Kartsy Kartsy komentáře u knih

Sametová revoluce Sametová revoluce Oskar Krejčí

V podstatě detailní popis příčin, průběhu a následků transformace ČSSR - den po dni - přímo od zdroje (poradce premiéra ČSSR). Velmi to pomůže překonat kliché "náboženských" legend, kterými nás již 30 let vždy na podzim krmí masmédia.

17.12.2019 5 z 5

Evropské rozpory ve světle migrace Evropské rozpory ve světle migrace Jan Keller

Povinná četba pro znejistěné občany EU, ČR a migranty. Málokdy se podaří to, aby jazykově vybavený (angličtina, francouzština, italština, němčina) kvalitní autor mnoha sociologizujících témat měl z povahy svého aktuálního angažmá (poslanec Evropského Parmamentu) možnost detailně nahlédnout pod pokličku v místě, kde se přímo rozhoduje o budoucnosti necelé 1/10 a nepřímo o dalších několika desetinách světové populace...

07.04.2019 5 z 5

Naše cesta do prvohor: O povaze automobilové kultury Naše cesta do prvohor: O povaze automobilové kultury Jan Keller

Jako vždy geniální Jan Keller - jeho syntéza všech v té době dostupných poznatků a sžíravého sarkasmu, který je (bohužel) vzhledem k tématu individuální automobilové kultury i po 1/4 století snad ještě více aktuální. Až se jednou mým potomkům na zdevastované Zemi dostane tato kniha do rukou, budou se bezpochyby ptát "Proč jste proti tomu něco neudělali, když jste všechna ta rizika (také díky Kellerovi) znali?!"

07.04.2019 5 z 5

Utajené dějiny Spojených států Utajené dějiny Spojených států Oliver Stone

Pokud ještě někdo věří tomu, že cílem velmocí, je blaho malých státečků a cílem politků vedoucích tyto velmoci je blaho jeho spoluobčanů, po přečtení této knihy mu zůstanou na dlouho obě oči dokořán otevřeny...

16.03.2019 5 z 5

260 cvičení pro děti raného věku 260 cvičení pro děti raného věku Walter Strassmeier

inspirativní způsoby jak správně rozvíjet psychiku i motoriku dětí

04.02.2019 5 z 5

Knížka pro tatínky Knížka pro tatínky John C. Carr

praktický průvodce moderního tatínka

04.02.2019 5 z 5

Žába a škorpion Žába a škorpion Jan Drnek

Drnkův hlavní problém je, že si nevymýšlí jen alternativní sled dějinných událostí po mnichovském diktátu velmocí (kde by to bylo opodstatněné), ale vysloveně propagandisticky lže o historii, která se stala a lze ji doložit archivními dokumenty. Drnek nenávidí kromě Beneše i Masaryka, Čapka a další prokazatelné pozitivní osobnosti našich dějin. Naopak do nebes vzývá Habsburky, kteří nahnali Čechy bezdůvodně do války s miliony mrtvých proti podobně absolutisticky utlačovaným Slovanům (Srbové,Rusové) a jako praktikující katolík vyzdvihuje římskou církev, která jim při tom světila děla a žehnala plukům útočícím masově proti zakopaným kulometům. Drnek se po 60 letech zařazuje mezi katolické propagandisty (Jaroslav Durych, Karel Schulz, Jakub Deml, Jan Zahradníček), kteří po Mnichovu (tzv. 2. republika) odhodili poslední zábrany a v duchu svatováclavské tradice se přihlásili k Třetí říši, zintenzivnili svoji nenávist k První republice a všem jejím představitelům (mch. Karla Čapka uštvali k předčasné smrti). Drnek jako katolík samozřejmě nenávidí také husitství, které si kladlo za cíl emancipaci lidových vrstev utlačovaných privilegovanými feudály a církevními preláty skrze neinstitucionalizované křesťanství a de facto tím předběhlo dobu o půl tisíciletí (a řádně zatopilo tehdejším potentátů). Drnka je mi upřímně líto, protože kdyby si svoji politickou propagandu nechal do hospody k pivu, tak z hlediska válečné, detektivní a dobrodružné fikce je nesporně talentovaným literátem. Chtělo by to pořádného editora, který by mu tak půlku proškrtal a četlo by se to pak jedna báseň. Bohužel mu nikdo neopravil ani takové neustále se opakující nesmysly jako "o(d)střelovač" a "Fraikorps", natož chyby ve vlastních jménech :-(

22.01.2019 3 z 5

Žába a škorpion Žába a škorpion Jan Drnek

O poznání slabší než Žáby v mlíku(1938-Věrni zůstaneme/Neporažení),ale stále se to s trochou trpělivosti dá přelouskat. Je to rozvleklejší,není to tak čtivé a k tomu se člověk musí s velikým nadhledem přenést přes autorovi dětsky naivní představy(nebo snad cílenou propagandu) o výhodách buržoazního kapitalismu Československa 30./40.let. Jeden příklad za všechny lze nalézz na str.97-98. Cituji"V Praze nebylo vidět žádné žebráky ani opilce...podpora v nezaměstnanosti byla vyšší než plat kvalifikovaného dělníka v světském Rusku"...atd...skvěle jsem se pobavil, ale pokud tomu autor věří, upřímně ho lituji, protože veškeré (nezmenšené) nevýhody kapitalismu musí dnes a denně zažívat na vlastní kůži i dnes a nejsem si jist, jestli mu čtení takovýchle pohádek stačí. Ostatně podobně naivisticky smýšlí i o blaženém životu v absolutistické c.k. monarchii, kde hlavním zájmem panovníka je blaho všech poddaných :D

14.01.2019 3 z 5

Odsun Němců z Československa Odsun Němců z Československa Edvard Beneš

Naprostá nutnost, bez které nelze čelit antibenešovské a prosudetské propagandě, která již 30 let relativizuje přínosy založení samostatného Československa a ahistoricky zveličuje vliv Beneše, Stalina a dalších na poválečném odsunu Sudeťáků. Tento soubor archivních dokumentů jednoznačně potvrzuje Beneše jako konzistetního demokrata, který usilovně bojoval o poválečnou obnovu samostatnosti a zároveň limity 1 politika v soukolí velmocí, etnických menšin a nacistických hrůz spáchaných v Čekých zemích v letech 1935-45.

12.01.2019 5 z 5

1938: Věrni zůstaneme 1938: Věrni zůstaneme Jan Drnek

Skvělý počin, kterému k dokonalosti chybí pár detailů.
1) Souhlasím s komentářem kolegy Daydreamer, že v některých sumarizujích kapitolách jsou hodnotové soudy autora příliš zatíženy optikou fandy monarchismu, katolicismu a ODS (viz jeho životopis na Wikipedii).
2) Korektury jsou bohužel stále nedostatečné, což je v době internetu a automatické korekce MS Word velká ostuda a škoda.
3) Není jasné, co jsou fakta, co spekulace a co bezbřehá fikce. Osobně bych v poznámkách vysvětloval románovou fikci a porovnal s fakty. Takto lze o některých závěrech autora bohužel pochybovat, protože jsou doslova "vycucané z prstu".

09.01.2019 4 z 5

1938 Neporaženi 1938 Neporaženi Jan Drnek

Jak psali již ostatní - čte se to jedna báseň. Korektury jsou však bohužel stále nedostatečné, což v době internetu a automatické korekce MS Word je velká ostuda a škoda. Znalcům to při četbě tolik vadit nebude a nezasvěceným je (bohužel) asi jedno, jak se jméno generála Höp(p)nera píše nebo, do jaké Pilsen!ě! že se Němci vlastně přesouvají.

09.01.2019 4 z 5