LideCtete LideCtete komentáře u knih

21 detektivů 21 detektivů * antologie

Zdařilý výběr a skvělý překlad - dva základní kameny dobré antologie. Moji favorité: Podezření (Dorothy L. Sayers), Čajový lístek (Robert Eustace & Edgar Jepson), Náhoda mstí (Anthony Berkeley), Lacrimae rerum (Edmund Crispin). U některých povídek ani nevnímáte, že jim bude bezmála 80 let, tak jsou moderní.

Vyvraždění rodiny Greenů Vyvraždění rodiny Greenů S. S. Van Dine

Ježí se vám vlasy hrůzou, když čtete, jak nevratně ochrnutá stará žena stává v noci před knihovnou, svítí si svíčkou a louská si z knihy o jedech...

Královské vraždění Královské vraždění S. S. Van Dine

Vydání, které se mi před mnoha lety dostalo do ruky, bylo mnohem staršího data než to zde uvedené. Už ze samotného přebalu čišela pochmurná nálada, uvnitř pak umocněná odlidštěným, modernistickým předválečným New Yorkem a pitoreskními vraždami podle krutých dětských říkanek. Protřelý vrah uniká, a málem se dokáže vyvléci ze stahující se smyčky, která tak tak že nezabije nevinného.
Na českém překladu je fascinující, že šachová partie musela být přepracována tak, aby odpovídala klíčovým figurám (bishop není král, ale střelec). A poznámky pod čarou jsou minimálně tak zajímavé jako román sám.

07.03.2017 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Začíná to jako nějaká klasická detektivka - včetně toho náčrtku "místa činu" (ty k takové detektivce patří - viz např. http://www.databazeknih.cz/knihy/kralovske-vrazdeni-60828 :-) ), ale vyklube se z toho slušná punkově-hackerská jízda. Ačkoliv motiv rituálních vražd už je značně unavující, v téhle knize dává smysl. Potěšitelné je, že filmové zpracování je až na pár "výpustek" věrné, ale těžko říci, jak by to vypadalo, kdyby člověk neznal knihu. Text má obrovský přesah žánru, je to v podstatě politický thriller, a další dva díly reflektují snad všechny bolesti současného Švédska i světa.