Lemurak Lemurak komentáře u knih

Děvčátko, rozdělej ohníček Děvčátko, rozdělej ohníček Martin Šmaus

Výborně napsaná kniha, která podle mého názoru vychází z velmi dobré znalosti reálií. Nemám pocit, že by autor viděl problém asimilace Romů ze Slovenska černobíle, alespoň v první třetině knihy tomu tak není určitě. Problém řady etnik na celém světě totiž ukazuje, že je-li člověk vytržen ze svého přirozeného prostředí a je-li mu vnucena odlišná kultura, dochází k řadě problémů. Šmaus uváženě pracuje s jazykem, přímou i nepřímou řečí, jeho metafory jsou originální, barvité a korespondují s celkovým laděním románu. Kniha zároveň vyzývá k tomu, aby se čtenář nad problém zamyslel v historickém kontextu. Naprosto zaslouženě bylo dílo oceněno Magnesií Literou.

03.08.2016 5 z 5

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Urban svou poetikou výborně navázal na Jiráska. Nekopíroval ho ani neironizoval, jen vyprávění posunul do jiné roviny, psychologicky ho prohloubil a zajímavě aktualizoval. Jazyk, znalost slovanských božstev a originální metaforika přispívají k tomu, že novela působí autenticky - jako skutečná pověst nebo mýtus. Vyčítat jim ahitoričnost je nesmyslné - k mýtům fantastično patří právě z podstaty tohoto žánru.

09.01.2017 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Marika Šoposká

Mám bohužel pocit, že kdyby nebyly autorky herečkami, nikdo tyto texty nevydá. Několik z nich je povedenějších, dohromady to ale celé působí plytce, nanicovatě. Ani redaktorka neodvedla dobrou práci, na některých místech chybějí čárky a ukončující závorky. Velmi povedená je ovšem grafika.

16.02.2017 2 z 5

S horským kolem na dno Afriky S horským kolem na dno Afriky Petr Jahoda

Kniha je čtivá, ale to množství chyb a překlepů mi brání dát vyšší hodnocení. Velmi mě rušily. Jinak je cestopis sám o sobě zajímavý a zábavný.

30.07.2019 2 z 5

Mr. Holmes Mr. Holmes Cullin Mitch

Čtenář, který čeká detektivní příběh, jaké psal A. C. Doyle, bude zklamaný. Mitschova kniha je spíše psychologickým románem než detektivkou. Zaujme právě psychologická hloubka a vykreslení hlavní postavy, nápaditá je také kompozice. Nemůžu se ale ubránit, že se autor zařadil pouze do řady Doylových následovníků, kteří využili jména slavného detektiva.

03.08.2016 3 z 5

Jsem těhotná, NE nemocná Jsem těhotná, NE nemocná Renata Petříčková

Knížka je sice napsaná vtipně a čtivě, v mých očích jí však hodně ubírá nedostatečně provedená redakční práce - pravopisné a typografické chyby, které také patří ke knižní kultuře.

28.07.2016 3 z 5

Dandy nezná lásky k ženě – Tragické příběhy z české dekadence Dandy nezná lásky k ženě – Tragické příběhy z české dekadence Milan Hes

Téma je velmi zajímavé a dobře zpracované, kniha je napsaná velmi čtivě, naprosto odpovídá tomu, jak má popularizace vypadat. Důvodem toho, proč nedávám pět hvězd, jsou až příliš velké a z mého pohledu neorganické odbočky týkající se prostituce (zejména vývoj této problematiky ve starověku a středověku, kapitola o Janu Nádherném).

07.02.2018 4 z 5