Kniznicerv Kniznicerv komentáře u knih

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Všichni milují Geniální přítelkyni. A já pořád tak nějak nevím proč. V čem je to tak výjimečné? Musím ale uznat, že se to čte velmi dobře, a i když po dočtení prvního dílu krčím trochu rozpačitě rameny, stejně mám chuť přečíst si druhý díl. (Je to jenom proto, že tak to u x-logií bývá, že když se začteme do nějakého příběhu a není dokončený, už z podstaty nás zajímá, jak dopadne?)

18.11.2021 3 z 5

Sto roků Lenni a Margot Sto roků Lenni a Margot Marianne Cronin

Tato kniha mě neuvěřitelně potěšila svou lidskostí a vřelostí a originalitou. Je to skvělý nápad převyprávět příběh obou hrdinek skrz obrázky v rámci arteterapie v nemocnici. Ač smutné téma, není to depresivní čtení. Ostatně když je protagonistkou teenagerka, nechybí tam ten nadhled a břitký humor. Líbilo se mi, že Lenni nezní pateticky, ale opravdu jako náctiletá holka, což není úplně jednoduché, napsat tyto postavy uvěřitelně. Postavy románu mi přirostly k srdci - zejména hovory Lenni a faráře, které jsou dojemné i humorné zároveň.

26.12.2022 4 z 5

Adventní kalendář povídek na zimní nečas Adventní kalendář povídek na zimní nečas * antologie

Adventní kalendář povídek je už taková tradice mladého nakladatelství Brk. Na každý den adventu jedna mini-povídka nadějných českých autorů na zadané téma - tentokrát “zimní nečas”. Co člověk, to jiný nápad, a tak jsem vždycky zvědavá, s čím autoři přijdou - a mnohdy jde o vskutku originální pojetí. Udělat povidkovou sbírku na dobu adventu je supr koncept, který krásně naladí na Vánoce, a i když je čtení o zimě, není nad to číst si o zimnim nećasu zabalená v dece s hrnkem horké čokolády. Už se těším na další ročník!

20.01.2022 3 z 5

Sestry Sestry Martin Uhlíř

Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá. Zajímalo mě, jakou prózu, a navíc o ženách, napíše redaktor Respektu a autor, který píše spíše odbornou literaturu a zabývá se jinými tématy. Anotace možná vzbuzuje až příliš velká očekávání. Nasvědčuje velké tajemství, kterého jsem se ve výsledku nedočkala. Autor mě několikrát držel v napětí, jak se příběh vyvine, místo nějaké gradace a odpovědi ale přišel spíše “poklidný dojezd” příběhu. Kniha mě ale bavila, je velmi dobře napsaná. Žádná z postav mi sice není sympatická, ba naopak, ale to ani být nemusí, ne? Na prozaický debut to není špatný výkon.

18.11.2021 3 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Sally Rooney pro mě byla velkým objevem a jsem ráda že současná světová literatura získala autorku, jako je ona! Skvělé dialogy, styl psaní a nastínění společenských otázek, které rezonují současnou mladou generací. Normální lidi se mi také líbili, ale očekávání byla po nadšeni z prvotiny asi příliš velká, a Rozhovory proto u mě vedou. Nyní jsem zvědavá na Beautiful Work. Na každou novou knihu se těším!

04.11.2021 5 z 5

Roky Roky Virginia Woolf

Jsem velkou fanynkou Virginie Woolfové a typ čtenářky, která nepotřebuje v příběhu dramatické zvraty a akční děj. Nevadí mi popisy prostředí nebo pocitů. Překvapilo mě proto, že Roky mi přišly až moc pomalé a bezdějové. Jazyk a spisovatelský um je to ale rozhodně krásný.

04.11.2021 3 z 5

Putování leklé ryby Putování leklé ryby Lucie Vaňková

Na tuto knihu jsem slyšela samou chválu a domnívám se, že právem. Je to originální, vtipné, chytré. Je fajn, když se na literární scéně objeví něco nového a všichni nepíšou jen o tom samém, co už jsme četli stokrát. Osobně to ale bohužel není můj styl a nesedlo mi to.

26.12.2022 3 z 5

Výš než v sedmém nebi Výš než v sedmém nebi Griet Op de Beeck

Není to asi kniha, kterou si budu dlouho pamatovat, přesto mě nezklamala. Mám radost, že se ještě dneska píší ,,obyčejné" příběhy, které píší o obyčejných lidech jako my, jsou ale napsané krásným jazykem a postavy a jejich životy nás zajímají.

26.12.2022 4 z 5

Skutečná Skutečná Petra Nesvačilová

Na knize oceňuju zejména velkou otevřenost nechat čtenáře nahlédnout do svého světa a myšlenek. Líbí se mi smysl pro detail, všímat si v životě i docela obyčejných věcí, a umět je poutavě a uvěřitelně popsat. S mnoha pocity herečky se jisté dokážeme ztotožnit a taky jsme se tak mnohokrát cítili. Očekávání nebyla velká, proto jsem byla touto knihou krátkých fejetonů z každodenního života příjemně překvapena.

04.11.2021 3 z 5