Kexina Kexina komentáře u knih

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Druhý díl mě zaujal možná o něco víc. Snad že je oproti prvnímu dílu víc vyrovnaný a nestřídají se nudné pasáže s těmi třeskutými tak výrazně a okatě.
Každopádně série o poslední aristokratce je určitě tou pravou volbou, pokud hledáte knihu na "obyčejný" relax.

23.02.2015 3 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

George R. R. Martin i v této povídkové knížce dokázal, že je brilantní vypravěč, který dokáže čtenáře zcela a bez zrnka pochybností vtáhnout do děje. Díky svému malému obsahu je sice kniha zpestřením jediného večera, ale přesto je čtenářským zážitkem a v mé knihovně po právu zaujme čestné místo. Jen bych si dovolila lehce zapochybovat, že je kniha určená dětem. Jsem zastánce spíše "pohádkových" příběhů pro děti a Ledový drak je (byť založen na světě ryze fantaskním) snad až příliš realistický.

23.01.2015 5 z 5

Závoj smutku Závoj smutku Tommy Donbavand

Jako správná fanynka seriálu jsem si nemohla ujít první DW knihu, která konečně vyšla v češtině.Svého rozhodnutí nijak nelituji (což je to hlavní), i když měla kniha několik drobnějších chyb. Vadily mi hlavně chyby, které vznikly evidentně překladem - chápu, že překladatel nemusí být znalcem seriálu a DW tvorby, ale kniha viditelně prošla jen gramatickou korekcí, nikoli obsahovou a stylistickou. Z určitých pasáží a vět tak přímo čiší doslovný překlad, aniž by si překladatel uvědomil, že takto se prostě v češtině nemluví a ani nepíše. Ne, že by to byla nějaká příliš velká chyba, ale takové "zaškobrtnutí" mi leckdy dokázalo zničit i napínavý děj a odpoutat pozornost.
Příběh je ale skvělý a dokázala bych si jej představit i jako scénář k některé z epizod DW. Vřele doporučuji všem, kteří si chtějí rozšířit svou sbírku "DW nezbytností" a už se těším na Daleckou generaci.

12.01.2015 4 z 5

Pomsta nosí Pradu Pomsta nosí Pradu Lauren Weisberger

Upřímně, od knížky jsem nic nečekala a nebýt toho, že jsem ji dostala půjčenou, asi bych ji nikdy ani nečetla. Ale byla jsem ... naprosto zklamaná.

Dokázala bych pochopit, že z více než 300 stránek je cca 200 o módě a společenských událostech, koneckonců je to příběh z tohoto prostředí. Překousla bych i tu záplavu uslintaných rádoby romantických scén (dalo se to čekat). Ale co rozhodně nepřekousnu, tak tu naprostou absenci děje! V knížce je jediná kapitola, ve které se dá mluvit o ději, o nějaké zápletce a místo toho, aby ji autorka dál rozvíjela, okamžitě ji ukončí a velkým oslím můstkem ("o rok později", zná někdo větší klišé?!) se opět vrátí k nicneříkajícímu bezobsažnému ději. Zakončení ve stylu big-love-story je pak už jen logickým vyústěním celého trápení autorky i čtenářů.

Jedna z mála knížek, které jsem měla sto chutí odložit a už se k nim nikdy nevrátit.

SPOILERY:
Opravdu nepochopím, proč se knížka jmenuje POMSTA nosí Pradu. Proč se autorka vzdala toho nejzajímavějšího, z čeho mohla "vytřískat" nejvíc? Max se spokojil s jediným pokusem o smíření s pugétem tulipánů a psíma očima a pak se bez jakéhokoli odporu nechal vyhodit z bytu i manželství. Totéž v bledě modrém Emily, ta jindy tak aktivní a cílevědomá žena. Barbara bez jediného slova dovolila rozvod (byť s nemilovanou snachou) a "pošpinění jména rodu", které by rozvod pro takovou honoraci bezpochyby znamenal. Miranda (jakou tam měla vlastně roli, když celou dobu byla jen křoví?) se spokojí s podpisem smlouvy a koupí jednoho časopisu, aniž by využila příležitosti a porušení jednoho z bodů smlouvy a POMSTILA se. Andy se prostě jednoduše (sorry, ale jedna noc "trápení" není dostatečný popis) smíří s rozvodem, svou rolí svobodné matky a vlastně si ani nehledá novou práci, ani nepřemýšlí co s penězi za prodej (kromě jedné jediné věty kdesi o tři kapitoly později)... Prostě absolutně zahozená příležitost.

05.01.2015 1 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Dlouho jsem váhala, jestli si knížky koupit nebo doufat, že se časem objeví i v knihovně. Nakonec zvítězila varianta koupit a nelituji. Po delší odmlce mě sága opět vrátila do světa fantasy. Ano, je to jedna z "nekonečných" ság. Ano, je to "pohádka o rytířích a dracích a kouzlech..". Ano, obsahuje docela dost erotiky a brutality (což není zrovna moje gusto). Ale na rozdíl od seriálu v knížkách není brutalita ani erotika prvoplánová, takže mi nakonec ani moc nevadily, co jiného než "pohádka" je vlastně fantasy a že je knížek víc.. no alespoň je co číst a není to knížka na jeden večer. :-)
Jen možná škoda, že hodně lidí knížky hodnotí jen podle seriálu, což jim zbytečně ubližuje.

23.12.2014 5 z 5