Jesper Jesper komentáře u knih

Niečo sa stalo Niečo sa stalo Joseph Heller

Sonda do mysle nadržaného egocentrika Boba Slocuma, ktorý sa snaží nájsť odpovede na to, prečo sa stalo to, čo sa stalo.

Heller prináša sondu do id-u hlavnej postavy s poctivou dávkou sarkastikého hellerovského humoru a myslím, že sa mu podarí u čítateľa spôsobiť to, že sa pomaly dostane do rovnakej hmlistej nálady, akú má celú knihu hlavný hrdina.

01.01.2021 4 z 5

Nezvestný Nezvestný Dušan Mitana

"Nie som šťastný ale radujem sa. Aj keď trpím. Radosť je oveľa viac ako šťastie, neskonale viac. Radovať sa môžete aj v utrpení."

Nezvestný je prológom a zároveň epilógom. Je románom a zároveň kolážou rozhovorov, poviedok, útržkov z denníka. No jednoznačne je spoveďou autora, ktorý sa prihovára niekoľkým generáciám svojich čitateľov a nevedomky i vedomky otvára svoje Johariho okno. Nedá sa povedať, čo je na knižke to najsilnejšie, no viete, že sa to nachádza takmer na každej strane. Krátke poviedky ako V čakárni, Zakázané pásmo, biblicko-psychologické úvahy z denníka a filozofujúce odpovede na otázky z rozhovor, to všetko smeruje k tomu, aby sme si uvedomili, čo Dušan Mitana pre nás ako čitateľov znamená; a na záver, ktorý otvorene a tajomne stráca autora v jeho náročnom bludisku, z ktorého už nevie nájsť cestu von, sa vlhkým očiam nedá uniknúť.

27.09.2020 5 z 5

Ve Stalinově týmu Ve Stalinově týmu Sheila Fitzpatrick

Výborná knižka! Vrelo odporúčam všetkým, ktorý sa zaujímajú nie len o Stalina, ale všeobecne o dejiny ZSSR. Autorka sa zamierava na skutočné (nie len formálne) rozhodovanie o krajine a búra tabu o Stalinovi ako o čisto neobmedzenom diktátorovi, ale zameriava sa na význam jeho tímu, pričom čítateľ sa takto oboznámi aj s osudmi ľudí, ktorí sú často považovaní len za Stalinových sekundantov. Popri tom pracuje s pestrou paletou prameňov a informácie dopĺňa rôznymi perličkami zo Stalinovej dače a podobne.

20.03.2020 5 z 5

Krvavá cesta do raja: Ako a prečo si komunizmus podmanil Slovensko Krvavá cesta do raja: Ako a prečo si komunizmus podmanil Slovensko Jozef Hajko

Autor si zobral na parádu dosť širokú problematiku. Zhostil sa jej pomerne dobre, hlavne oceňujem zahraničký kontext, ktorým podčiarkuje dianie v komunistickom bloku a dopĺna kapitoly málo známymi konkrétnymi príbehmi na pozadí veľkých dejín. Na druhej strane vidno, že autor je skôr žurnalista. Je to vidieť na úvahách, ktoré sú niekedy príliš zbytočne citovo zafarbené a takisto miešanie historického prézentu pôsobi príliš rušivo.

31.12.2019 3 z 5