Kristína017 Kristína017 komentáře u knih

Pahltné Pahltné Lukáš Polák

Lukáš Polák prišiel na slovenský trh s ďaľšou knihou, ktorá rozšírila žáner hororu. Pahltné predstavuje malú dedinu s desivou minulosťou. Keď jej niekto opäť prepustí moc, obyvatelia začnú pociťovať atypické chute a neutíchajúci hlad, ktorý sa časom úplne vymkne spod kontroly…

Kniha NIE je vhodná pre citlivé povahy, resp. slabé žalúdky, pretože autor vytvoril od začiatku až do konca degustácie, ktoré vyvolávajú odpor. Celý príbeh tak sprevádza znechutenie a hnus, no na druhej strane fascinovanosť nad autorovou kreativitou. Vnímam ju veľmi originálne.

Degustačné scény obyvateľov strieda mysterióznosť. Veľmi dobre zvládnutá postava, v príbehu dominujúca, je otec Karol, ktorý sa snaží zistiť, čo sa stalo a akým spôsobom to zvrátiť.
Aj vďaka tomuto som, ako milovníčka hororov, naozaj spokojná. Napätie v deji správne graduje a je ťažké knihu neprečítať na jedno posedenie.

Jediné, s čím však nie som úplne stotožnená a znížilo moje hodnotenie, je zakončenie príbehu. Od autora som čakala väčšiu sofistikovanosť, s ktorou vytrie čitateľom a autorským kolegom zrak.

02.05.2024 4 z 5

Dárek Dárek Diana Špacírová

Dárek je debutová kniha od slovenskej autorky, ktorá, samozrejme, vyšla už aj v slovenčine. Príbeh je o absolventke vysokej školy Elene, ktorá si nemôže nájsť prácu.
V tejto knihe však nájdete aj témy vzťahov (aj toho toxického), age gap, vášeň, hraničné rozhodnutia a aj trochu akcie...

V prvom rade musím pochváliť spracovanie témy hľadania práce po ukončení štúdia (až na absurdnú dramatizáciu ohľadom úradu práce). Autorka zobrazuje reálnu situáciu na slovenskom trhu práce a postoj zamestnávateľa k uchádzačom bez praxe.

Ďalšou dominantnou linkou je téma veľkého vekového rozdielu. Kto má rád erotické romány, príde si určite na svoje.
Autorka od začiatku ponúka aj pohľad hlavného hrdinu. A keby sa na začiatku každej takejto kapitoly z jeho pohľadu vyskytovala informácia, že ide o jeho pohľad, aby sa čitateľ(ka) mohla na to hneď naladiť, bolo by to dokonalé.
Osobne som si hlavného hrdinu nepredstavovala ako neodolateľne príťažlivého, ale charizmu, ktorú mu autorka dodala, bola neprekonateľná.

V poslednej tretine autorka priniesla niekoľko zápletiek. Pohodu vystriedala akciou. Za mňa kľudne mohla ešte čitateľov(ky) chvíľu dlhšie napínať, pretože dynamickosť bola zbytočne rýchlo ukončená.

Kniha ma však bavila. Nejde síce o príbeh, kvôli ktorému by som nemohla spávať, ale ako oddychové čítanie približujúce sa realite je Dárek skvelou voľbou. A rada by som si prečítala aj ďalšiu vydanú knihu od autorky. Pretože jednoznačne písať vie.

04.03.2024 4 z 5

Ten ľavý Ten ľavý Baja Dolce

„Navigácia môjho života je zrejme po záruke. Chcem ísť doprava, keď sa odrazu ozve príjemným hlasom: „Odbočte prudko doľava!
Pri mojom šťastí tam znova budú presklené dvere, na ktorých nechám odtlačok tváre aj zvyšok dôstojnosti. (Baja Dolce, Ten ľavý, str.12)

Úprimne, nemohla som sa dočkať, ako vám poviem o tejto knihe! Niečo, čo sa začína takto, nemôže byť zlé, no nie? A je to ešte lepšie, pretože je to výborné!

Baja vytvorila príbeh, ktorý vám učaruje keď budete potrebovať niečo nenáročné, svieže a vtipné. Učaruje vám v období, kedy budete potrebovať chvíľu pre seba, ale nebudete chcieť byť sami. Atmosféra, vyžarujúca z príbehu vám dodá potrebné endorfíny. Ocitnete sa na mieste, kde síce žijú ľudia, ktorí robia chyby a občas nemajú svoj deň, ale ponúknu vám priateľstvo a pomôžu vždy, keď to budete potrebovať. Nakoniec si uvedomíte, že rodinné puto sa nemusí zakladať na pokrvnosti

V tomto príbehu nájdete množstvo zaujímavých prvkov. Nárečie, veštbu, vtipné nápisy na tričkách (možno nie sú všetky originálne, ale v príbehu majú svoje čaro), sympatické postavy, ktoré si vďaka ich charakterovým črtám ľahko zapamätáte, a mnoho iného
Autorka nám dokonca pripravila zápletky, ktoré sú prekvapujúce a príbehu dodávajú nepredvídateľnosť a dokonca aj vážnosť.

Láska medzi hlavnými hrdinami je tou, pri ktorej si uvedomíte, že aj ten ľavý môže byť tým pravým. Iskry, doťahovačky a krásne chvíle medzi nimi si užijete!

Čítanie je veľmi príjemne, ale aj tak z neho vyžaruje určitá forma skutočného života, ktorá skvalitňuje celý príbeh. A ešte playlist na začiatku knihy, ktorý určite neprehliadnite!

Malá rada pre ženy na záver: zvážte čítanie v období precitlivenosti, pretože fakt, že príbeh už skončil vám môže spôsobiť smútok

01.11.2023 5 z 5

Stratená v nenávisti Stratená v nenávisti Claudia P. Torkan

Stratenej v nenávisti je, vďaka vonkajšiemu vizuálu, veľmi ťažké odolať. Vydavateľstvo si však dalo záležať aj na vnútornom grafickom spracovaní a autorka zase na obsahu - samotnom príbehu. Ide o jej debut, ale to podľa mňa vôbec necítiť

V prvom rade musím vyzdvihnúť citácie na začiatku každej kapitoly, ktoré vystihujú určité aspekty života a tú-ktorú kapitolu. Keďže neobsahujú žiadny zdroj ani meno, vieme, že ide o slová samotnej autorky, čo je ešte viac chvályhodné. Krásne citáty nájdete aj v texte príbehu.

Do prostredia mužov, autorka vniesla silnú ženskú hrdinku s nezvyčajným, ale fascinujúcim menom Hate. Jej sila a odhodlanie sa naplno prejaví v čase, keď sa rozhodne bojovať za seba, za svoje JA.

Hoci má štyroch bratov, nie každý mi bol sympatický. U dvoch z nich však vidieť krásne gestá, z ktorých cítiť tu pravú súrodeneckú lásku.
To sa ale nedá povedať o jej jedinom rodičovi - despotickom otcovi trpiacim mizogýniou.
Som rada, že autorka zobrazila aj takýto vzťah dcéry a otca. Vložila tým do príbehu väčšiu vážnosť.

Box v tomto príbehu mal nezastupiteľné miesto. Autorka ho spracovala na výbornej kvalitnej úrovni a mňa to veľmi bavilo.

Romantická linka pre mňa spočiatku bola vedľajšou. Trvalo dlhšie, kým si ma postava Róberta získala, pretože sa mi nepáčilo jeho správanie, v ktorom Hate do niečoho tlačil. Keď však autorka vytiahla spomienky z minulosti, môj pohľad sa zmenil. A vlastne, vždy je to tak, je ťažké súdiť, ak nazrieme pod povrch.

Hoci bol dej neustále dynamický, po spoznaní postáv a situácie som nadobudla pocit, že autorka ma zápletkami nevie prekvapiť, ALE potom prišla posledná tretina a ja som bola nadšená!
A celkový dojem? Veľmi pozitívny! Teším sa na pokračovanie.
Bude, však? :)

29.10.2023 4 z 5