lentolog lentolog komentáře u knih

Teória literatúry: Výbor z formálnej metódy Teória literatúry: Výbor z formálnej metódy Mikuláš Bakoš

Iniciácia do literárnej vedy.

24.02.2021 5 z 5

Oktávia ide stovkou Oktávia ide stovkou Rudo Moric

Úžasná rýchlosť môjho detstva (z obdobia sledovania, ,,koľko má na tachometri":-)

15.02.2021 5 z 5

Biblia v obrázkoch pre malé deti Biblia v obrázkoch pre malé deti Kenneth Nathaniel Taylor

Moje prvé stretnutie s biblickými mýtmi.

07.02.2021 5 z 5

Terenova písanka Terenova písanka Laco Teren

Šťavnaté stĺpčeky rozhľadeného bohéma a flanéra, ktorý rovnako dobre píše ako maľuje. Odkazy na výstavy, knihy, skladby a recepty.

07.02.2021 5 z 5

Tisovi poza chrbát: Príbehy odporu voči ľudáckemu režimu Tisovi poza chrbát: Príbehy odporu voči ľudáckemu režimu Monika Vrzgulová

V každej kapitole som sa dozvedel niečo nové a prekvapivé.

16.12.2020 5 z 5

Teorie lyriky Teorie lyriky Jonathan Culler

Dôležitá kniha pre všetkých znalcov i milovníkov poézie.

21.08.2020 5 z 5

Dům z papíru Dům z papíru Carlos María Domínguez

Zaujímavá kniha o Földváriho syndróme.

07.08.2020 4 z 5

Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. Leanne Shapton

Výborná kniha od inšpiratívnej umelkyne (oplatí sa prečítať si aj Swimming Studies a Waterloo - City, City - Waterloo).

07.08.2020 5 z 5

Úzkost brankáře při penaltě Úzkost brankáře při penaltě Peter Handke

Výborné!

05.08.2020 5 z 5

Lešení Lešení Mario Benedetti

Výborná kniha a ideálny úvod do montevi-dejstva.

18.07.2020 5 z 5

Dianin strom Dianin strom Alejandra Pizarnik

vzdiališ sa menám
ktoré sa prešívajú tichom vecí

(s. 36)

08.07.2020 5 z 5

Dianin strom Dianin strom Alejandra Pizarnik

Úsporná, iskrivá, výborná poézia.

08.07.2020 5 z 5

Nová divočina Nová divočina Jonáš Zbořil

Osviežujúca ekopoézia so štipkou melanchólie a nostalgie za budúcnosťou.

03.06.2020 4 z 5

Člověk mezi rozprostraněností a krajinou Člověk mezi rozprostraněností a krajinou Jaroslav Novotný

Toľko objavov v takom útlom zväzku!

21.05.2020 5 z 5

Skutečné přítomnosti: Je něco v tom, co říkáme? Skutečné přítomnosti: Je něco v tom, co říkáme? George Steiner

Jedna z najlepších úvah o umení, jeho zdrojoch a našom vnímaní.
,Je třeba, abychom neustále četli jako by.´

01.04.2020 5 z 5

Epické podoby priestoru Epické podoby priestoru Xénia Činčurová

Výborný úvod do problematiky.

25.03.2020 5 z 5

Penthesilea Penthesilea Ivan Wernisch

Šťastnej autorskej ruky výber z básní 2007 - 2019. Zoznamy, zátišia, krajinky, príbehy, schválnosti, magické stretnutia, miniatúry:
Křik
Mrak se roztrhl a zaleskla se dlažba
Děti běží za kropicím vozem
(s. 27)

18.03.2020 5 z 5

Silvestr s Balzakem Silvestr s Balzakem Wolfgang Kohlhaase

Výborné poviedky, najmä Hodiny perštiny / Vymyslená reč (Erfindung einer Sprache) je skvelá.

19.02.2020 5 z 5

Nemísta měst: Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst Nemísta měst: Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst Anna Beata Háblová

Stretnutie topografie, architektúry, príbehov, poézie i filozofie. Inšpiratívne čítanie. (Škoda len strateného konca kapitoly Architektura v době virtuality na str. 142.)

27.01.2020 4 z 5

Jesenný krik jastraba Jesenný krik jastraba Josif Brodskij

Jediný výber geniálneho rusko-amerického básnika v slovenčine. Veľký zážitok!

15.01.2020 5 z 5