Nemísta měst: Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst

I nemísta měst mají své příběhy. Kniha Nemísta měst z různých úhlů zkoumá téma všech opomíjených, pomíjivých a míjených prostorů měst. Některá vznikají nekoncepční výstavbou, jiná jen tím, že chybí důvod k zastavení. Některá nás dráždí a odrazují, v jiných nacházíme únik před předvídatelností veřejného prostoru. Esejistické kapitoly (autorka se v nich opírá o klíčové zdroje z oboru architektury, urbanismu či exaktních urban studies, ale i filozofie, sociologie, ekonomie či geografie) uvozují povídková „zastavení“, která umožní na problematiku nahlédnout v rozšířené perspektivě. Rob se zabydlí v nevyužívaném prostoru železničního křížení na periferii Londýna. Chang opustí tradiční rolničení a začne třídit plasty, s jejichž špínou a zápachem žije v důvěrné blízkosti. Pro Ramiho je uprchlický tábor vězením s unavenou nadějí na útěk. Ale je zde i řada dalších, pro které je potřeba vztahu s místem zásadní. Skrze místo, jeho historii a charakter totiž objevujeme to, čemu se říká domov, „naše místo“ ve světě. Jsou nemísta součástí přirozeného vývoje měst a v éře toků a sítí nutností, nebo jsou naopak důsledkem našeho selhání a bezradnosti? Téma, které autorka pojednává, nechybně zaujme odbornou veřejnost (urbanisty, architekty, sociology), ale díky svému propojení s příběhy i další vnímavé čtenáře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422760/nemista-mest-opomijena-pomijiva-a-m-iH4-422760.jpeg 4.214
Fejetony, eseje, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Nemísta měst: Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst

F-l-p

Netradičně a zajímavě řešená kniha, líbí se mi, že autorka komplexně zapojuje světy, které s tématem souvisí, stejně tak přidává své názory a zkušenosti, které z knížky vytváří osobitý kus. Působivé jsou taky povídky i design.

Raszkulce
21.12.2020

Moc zajímavá knížka. :) Dozvíte se plno věci a zároveň jsou všechny tyto fakty protkány krásnými povídkami. Doporučuji. :)

salamandrina
07.09.2020

Zajímavá kniha jak po grafickém zpracování, tak obsahově. Nutí člověka přemýšlet o tom, kde žije, koukat se kolem sebe.

bagel
05.05.2020

Hodně zajímavá kniha s velmi pěkným grafickým zpracováním a fotografiemi. Má daleko do suchopárné naučné knihy, líbilo se mně rozdělení na čtyři kategorie i úvodní příběh u každé. Bonusem na konci jsou vysvětlivky i seznam odkazů.

lentolog
27.01.2020

Stretnutie topografie, architektúry, príbehov, poézie i filozofie. Inšpiratívne čítanie. (Škoda len strateného konca kapitoly Architektura v době virtuality na str. 142.)