LuckyVagabond LuckyVagabond komentáře u knih

Smyčka Smyčka Simon Stålenhag

Působivá kniha. Obrázky autora znám trochu z netu, takže když jsem zjistil, že je u nás vydaná jeho kniha, hned jsem si ji musel sehnat. A nelitoval jsem.
Hlavní postava v roce 2004 vzpomíná na své dětství před 50. lety. Na neskutečně atmosférických a perfektně propracovaných ilustracích skandinávského prostředí s typickými domy a starými automobily té doby uvidíte kontrastovat různé futuristické, zrezavělé autonomní roboty, humanoidy, vznášející se transportéry, 250. metrové věže a industriální stavby z budoucnosti, ale pořád budete vědět, že se vše odehrává půl století nazpátek. Celé je to tak trochu sci-fi pozpátku a naruby. Vše doplněno stručným příběhem ze vzpomínek malých rošťáků tak aby zbytečně nerozptyloval, ale jen dokreslil emotivní atmosféru ilustrací. Až si člověk při čtení říká, jestli se to všechno doopravdy takto nestalo.
Originální nápad, perfektně doladěný do posledního tahu štětce :)

01.02.2019 5 z 5

Sex není zadarmo Sex není zadarmo Chester Brown

Jeden z těch komiksů který si vezme na paškál nějaké tabu a ukáže ho v lidském světle. Nikdy mě nepřestane fascinovat o čem všem se dá napsat komiks tak, aby mě bavil a zároveň mě přinutil zapřemýšlet a přehodnotit nějaké předsudky.

Vlastně byl komiks svým způsobem v něčem krásný. Těžké popsat.

Trávogeddon Trávogeddon Paul Tobin

Dobrá oddechovka.
Plants vs. Zombies je jediná hra na mobil, které jsem podlehl a projel ji a dokonce několikrát. Ta hra je prostě vychytaná.
Když jsem zjistil, že vyšel i komiks, zvědavost mi nedala a musel jsem mu dát šanci. Očekávání byla hodně nízká. Myslím, že to pro autory byla docela výzva dát příběh "tower defense" hře. Úkol se jim ale povedl. Nejde o žádné veledílo. Fanoušek hry ale příběh v komiksovém ztvárnění určitě ocení a příjemně si zavzpomíná a zarelaxuje tak jako já.

PS: kdo nehrál, nepochopí :)

23.01.2019 5 z 5

Fotografický ateliér H. Eckert v Praze Fotografický ateliér H. Eckert v Praze Miroslava Přikrylová

Při procházkách Prahou si vždycky říkám, jaké by to asi bylo se vrátit v čase a projít si Prahu za starých dob. Tato kniha mě zatím k této fantazii přiblížila asi nejvíce :) 578 stran nabitých kvalitními fotkami člověka báječně přesune v čase do dob konce 19. století.

23.01.2019 5 z 5

Bacht the balvaj pheňa hin = Štěstí a vítr jedno jsou Bacht the balvaj pheňa hin = Štěstí a vítr jedno jsou Hana Šebková

Kombinace černobílých momentek ze života romských ghett s pěknými citáty a básněmi romských autorů.
Takový ten druh malé knížečky, který v naší předpojaté mysli polidšťuje pohled na romskou problematiku.
Nemám co vytknout.

Vodní díla v České republice Vodní díla v České republice Jan Němec

Kniha plná informací, ale hlavně krásných, převážně leteckých snímků. Nikdy jsem se nezamyslel nad tím jaké úsilí lidé v Česku museli vynaložit pro udržitelnost a dostupnost vody. Každý by si měl uvědomit jaký luxus si dopřáváme tím, že na sebe můžeme ve sprše plácat litry pitné vody a co vše za tím stojí. Podařeně zpracovaná kniha na nečekaně zajímavé téma.

Barma Barma Guy Delisle

Tak už mám za sebou Pchjongjang, Jeruzalém, Šen-čen a teď konečně i Barmu. V tomto případě je příběhově asi nejslabší, ale kupodivu to vůbec nevadilo. Delisle dokáže podat i každodenní rutinu života ve zkorumpované Barmě s vtipem a lehkostí, tak že vás to prostě bude bavit. Plus si člověk trochu rozšíří obzory ne jen o Myanmaru, ale získá i vhled do práce různých neziskovek.

Pravidla léta Pravidla léta Shaun Tan

Ty malby! Co stránka to umělecké dílo. Jdu se pokochat znovu.

23.01.2019 5 z 5

Miluj vášnivě – 7 pravidel pro naplněný sex Miluj vášnivě – 7 pravidel pro naplněný sex Pierre Franckh

Kniha je pro lidi, kteří mají různé nevyřčené, nenaplněné nebo nepřiznané fantazie. Zaměřená na komunikaci a otevřenost s partnerem, ale i přijetí své vlastní sexuality, tužeb a fantazií hlavně před sebou samým.
Ze všech těch knih o mužích z Marsu a žen z Venuše v posteli, tanter, tao, Deidů a dalších různých knih o lidské sexualitě, nečekaně asi nejpovedenější knížka.
Možná budete překvapení čemu všemu je otevřený váš partner, když se zeptáte :)

A proto nejíme zvířátka A proto nejíme zvířátka Ruby Roth

Nádherná knížečka. Kéž bych jako dítě měl takovou knížečku taky. Možná bych pochopil co to je hamburger dříve než ve 27.
Celkem složité téma zobrazuje v krásném a citlivém podání. Užitečná výbava každého uvědomělého rodiče.
Já ji dostal jako dárek na Vánoce, který mě moc potěšil :)

Vegan v kondici Vegan v kondici Brazier Brendan

Výborná kniha od člověka, který sportu a veganské stravě zasvětil život a prošlapal cestičku k dokonalému jídelníčku za mě a neváhal se o to podělit.
Vím, že tak jako on to vychytané nikdy mít nebudu. Ale je dobré mít v povědomí nějaký ideál, ke kterému se můžu snažit přiblížit.
Do té doby ať žije rýže s rajčatovým protlakem, cizrnou z konzervy, seitanem a veg1 :D

Cikáda Cikáda Shaun Tan

Prostě další lahůdka Shauna Tana, která k vám nepromlouvá skrze slova, ale emoce které ve vás rozechvějí dokonalé ilustrace a silná témata. Tentokráte z úmorného prostředí korporátu.

Street art Praha Street art Praha Tomáš Pospiszyl

Dost obsáhlý záběr pražského street artu. Autor asi záměrně nevybíral jen kvalitní kousky, ale nasekal do knihy všechno na co narazil. Což reálně zobrazuje stav a kvalitu tohoto uměleckého žánru u nás. Opravdu mě zaujalo tak možná 10% obsahu. Zbytek byly celkem slabé, bezduché výtvory. Což mě trochu zklamalo. Takže 5 hvězd za obsáhlou dokumentaci, 2 hvězdy pražským pouličním umělcům. Až jsem dostal chuť sám vyrazit do ulic a něčím zajímavým zase přispět. A možná to i udělám :)

21.01.2019 3 z 5

Kamil neumí lítat Kamil neumí lítat Jennifer Berne

Knížka pro děti knihomolů i pro knihomoly samotné :)

20.01.2019 4 z 5

Přirozeně Přirozeně Tomáš Pospěch

Už dlouho přemýšlím jak knihu pojmout slovy. A pořád nemůžu na správná slova přijít. Nádherná kniha z které číší krása, svoboda a přirozenost, jenž při listování nabývají nových lákavých rozměrů.

20.01.2019 5 z 5

Jak postavit malý dům Jak postavit malý dům Vojtěch Valda

Nejlépe zpracovaná kniha na téma dřevostaveb, navíc reflektující minimalistické potřeby dnešní mladé generace.

18.01.2019 5 z 5

Jiný svět Jiný svět Angelo Purgert

Tak tohle bylo veliké zklamání :( zobrazit alternativně smýšlející lidi, kteří prahnout po souladu s přírodou tím, že nasbírají konvenční modelky, dají jim květiny do vlasů a vyfotí je bosé u srubu, nebo potoka prostě nestačí :( Čekal jsem něco ve stylu fotek z Rainbow family, Burning man a podobně. Tam ale fotografům nahrává autenticita, která tady nešla cítit ani trochu. Nápad skvělej. Provedení hodně špatné :( proč se nenakontakovali na lidi, kteří filozofii tohoto projektu opravdu žijí a nenafotili je? Vždyť je jich tolik a jsou tak krásní. Autor na mě působí jako zdatný obchodník, než kreativní umělec.

17.01.2019 1 z 5

Cikáni Cikáni Josef Koudelka

Krásná kniha. Koudelka dokázal cikánský drsný život v chudobě, segregaci a nepochopení zobrazit v poetické a romantické rovině. Člověk z fotek pocítí určité okouzlení, sympatie a soucit s touto kulturou. Tyto působivé fotografie doplňuje několikastránkový text o historii romů, který mě donutil zapřemýšlet nad cikánskou otázkou a přiměl mě si o tom ještě něco načíst.

10.01.2019 5 z 5

Mračna Mračna Roman Bureš

Český sci-fi komiks z prostředí nahatých, zarostlých naturistů a naturistek? To jsem prostě musel mít jako fanoušek naturismu a komiksu :) A příjemně mě to překvapilo. Vychytaná kresba typická pro Romana Bureše a vtipný příběh ze světa, kde naturismus je norma, ale hrdinové musí čelit textiláckému spiknutí z vesmíru. Sběratelská lahůdka.

10.01.2019 5 z 5

Nový svět Nový svět Shaun Tan

Kniha, která komiks povyšuje na umění. Prostě nádhera pro vnímavé.

07.01.2019 5 z 5