Kamčulka Kamčulka komentáře u knih

Vlny Vlny Virginia Woolf

Knížka, na kterou potřebujete spoustu času a ani ten nestačí. Kniha se může číst stále dokola a objevujete nové významy. Krásný styl psaní, používání slov, způsob vyjádření abstrakce a popis věcí, o kterých člověk ani neví, že existují, natož jaký význam v životě člověka hrají. V.W. je mistr v popisování čehokoliv, co nám připadá všední. Souhlasím, že kniha je velmi náročná, ale psychologický rozbor jednotlivých postav je ojedinělý. Knihu doporučuji pro čtenáře, kteří mají zájem nahlédnout na život "tak trochu jinýma očima".

13.06.2012 5 z 5

Strašidelný dům Strašidelný dům Virginia Woolf

Doporučuji knihu pro čtenáře, kteří s V.W. začínají. Vtáhne Vás do jejího stylu psaní a vzhledem ke krátkosti jednotlivých povídek není tak náročná, jako její romány. V.W. není pro každého a po přečtení pár povídek zjistíte, zda je pro Vás. V.W. vystihuje v povídkách velice osobitým způsobem, jak všedního není nic a vše stojí za pozornost.

13.06.2012 4 z 5

Krásní a prokletí Krásní a prokletí Francis Scott Fitzgerald

Kniha, která byla psána v době, kdy FSF nemohl vědět, jaký bude jeho osud. Jakoby si svůj osud v knize napsal. Čtivou formou napsán rozpad dvou lidí, kteří nemohli být bez sebe, ale když byli spolu, tak se navzájem ničili. Peníze vládnou světem a v této knize obzvláště. Hlavní postavy můžou být čtenářem nenáviděné, i z toho důvodu, že měly vše, ale stále to bylo málo. Výborně popsána doba "jazzová", kdy je člověk s hlavními hrdiny na flámu nebo prožívá kocovinu. Úpadek morálky a sebeúcty, kdy ani jeden si nechce přiznat, že klesli na nejnižší dno a je třeba udělat něco pro to, aby se to změnilo. Lepší setrvat v nicotě, než se snížit "k prach obyčejné práci".

18.06.2012 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Kniha, která vypovídá o dekadentní společnosti 20 let minulého století, době a společnosti, ve které se spisovatel pohyboval. Otevřeným způsobem popisuje úpadek mladé generace zbohatlíků, která dlouhá léta pro zbytek společnosti vystupovala jako generace ctící staré hodnoty. Výborným způsobem je znázorněn rozdíl mezi Nickem Carraway, jakožto chlapce ze střední vrstvy a Jay Gatsbym, Daisy a ostatními, kteří žijí úplně jiným životem. Síla peněz, moci a tzv. "svobody", které se nikdo nedokáže vzdát, prostupuje celou knihou. Spisovatel dokáže nenásilnou formou přiblížit dobu, o které píše. Čtenář má pocit, jakoby s postavami flámoval a žil jejich "bezstarostné životy". Kniha je určena čtenářům, kteří se chtějí dovzědět o tzv. ztracené generaci, která byla ovlivněna 1. světovou válkou a neměla co ztratit. Žila na plno, jakoby jí čas vypršel. Povrchnost a pokroucené hodnoty jsou silnými prvky, které se spisovatel snaží vylíčit.

13.06.2012 4 z 5

Na prahu ráje Na prahu ráje Francis Scott Fitzgerald

Kniha v podstatě popisuje studentský život samotného FSF. Pokud máte tohoto spisovatele rádi a zaujala Vás jeho tématika, tato kniha nesmí chybět ve Vašem seznamu. Je to jeho prvotina, která ho vynesla vzhůru a je znát, že od počátku měl na srdci to samé, až do konce svého života. Život na vysoké noze jej fascinoval a zároveň jím pohrdal. V knize dokázal velice dobře vystihnout dobu, která byla pro mladé bohaté lidi dobou radovánek, nic nedělání, bujarých večírků a dojmů, že když studují univerzitu a přečetli pár známých spisovatelů, patří automaticky mezi intelektuály doby. "Když nemáš prachy, nejsi nic". Tím být nic, byla pro samotného FSF strašná představa, která je znát již z této knihy. Touha být bohatý a žít bezstarostný život bez jakékoliv námahy je hlavním motivem.

18.06.2012 3 z 5