jprst jprst komentáře u knih

Kdo přichází před půlnocí Kdo přichází před půlnocí Ivan Gariš

Slušně sepsaný kriminální příběh, jen kdyby se autor nesnažil i do obyčejné kriminálky nacpat alespoň trochu komunistické ideologie.

27.02.2012 1 z 5

Cesty mužů Cesty mužů Ivan Gariš

Podle tohoto příběhu byl natočen stejnojmenný film - režisér Ivo Toman. Obojí sloužilo ve své době jako ideologická propaganda.

27.02.2012 odpad!

Poema o větru Poema o větru Jiří Švejda

Knížka veršů byla vydána ve stejném roce jako autorův román Havarie, takže to vypadalo, jako kdyby se rozhodoval kudy dál. Ale rozhodl se správně, jeho prozaická díla si našla rozhodně více čtenářů.

24.02.2012 2 z 5

Pán na inzerát Pán na inzerát Jiří Švejda

Nejedná se o román, ale o autorův scénář k televizní inscenaci.

24.02.2012

Okamžiky ztráty Okamžiky ztráty Jiří Švejda

Domnívám se, že se v tomto případě se nejedná o knižní vydání, ale pouze o scénář k televizní iscenaci. Proto také asi chybí ke knize veškeré další údaje.

24.02.2012

Kavárna Žal Kavárna Žal Jiří Švejda

Dost slabý odvar ze Švejdy, nalákalo mne jméno autora a to byla chyba.

19.02.2012 1 z 5

Hořké dny Hořké dny Jiří Švejda

Tuto autorovu knihu neznám a ani jsem o ní nic nezjistil. Vím pouze, že Jiří Švejda byl autorem námětu a scenáře pro televizní inscenaci tohoto názvu - natočena v roce 1980, režisér Jiří Adamec.

19.02.2012

Poslední úder Omegy Poslední úder Omegy Robert Ludlum

Zápletku bych označil za překombinovanou, ale k zamyšlení je až nepříliš složitý způsob, jak lze s člověkem manipulovat.

18.02.2012 4 z 5

Prsten s nymfou Prsten s nymfou András Berkesi

Asi nejlepší, co autor napsal, lépe řečeno, co vyšlo v češtině.

16.02.2012 3 z 5

Kopiníci Kopiníci András Berkesi

Ve starých dramatech se ve správném okamžiku objevil " deus ex machina ". V tomto románu je to pro změnu emigrantka, která se " uvědomila ".

16.02.2012 1 z 5

Podivný podzim Podivný podzim András Berkesi

Docela přesvědčivě napsaná kniha, ale bohužel je určená jako obhajoba neobhajitelného - totiž vítězství komunistického režimu a diktatury proletariátu. V současné době, s odstupem času, může sloužit jako příklad, jak se dá taková událost zkreslit a překroutit ve prospěch vládnoucí ideologie.

16.02.2012 2 z 5

Dědictví Scarlattiů Dědictví Scarlattiů Robert Ludlum

Je znát, že se jedná o autorovu prvotinu, do dobrého thrilleru to má dost daleko, i když námět je dobrý.

08.02.2012 3 z 5

Vysoko nad zemí Vysoko nad zemí Jevgenij Vorobjov

Příběh silně poplatný době svého vzniku, dnes by ho už nikdo asi nečetl.

08.02.2012 1 z 5

Etienne a jeho stín Etienne a jeho stín Jevgenij Vorobjov

Pro napsání této knihy použil autor část svého rozsáhlého životopisného románu o pracovníkovi sovětské rozvědky Lvu Maněviči - Etiennovi, který vydal v roce 1971.

08.02.2012 3 z 5

Mraky táhnou nad Savojskem Mraky táhnou nad Savojskem Zdeněk Pluhař

Román, poprvé vydaný v roce 1949, autor v roce 1959 přepracoval (ostatně jako některé své další romány). Že by důvodem byl postupný vývoj vládnoucí ideologie ?

03.02.2012 2 z 5

Modré údolí Modré údolí Zdeněk Pluhař

Přepracování románu rozhodně prospělo, ale proč to trvalo téměř dvacet let ?

03.02.2012 3 z 5

Modré údolí Modré údolí Zdeněk Pluhař

Názorný příklad budovatelského románu v počátcích socialistického realismu určitě sloužil jako vzor pro další spisovatele. A jak se změnily požadavky doby, tak ho autor v roce 1972 přepracoval, nutno přiznat, že k lepšímu.

03.02.2012

Ostrůvek Ostrůvek Pierre Boulle

Od tohoto autora poněkud překvapivé téma, ale kniha je to příjemná především pro chvíle pohody.

31.01.2012 2 z 5

Malajská kariéra Malajská kariéra Pierre Boulle

Autor v tomto románu využil zkušeností ze svého pobytu v Malajsii.

31.01.2012 3 z 5

Dokonalý robot a jiné povídky Dokonalý robot a jiné povídky Pierre Boulle

Nenašel jsem zde jedinou povídku, která by mě vyloženě upoutala a zaujala.

31.01.2012 2 z 5