Knihomol636 Knihomol636 komentáře u knih

Dárce Dárce Lois Lowry

Jonas je neobyčejný kluk v až moc obyčejném a jednotvárně šedém světě. Už od doby, kdy byl malý, je jiný a někdy vidí věci, které ostatní nevidí, ale neumí je pojmenovat. Pak se ukáže, že je opravdu jiný a začne se učit o své výjimečnosti od dárce. Na rozdíl od jiných dokáže vidět barvy, cítí, přijímá vzpomínky dárce a poznává věci, které zná jen on jako příjemce, a dárce . Jako příjemce je někdy ukvapený a osamělý, a proto chce, aby i ostatní viděli svět barevně a aby cítili, obzvlášť jeho kamarádi Fiona a Asher. Je milý a dobrosrdečný, rád pomáhá ostatním a chce, aby se šedý svět změnil.

10.01.2019 5 z 5

Válka proti superkrávám Válka proti superkrávám A. Audhild Solberg

Anne Bee je 12 let a chodí do sedmé třídy. Má mnoho kladných stránek, ale nad těmi moc nepřemýšlí, protože je jiná než ostatní, a oni to vnímají, jako by byla špatná . Anne Bea má skoro bílou pleť, velmi světlé vlasy a hodně tlusté brýle. Barvu vlasů a pleti vysvětluje vrozená porucha zvaná albinismus, kterou už odmalička trpí. Na tohle všechno neustále myslí, a to, že krásně zpívá a má dobrý smysl pro humor, trochu přehlíží. Jejímu sebevědomí nepomáhá ani to, že se ve třídě stává terčem posměchu tří „superkráv“, They, Ronji a Širin, které jí kvůli tlustým brýlím a její nemoci neustále říkají zrůdo nebo pošahaná albínko. Vždy, když se to stane, její sebevědomí pořádně klesne, ale zároveň se v ní stupňuje odhodlání něco s tím udělat. V těchto situacích jí velmi pomáhá její věrný kamarád Nils a její rodina. Anne Bea by se nejraději vytratila někam, kde už by nebyla albínkou, ale docela obyčejnou holkou. To také dělá, když se ponoří do svého vymyšleného světa. Anne Bea se za to, jak vypadá, nejdřív stydí, pak ale pochopí, že utíkáním nic nevyřeší.

07.03.2019

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Příběh vypráví o životě dívky jménem Luna, od jejího narození až do jejích 12 let. Luna se narodí v městě Protektorát, jako nejmladší dítě narozené toho roku, a tak ji podle tradice její matce seberou a obětují ji čarodějnici, která žije v bažinách. Ta čarodějnice ovšem nemá tušení, že děti odkládají kvůli ní a tak je zachraňuje a hledá jim nové rodiny. Lunu ale čarodějnice Xan (tak se jmenuje) omylem naplní kouzly, a tak se rozhodne Lunu vychovat sama v chaloupce uprostřed lesa s bažinným stvořením Glerkem a malým dráčkem Fyrainem. Byl fakt, že lidé z Protektorátu nejsou nuceni odkládat dítě, pouhým nedorozuměním nebo to byl zlotřilý plán?

Luna je velice milá a učenlivá dívka, má tmavé vlasy a černé jiskřivé oči, ráda kreslí, a proto má deník plný různých kreseb a malůvek, někdy ani neví, co kreslí nebo kde bere nápady. Protože žije uprostřed lesa a bažin a všechen čas tráví v blízkém okolí chalupy se svým kamarádem Fyrainem, její další zálibou je lezení po stromech a zkoumání přírody.

Kniha se mi velice líbila jak příběhem, který vypráví, tak způsobem jakým je napsaná. Nejvíce se mi na příběhu líbilo, že i když tam byla, jako v téměř každém fantasy příběhu či románu, čarodějnice a kouzlení, bylo to zasazené do velmi zvláštního světa. Na knize mě zaujala především gradace ke konci příběhu a nečekaný zvrat.

29.09.2019