Pahltné

Pahltné https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527931/bmid_pahltne-6572bf8305009.png 4 6 4

Vitaj v dedine Pahltné. V obci, kde sa obyvateľom začali meniť chute. Nejde však o drobné zmeny, ale o riadne desivé. Ľudia dostávajú chuť na domácich miláčikov, kôru stromov, zhnité ovocie, alebo dokonca na samých seba. Jediný, kto dokáže čeliť hrozivým udalostiam, je otec Karol. Zvládne sa postaviť nepochopiteľným skutočnostiam, ktoré postihli jeho dedinu? Lukáš Polák predstavuje tajomný príbeh plný bodyhororových scén, mysterióznej atmosféry, dávky brutality, ale aj hľadania samého seba v malej dedine na Slovensku. Máš odvahu navštíviť Pahltné?... celý text

livus
23.04.2024 4 z 5

Hororová novinka z pera Lukáša Poláka je ďalšia originálna jednohubka. Jedná sa konkrétne o body horor,ktorým v našich končinách jednoznačne vyniká. Aj vďaka zaujímavým,netradičným a špecifickym námetom si jeho tvorbu ľahko priradíte k jeho menu.
Nájdete u mňa aj recenziu k jeho predošlej knihe Kriaky,z ktorej som bola úplne nadšená. Pahltné nezaostáva a labužník Lukáš mi tento krát naservíroval celé degustačné menu, a už samotný názov naznačuje, že pôjde o lahôdku.

Začal z ľahka príjemným aperitívom,ktorý ma mal pripraviť na ďalšie chody,a to postupným spoznávaním a predstavením dedinky Pahltné a jeho obyvateľov.Prišli jemné náznaky zvláštnych chutí, ktoré sa u každého,vrátane zvierat, začnú prejavovať. A teda,už aj tie jemné boli dosť zvláštne.

Predjedlo ma malo pripraviť na ďalšiu "dávku" nechutností a polievka môj žalúdok dostatočne zahriala. Pri jej konzumácii a dávkovaní ďalších bizarných chutí ma oblieval pot a nebolo mi občas všetko jedno.

Výdatný hlavný chod ma nasýtil úplne podľa môjho gusta a chutí. Prišli na rad ťažké pokrmy a ja som už len odfukovala od údivu pri stole.

Dezert je síce malá porcia jedla, ale v tomto prípade mal podobu povestnej čerešničky na torte.Presne tá posledná kapitola ma úplne odrovnala a najviac na mňa zapôsobila.

Pahltné možno nieje pre slabé žalúdky, ale zvyšok si pri ňom určite príde na svoje. Lukáš vkladá do svojich kníh unikátne a neotrepané témy a práve vďaka nim vás zaujmú.

Jediné čo by som vytkla, je slovosled pri niektorých vetách,pôsobia tak trochu "neučesane". Našlo sa aj pár gramatických chýb, či chýbajúcich písmen alebo slabík. To ale pri dobrej knihe viem prepáčiť.

mariaXhou
15.04.2024

Kúpite si takú maličkú, nevinne vyzerajúcu knižku a dostanete grády, ktoré vám odpália dekel. Krásna obálka navnadí na niečo temnejšie, ale ani vo sne by mi nenapadlo, že sa budem takto baviť. A tým myslím baviť fakt kráľovsky. Kniha je výborná, autor postupne stupňuje nechutnosti, pri ktorých sa mi úsmev rozširoval ako ústa niektorých protagonistov v knihe. Keď už som si myslela, že si na chvíľku vydýchnem a dopijem svoju poobednajšiu kávu, prišla scéna ešte vyšperkovanejšia a tak krásne nechutná, až som si krochkala blahom. Autor nám nedá vydýchnuť, naopak graduje a servíruje nám ďalšie a ďalšie plnotučné pokrmy :) Niektoré scény sú ozaj úžasné, a vďaka. nim mi jahody, ktoré som popri čítaní jedla, chutili ešte viac :) Ďakujem za naozaj skvelé dielo, dlho ma nič tak nebavilo čítať :)

jemiplano
10.04.2024 4 z 5

Keď čítate knihu v ktorej sa prelieva krv či hnis, kde ľudia umierajú najdivokejšími spôsobmi, aké si len viete predstaviť, a vy sa pri tom usmievate a čakáte na ďalšiu lahodnú scénu - tomu sa hovorí úprimná radosť z hororu.

Lukáš Polák po svojom debute vykročil krok vpred, svoj autorský štýl a prístup k príbehu posunul na novú úroveň a naservíroval ďalší výnimočný horor.
Pahltné síce ovládla hrôza, no každá jedna scéna má svoje čaro a jedinečnú krásu. Aj keď je kompozícia príbehu miestami pritiahnutá za vlasy, tak autentický a originálny horor na slovenskom trhu len tak ľahko nenájdete.

Už len spomeniem, že tak ako som si kedysi dávno škodoradostne užíval filmový a seriálový Evil Dead, tak rád retrospektívne spomínam na šialené scénky metamorfóz a temnoty v dedinke Pahltné.

radoslavWvTu
01.04.2024 5 z 5

Pahltné je na slovenské pomery naozaj nevídanou knihou. Podobnú na tunajšom trhu nájdete len ťažko. Autor využíva prepojenie východoslovenského dedinského prostredia, ktoré často ukazuje v nelichotivom svetle, s lovecraftovskými prvkami a hrôzostrašnými modifikáciami a zmenami postáv. Stretávame sa s miestnym farárom, ktorý sa kvôli nešťastnej láske utápa v alkohole natoľko, že stratí chute, a pomerne rôznorodou skupinou dedinčanov, ktorým sa naopak s chuťovými pohárikmi začne diať čosi naozaj nezvyčajné. Jedno je isté, Pahltné už nikdy nebude ako predtým.
Kniha ponúka brutálne scény, srší neotrepanými nápadmi a láskou k hororovému žánru. A mimochodom, ak sa vám príbeh zapáči, siahnite rovno aj po antológii Slovenské temno od vydavateľstva Hydra, kde sa dozviete viac o histórii Pahltného.

Lukáš Polák
slovenská