. Nebála som sa dokonca obávaného krycieho mena Červený kapitán, vtedy som si zapálila Cigaretku na dva ťahy, dostala som List zo zahrobia a zistila som že Nevinnym sa neodpúšťa! Samozrejme dánovky budem čítať stále ale už pri ich čítaní nemám žiaĺ ten pocit, že čítam niečo výnimočné.

01.04.2023 3 z 5