ljubo1473 ljubo1473 komentáře u knih

Tancujúce medvede Tancujúce medvede Witold Szabłowski

Prvá časť knihy sa venuje len spomínaným medveďov a medvediarom a v druhej sú reportáže z celého sveta. Albánsko, Kuba, Ukrajina, Poľsko, Gori, Estónsko, Karadzic, Atény a iné. Je to veľmi čtivý obraz zmien, ktoré sa na týchto miestach v danej dobe diali. Kniha je napísaná pútavým jazykom, a nie je to ani taká ťažoba ako iné knihy z tejto edície. Tým pádom je vhodná aj pre možno citlivejších čitateľov, ktorí si radi prečítajú kvalitnú reportážnu literatúru, ale témy vojen a genocíd pre nich nie sú až tak lákavé.

21.01.2020 4 z 5

Planéta Kaukaz Planéta Kaukaz Wojciech Górecki

O histórii a národoch kaukazu veľa kníh nenájdete a pritom je to jeden z najzaujímavejších regiónov, kam smerujú kroky i mnohých slovákov a čechov. Preto je táto malá/veľká kniha cenným svedectvom a zdrojom informácií. Nehovoriac že je napísaná aj pútavo a vtipne.

27.03.2018 5 z 5

Dharmoví tuláci Dharmoví tuláci Jack Kerouac

Na túto knihu som sa dlho tešil, v študentských časoch som čítal Na ceste a toto bolo také pokračovanie. Roky však prešli a človek sa už na to pozerá inak. Už to nie je len veselé čítanie o živote aký by človek chcel zažiť. Všetci vieme ako zomrel Jack Kerouac a zatiaľ čo v knihe Na ceste, jeho pitie až tak nevnímame, tu už to pôsobí občas smutne, hlavne keď už vieme aký bol osud Jack Kerouaca. V každom prípade je to dobrá kniha a keď sa človeka zaujíma viac aj o duchovnú stránku beatnickeho hnutia, tak tu ju nájde. Niektoré pasáže pôsobia úsmevne ako nadšenie z kultúry pitia čaju, japonskej kultúry a turistiky. Hlavne v dnešnej dobe, keď máme dostatok informácií a tieto veci sú už viac take "mainstreamové". Suma sumárom kniha je občas veselá občas smutná, občas nudná, hlavne kvôli katolícko-budhistickým odbočkám, ale k to už k beatnickým bhikkom patrí. Čo však možno viac človeka zaujme je jedna z hlavných postáv Japhy Rider aka Gary Snyder a nasmeruje ho k nemu a jeho poézii a videniu sveta, ktorý je viac aplikovateľný na súčasnosť a možnoi na dnešných viac duchovných ako beatnických dharmových tulákov.

01.02.2024 5 z 5

Vesmír v kvapke vody Vesmír v kvapke vody Agnieszka Wójcińska

Veľmi dobrá kniha, ktorá vás vie nasmerovať, čo si ďalšie prečítať z vydavateľstva Absynt. Výrazne vyčnieva rozhovor s Liao I-wu.

09.12.2019 4 z 5