kentaur231 kentaur231 komentáře u knih

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Jedinečná psychologická kresba postáv, skoro mi v určitom zmysle pripomína Gorkého. Zdanlivo banálna téma, no Steinbeck z nej vykresal majstrovské polotemné romaneto, také, čo sa nedá príliš prerozprávať či opísať, ale ide dohlboka do mysle - poznáte každého z nich, z tých úžasných cestujúcich; hnus. Úžasné, fakt.

360 poledníků pod plachtami 360 poledníků pod plachtami Richard Konkolski

Knižka známeho českého jachtára a moreplavca opisuje jeho plavbu okolo sveta...mizerne. Napriek tomu, že je to cestopisne úžasne zaujímavá a hodnotná vec, tak Richard Konkolski dokázal napísať o svojej plavbe neliterárne, nezaujímavo, sterilným jazykom; akoby to písal počítač. Je tam všetko - fakty, udalosti, popis lode, plavby, počasia, no všetko akosi bez literárneho espritu, bez onoho ťažko popísateľného kúzla medzi riadkami, ktoré robí knižku dobrou. Pán Konkolski je iste jedinečný jachtár, je aj plodný písač rutinovane solídneho textu, ale nie je spisovateľ, nie je básnikom prózy. Prečítajte si Joshuu Slocuma Sám na plachetnici okolo sveta. Je to o tom istom, no je to tisíckrát lepšie. Konkolski so svojími Tristošesťdesiatimi poludníkmi skĺzol do žánra Zbytočnej literatúrty.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Nepripadá mi, že Hemingway mal dostať Nobelovku práve za túto novelu. Je to poriadne natiahnutá poviedka, tá reglementovaná téma proste novelu neunesie. Napísal lepšie veci, aj lepšie - a stručnejšie - opisy rybačky na mori. Pravda, tu je k tomu sociálna zložka: chudobný starec, nutnosť obživy, urputný boj, víťazstvo vôle a vytrvalosti, napokon prehra takmer tragická...rozhodne lepšie, než napr. jeho Mať a nemať. Ale prečítajte si opis rybačky na začiatku románu Ostrovy v prúde; pane jo!

Zelené pahorky africké Zelené pahorky africké Ernest Hemingway

Milujem tú knižku. Je to najlepší opis poľovačky a africkej prírody a života v nej, aký som kedy čítal. Verím, že sa nepáči každému, no väčšine chlapov (a poľovníkov) asi áno. Hemingway je majster stručného opisu, majster zachytenia atmosféry, majster náčrtu prírody pár "ťahmi" pera. A to je ťažké; mnohí moderní autori to nedokážu ani zďaleka tak ako on. Zelené pahorky africké som čítal už asi šesť razy, no ani tento ostatný raz to nebolo naposledy.

Mafiánsky kuriér Mafiánsky kuriér Ronald Wyeth

Napísané presvedčivo, vierohodne, na dobrej literárnej úrovni, lepšej, než by sa dalo od akčného thrileru čakať. Pokojný rozbeh, psychologický vhľad do hlavných postáv, stupňovaná dynamika. Bavil som sa, držal som palce nesúmernému citovému vzťahu, a bol som počertoch zvedavý, ako to všetko dopadne. Moderné, inteligentné, dobré.

11.07.2017