lulein lulein komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Rodinná sága napříč 20. stoletím

Mám ráda dějiny, ale vždycky pro mě končily 19. stoletím. Na základní škole jsem se nikdy nedokázala nadchnout pro politické dění. Na střední jsme se nedostali přes konec -ismů. No a na výšce k tomu zatím neprokousali přes zajímavé události z hlubší minulosti. Vždycky jsem si své mezery byla vědoma. A možná o to víc jsem se zaujetím poslouchala příběhy od babičky a od jejích rodičů, které mi převyprávěla, ale pořád mi chyběl komplexní pohled celé naše dějiny. Nakonec jsem si mohla 20. století, to ve kterém jsem se ještě stihla narodit, poskládat díky v této knize.

Příběh začíná babičkou Annou, která se zamiluje do Antonína a s ním uteče do pohraničí, kde prožijí první světovou válku. Jejich dcera Alžběta je před druhou světovou donucena odejít ze Sudet, a vnučka Anežka, která je vypravěčkou celého rodinného příběhu popisuje svůj život, kde se musí stát fronta na banány, dopisy od tety z ciziny chodí otevřené a oslovení soudružko je pocta. Hlavní hrdinky se protknou s příběhy židů, českých Němců, partyzánů, donašečů a všeho co s tou dobou souviselo.

Charaktery postav jsou natolik plastické, že každý čin souvisí s povahovými ani jednou vás nenapadne, že postava zareagovala neadekvátně. Jednotlivé příběhy jsou silné a každý z hrdinů a hrdinek měl své těžké chvilky, ze kterých je smutno. Přes to dokáže čtenáře přenést lehkost a jakou autorka příběh popisuje a na konci zůstane jen příjemný pocit z dobrého čtenářského zážitku.

31.08.2017 5 z 5

Revoluce zevnitř Revoluce zevnitř Michael Neill

Nedočtená, klasický přístup okecávání a převyprávění příběhů druhých a skutečný přínos nebo čtenářský zážitek nulový.

09.09.2017 odpad!

Caraval Caraval Stephanie Garber

Milá odpočinková s nádechem magie

14.06.2018 3 z 5

Popis života jedné rodiny, který končí u Avy. Podivné, krásné a jemné jako její křídla

28.12.2017