los los komentáře u knih

Novely Novely Karel Sabina

konečně pořádné vydání Oživených hrobů, jedinečné novely z české literatury 19. století

29.05.2018 5 z 5

Ráj tichých bláznů Ráj tichých bláznů Petr Kettner

pro rybáře příjemné odpočinkové čtení

28.05.2018 3 z 5

Terorista Terorista John Updike

zpočátku tezovité, závěr nevěrohodný

28.05.2018 3 z 5

Fasování košťat Fasování košťat Vít Janota

Číst po tramvajích poezii/ a nezakrývat to rukou v nádražních/ putykách objednávat nealkoholická/ piva dobrovolně se vozit po městě/ kýčovitým turistickým vláčkem/ Ještě to jde/ neztrácet kontakt s realitou

2004: Český horor 2004: Český horor Antonín K. K. Kudláč

Neff a Velinský, jinak odpad

Pavouk Pavouk Marek Přibil

epigon zůstane epigonem

Ticho Ticho David Jan Žák

1) Náhoda je neprofesionální fabulační trik, a v thrilleru se nic neděje náhodou!
2) Peripetie mystických meditací a pseudovýklad kvantové fyziky jsou úplně zbytečné.
3) Nepravděpodobná, až nelogická neprofesionální prchlivost a psychická labilita kriminalisty Milana.

Když se fotograf Drtikol ptá Slepýše - „A je hranice mezi představou a realitou skutečně tak důležitá?“ - jako by se tím sám autor vzdával odpovědnosti za své překombinované vyprávění.

21.05.2018 1 z 5

Čtení o roce osmačtyřicátém Čtení o roce osmačtyřicátém Eduard Bass (p)

s přihlédnutí k době vzniku výborný zdroj

21.05.2018 4 z 5

Rozhlásky Rozhlásky Eduard Bass (p)

epigramy a podobné žánry mají nevýhodu příležitostného vzniku, jsou limitně svázány s dobou a místem, kdy a kde se jejich prostřednictvím autoři vyjadřovali k aktuálnímu politickému, společenskému, kulturnímu atd. dění
Bassovy rozhlásky ocení především čtenáři, znalí historického kontextu, některé pobaví i dnes

21.05.2018 2 z 5

Rozhořčení Rozhořčení Philip Roth

o mnoho, mnoho smířlivější a uhlazenější než Portnoyův komplex, pointu umocňuje (a dost na ni tak spoléhá) "povinná" emotivnost smrti hlavní postavy v korejské válce

21.05.2018 3 z 5

Proměna / Die Verwandlung Proměna / Die Verwandlung Franz Kafka

v originále je Kafka skutečně lepší

Noční život ve Vídni Noční život ve Vídni Peter Altenberg

sliboval jsem si od "vídeňské atmosféry přelomu minulého století" trochu více, asi nejsem čtenář básnivých črt

Holky Elky Holky Elky Radmila Adamová

trefné postřehy, ale i přes zřejmý záměr až "příliš" šablonovité

17.05.2018 2 z 5

Tři strašidelné povídky | Drei unheimliche Geschichten Tři strašidelné povídky | Drei unheimliche Geschichten Friedrich Gerstäcker

dobrá, poutavá četba spojená s nenásilnou výukou
praktické zrcadlové vydání s poznámkami pod čarou a výkladem obtížnějších pasáží gramatických i lexikálních (není třeba v knize listovat dozadu)

17.05.2018 4 z 5

Hořké povídky Hořké povídky Maxim Gorkij (p)

povídky Zrození člověka, Škodlivost filozofie, Poustevník, nu, vlastně všechny...

14.05.2018 4 z 5

Pij, duše, co hrdlo ráčí Pij, duše, co hrdlo ráčí Marina Ivanovna Cvetajeva

Mého dne lidem netřeba;/ žebráka prosím o chleba,/ bohaté grošem toužím obléct,// zlodějům klíče svěřuji/ a jehlou, když už beru ji/ do ruky, paprsek chci provléct.// Žebrák mi prázdnou jen hrst dá,/ bohatec grošem pohrdá,/ bez klíče vchází dovnitř zloděj,// paprsek prchá, nechce skrz,/ a hloupá pláče moře slz/ nad svým dnem slávy, kam se poděl…

14.05.2018 3 z 5

Básně Básně Osip Mandelštam (p)

V Petrohradě sejdeme se znova,/ snad jsme tady slunce pochovali v zem,/ blažená a nesmyslná slova/ poprvé zde pronesem.

Vánice Vánice Lev Nikolajevič Tolstoj

bravurní líčení ruské zimy

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

tak se přiznejte - kdo zvládl četbu Nestřevova příběhu bez úhony?

14.05.2018 5 z 5