kaptn Jan kaptn Jan komentáře u knih

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Ve své době se autor vydal na zakázané území klasické literatury. Kniha byla mnohde zakazována a nesla cejch pornografické literatury. Teprve postupně, jak stoupala tolerantnost společnosti, začala být kniha brána jako sonda pokřivených lidských vztahů, kdy byť i mladý jedinec, takřka ještě dítě, dokáže manipulovat starším inteligentním mužem a dohnat jej až k sebezničení, a pak bez ohlédnutí a bez lítosti vykročit dál do života.

24.06.2014 3 z 5

Mentalista Mentalista Thomas Erikson

Případ postupného přechodu mafiánských struktur do světa byznysu. Šéf vybudované zločinecké struktury musí být vysoce erudovaný inteligentní jedinec aby tuto strukturu dokázal přeměnit v respektovanou obchodní společnost. Neváhá při tom používat vědecké metody odborníků na lidské chování představované v knize Alexem Kingem, právě tak, jako neváhá, zbavit se typických zločineckých jedinců. Děti nebo vnuci již nebudou mít ani zdání, že byznys jejich rodiny má zločinné kořeny. Říkávalo se, že podobný vzestup prodělala i miliardářská rodina Morganů v Americe. Dnes jsou to vážené opory společnosti.

24.06.2014 4 z 5

PopCo PopCo Scarlett Thomas

Dobře napsaná kniha, vyžaduje spolupráci čtenáře při sledování děje. Odkrývá nám prapočátky prostředků potřebných pro luštění šifer a jak postupovat při analýze tajných zpráv.

03.06.2014 3 z 5