Lidé a žraloci

Lidé a žraloci https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107331/bmid_lide-a-zraloci-107331.jpg 4 5 2

Autorovo vyprávění o dobrodružných výpravách, které podnikal s cílem získat zkušenosti a nasbírat nové poznatky včetně filmové dokumentace o životě žraloků, ale i dalších mořských živočichů.

Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: , Olympia

Menschen und Haie , 1949

Falquar
02.07.2015 5 z 5

Snad si ta kniha pět hvězd nezaslouží, když si ale vzpomenu na podmanivé popisy moře, zvláštní druh lásky k žralokům a neodolatelný humor, nemůžu hodnotit jinak. Ani mě nenapadlo na Hassovo dílo pohlížet jako na naučnou publikaci; pro mě to byla spanilá jízda plná nejkrásnějších přirovnání skýtající sem tam nějaký ten zajímavý poznatek, třeba co dělat, když člověka bodne škorpion. Víc než nedostatek informací o žralocích, kteří v příběhu sehráli znatelně menší roli, než jak by šlo usuzovat z názvu, mne vytáčela sobeckost hlavního hrdiny, který byl pro své zájmy (byť veskrze ušlechtilé) ochoten dát vale vlastním morálním zábranám; taky kapitola věnovaná vzrušeným vizím přeměny moře v to nejvýnosnější pole všech dob mě pořádně znechutila.
Přesto jsou moje dojmy nakonec kladné; scény dechberoucí úspěšně převážily nad scénami ohyzdnými a mně nezbývá než před autorem smeknout za jeho nakažlivý pohled na obávané a mystifikované mořské dravce. Za sebe doporučuji.

jprst
23.01.2012 3 z 5

V dnešní době je známo o životě žraloků podstatně více informací, autor je získával v době II. světové války a těsně po ní, kdy technické možnosti nebyly zdaleka takové jako nyní. Ale autorův vypravěčský styl dělá i přesto z této knihy slušný čtenářský zážitek.

žraloci

Hans Hass