magdička14 magdička14 komentáře u knih

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Krásný román, který pohladí na duši. Příběh o lásce, nejen te mezi mužem a ženou, ale i te sesterské. Především pěkně popsán blízký vztah mezi dvěma nejstaršími sestrami, jejich porozumění jedna pro druhou a vzájemná opora. Úžasně vykresleno, jak opravdová láska překoná různé nelehké nástrahy osudu. Velmi mě bavil pozvolně se rozvíjející vztah mezi hlavními hrdiny, to jak se jejich cesty scházely a zase rozcházely a přes veškerá úskalí nakonec k sobě našli cestu. Kniha také poukazuje na to, jak se člověk může nechat lehce ovlivnit názory a postoji druhých, zavrhnout člověka, jenž se na první pohled jeví jako nedobrý a přitom má ušlechtilé srdce. Kdybych měla dvěmi slovy vystihnout knihu, řeknu jen nádherně dojemné.

26.09.2023 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Poutavý příběh od samého začátku až do úplného konce, do konce, který zdál se být, že bude snad i nešťastný. Kniha barvitě zachycuje život mladé dívky Čijo, posléze nádherné gejši Sajuri, ke které byl osud krutý, když ji vzal oba rodiče a ona tak byla odtržená a prodána spolu se svou sestrou daleko od domova. Kniha obsahuje celou nelehkou cestu k tomu, aby se z ni stala slavná gejša. Musí čelit krutosti a intrikám jiné gejši Hacumomo, ale na druhou stranu nalezne útočiště u laskavé gejši Mamehy. Celý čas, co působí Sajuri jako gejša má kolem sebe spoustu mužů, ale ji srdce tluče jen pro jednoho, a tím je Předseda. Moc se mi líbilo jak ti dva nakonec přes všechny nástrahy a nepřízeň osudu k sobě přeci jen našli cestu. V knize mě zaujaly různé zajímavé a hluboké myšlenky hlavní hrdinky nad životem. Celá kniha byla velmi čtivá, včetně kapitol popisujících válečné období. Byla zároveň i nepředvídatelná a dojemná.

13.11.2023 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Tak do půlky jsem se do knížky nemohla jaksi začíst. Druhá půlka už byla lepší a více poutavá. Ale přesto se nedá říct, že by mě kniha nějak výrazně nadchla a oslovila. Taková klasika, kterou ale stojí za to si přece jenom přečíst. Autor dobře vystihl atmosféru doby i charaktery postav. Od zhýčkané Daisy, férového Nicka až po tajemného Gatsbyho. Příběh o lásce, povrchnosti, zhýralosti, nesplněných snech a tužbách, a také smrti. Ve vcelku malé knize velký děj.

12.01.2024 3 z 5