lux_et_veritas lux_et_veritas komentáře u knih

Smrt pro Gretu Garbo Smrt pro Gretu Garbo George Baxt

Od tejto knihy som nemal žiadne očakávania. Ide v podstate o brak a autor pôsobí ako obrovský fanúšik starého Hollywoodu, strieborného plátna a jeho nesmrteľných hviezd. A tak tu máme fan-fiction, ktorá prináša hromadu slávnych mien v nemeckými špiónmi preplnenom meste snov, kde sa každý s každým pozná a kde snáď ani neprebehne dialóg bez opomenutia nejakého filmu. Skvelé je, že neidealizuje a nevytvára si vlastnú verziu Hollywoodu (Peter Lorre závislí na kokaíne, nevydarené manželstvo Marion Daviesovej či William Haines baliaci mladého šoféra). Všetko sa samozrejme točí okolo femme fatale, Lady Sapfó, okúzľujúcej Grete Garbo. Kniha nie je napísaná najlepšie, dialógy nie vždy fungujú a nekomplexné postavy sú len figúrkami na autorovej šachovnici. To však neznamená, že táto jednohubka, nemá pár skvelých momentov, pochybný humor, napätie a zopár úžasných postáv (Gretina služobná Lottie, jej najbližšia priateľka Salka či spomínaný interiérový dizajnér a herec William Billy Haines). Takže ak si odteraz kedykoľvek doprajem horúcu čokoládu, spomeniem si starú dobrú Lottie Lyntonovú, nuž kto by čakal, že si celú knihu o Grete Garbo ukradne pre seba jej služobná :D

25.07.2023 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

(SPOILER) Stále jedna z najlepších klasík, ktorá cez mnohé spracovania a adaptácie (nehovoriac o tej so zombíkmi :D) stále dokáže vykúzliť úsmev na tvári. Originál síce má pár hluchých miest a musel som sa v pár momentoch nútiť do čítania, čo pri klasikách nie je ničím nezvyčajným. Keď sa však veci dajú do pohybu, stojí to za to. Skvelé vykreslenie prostredia, vynikajúco napísané postavy a ironický podtón dodnes vedia pobaviť. Jane, so svojím zmyslom pre humor a schopnosťou dokonalo vykresliť spoločnosť a morálne princípy v ktorých žila, dokázala predstihnúť svoju dobu. Líza, ktorá odmieta žiadosť o ruku od pána Collinsa a rozhodla sa dať prednosť sebe pred vlastným zabezpečením, zároveň kritizuje svoju kamarátku Charlotte, ktorá volí praví opak. Aj v tejto vedľajšej príbehovej línii Jane predstihla svoju dobu, v ktorej jedinou šancou žien z nižšej spoločenskej triedy na zabezpečenie bol sobáš. Aj ostatné postavy mi však, napriek svojim negatívnym vlastnostiam a nedostatkom, prirástli k srdcu. Od dobrosrdečnej no naivnej Jane, svojvoľnej no nezodpovednej Lydie až po hrdého no často arogantného Darcyho. Rozhodne hodlám dať šancu aj iným dielkam slečny Austenovej.

01.07.2023 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Už dlhú dobu ma žiadna kniha takto nenadchla. Chris nás môže svojou veľkou aljašskou odyseou naučiť veľa o hľadaní samého seba, svojho miesta na tomto svete a v spoločnosti. Či ho oslavujete alebo zatracujete stojí táto kniha o prečítanie. 5/5

03.02.2022 5 z 5