jprst jprst komentáře u knih

Tvář Tvář Pierre Boulle

Ani funkce prokurátora není zárukou čestnosti, poctivosti a pravdomluvnosti, lidská povaha je prostě složitá.

31.01.2012 3 z 5

Život, který jsme milovali Život, který jsme milovali Věra Adlová

Knihu autorka vydala ještě pod svým dívčím jménem Věra Studená.
Hrdinské činy, vykonané komunisty za druhé světové války, jim nikdo neupírá. Jen je smutné, že o hrdinských činech, které vykonali ostatní obyvatelé se dlouhá léta po válce mluvilo jen opatrně a nebo vůbec ne.

30.01.2012 1 z 5

Safari styl Safari styl Věra Adlová

Kniha má podtitulek " aneb v honbě za láskou " a mí potomci ji označili za dost naivní.

30.01.2012 2 z 5

Vyprávění o veliké zemi Vyprávění o veliké zemi Věra Adlová

Oblíbená odměna pro vítěze tehdejších dětských vědomostních soutěží o SSSR. A názorný příklad, co museli tvořit spisovatelé, pokud chtěli být vydáváni a nebo, že by to napsali z přesvědčení ?

29.01.2012

Rozprávanie o veľkej krajine Rozprávanie o veľkej krajine Věra Adlová

Kniha z dob, kdy SSSR byl náš přítel a vzor, ať jsme chtěli nebo nechtěli.

29.01.2012

Padáky plné zlata Padáky plné zlata Zdeněk Hron

21. září 1972 zahynulo při dopravní nehodě na železničním přejezdu 11 špičkových československých sportovců - parašutistů, kteří dosáhli i řadu úspěchů ve světě. Tato kniha je hodnotnou vzpomínkou pro všechny příznivce tohoto sportu, ale i pro ostatní čtenáře.

24.01.2012 4 z 5

USA USA John Dos Passos

Třetí díl patřící do této trilogie ( Haldy peněz) byl vydán téhož roku samostatně.

Lidé a žraloci Lidé a žraloci Hans Hass

V dnešní době je známo o životě žraloků podstatně více informací, autor je získával v době II. světové války a těsně po ní, kdy technické možnosti nebyly zdaleka takové jako nyní. Ale autorův vypravěčský styl dělá i přesto z této knihy slušný čtenářský zážitek.

Panna kráčí po vodách Panna kráčí po vodách Eeva Joenpelto

S druhým románem této autorky, který u nás vyšel - Vichr nezastavíš, se tento nedá srovnat. Chybí mu poutavější děj, chvílemi je až nudný.

Vichr nezastavíš Vichr nezastavíš Eeva Joenpelto

Z nouze jsem sáhl po této knize, ale byl jsem docela překvapen, dala se číst, i když ji spíše ocení starší čtenáři.

23.01.2012 4 z 5

Život a dobrodružství trubadúry Beatrice Život a dobrodružství trubadúry Beatrice Irmtraud Morgner

Takhle se v dobách minulých plnily ediční plány: ..od soudruhů z NDR toho tam máme málo, tak rychle něco najděte! Nepodařilo se mi to dočíst a jméno této autorky jsem jsem " zapomněl".

16.01.2012 1 z 5

Berlín, Alexandrovo náměstí Berlín, Alexandrovo náměstí Alfred Döblin

Působivý román, který se stal předlohou pro natočení filmu a televizního seriálu

08.01.2012 4 z 5

Beseda se čtenáři Beseda se čtenáři Jan Kostrhun

Z knihy jsem dost zřetelně cítil velké a sebevědomé autorovo " JÁ " doplněné přesvědčením o správnosti jedině jeho postřehů a argumentů.

04.01.2012 1 z 5

Dívka a dívka Dívka a dívka Alžběta Šerberová

Nenechte se mýlit názvem a anotací, je to slabota. A obrázek o autorce podle této knihy ? Asi by to dopadlo špatně. Zkuste něco jiného.

03.01.2012 1 z 5

Ptáci na zemi a ryby ve vodách Ptáci na zemi a ryby ve vodách Alžběta Šerberová

Pro starší generaci je to ještě možná ke čtení, ale pro ty mladší jen pouhá ztráta času.

03.01.2012 1 z 5

Intriky buržoazie a Slovenské národní povstání Intriky buržoazie a Slovenské národní povstání Eduard Čejka

Při šmejdění v nejmenovaném antikvariátě jsem objevil tento spisek. Na to, že byl takřka zadarmo, je docela "hodnotný", neboť jde o jeden z příkladů, jak se i historická ( a podle laikova názoru nezvratná) fakta dají zkroutit, obrátit, využít a zneužít.

03.01.2012 odpad!

Na západní frontě Na západní frontě Eduard Čejka

K doplnění pohledu na dějiny II. světové války je dobré přečíst i tuto knihu a porovnat ji s jinými - vydanými o nějakou desítku let později.

02.01.2012 2 z 5

Hrozby a naděje (Válečná léta 1939–1941) Hrozby a naděje (Válečná léta 1939–1941) Eduard Čejka

Pro základní přehled a orientaci v událostech II. světové války velice dobrá kniha. a dá se číst i se zaujetím.

02.01.2012 3 z 5

Posedlost Posedlost Milan Cais

Kniha poplatná době svého vzniku, pro dnešní generaci ztráta času nebo nepříliš kvalitní studijní materiál o tehdejší době.

01.01.2012 1 z 5

Říkali jí Motýlek Říkali jí Motýlek Milan Cais

Někteří z naší generace takové knihy četli i povinně. Dnes se nad tím můžeme leda tak pochechtávat.

01.01.2012 1 z 5