Nezvestný

Nezvestný https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425597/bmid_nezvestny-BVJ-425597.png 5 3 1

Posledný román-autobiografia obľúbeného spisovateľa. Autentické svedectvo o procese premeny na pozadí prudkých spoločenských zmien. S biľagom rebela, extrémistu a permanentného opozičníka, bilancuje svoj život. A každý čitateľ, kladúci otázky sa stáva zároveň jednou postavou príbehu.

Jesper
27.09.2020 5 z 5

"Nie som šťastný ale radujem sa. Aj keď trpím. Radosť je oveľa viac ako šťastie, neskonale viac. Radovať sa môžete aj v utrpení."

Nezvestný je prológom a zároveň epilógom. Je románom a zároveň kolážou rozhovorov, poviedok, útržkov z denníka. No jednoznačne je spoveďou autora, ktorý sa prihovára niekoľkým generáciám svojich čitateľov a nevedomky i vedomky otvára svoje Johariho okno. Nedá sa povedať, čo je na knižke to najsilnejšie, no viete, že sa to nachádza takmer na každej strane. Krátke poviedky ako V čakárni, Zakázané pásmo, biblicko-psychologické úvahy z denníka a filozofujúce odpovede na otázky z rozhovor, to všetko smeruje k tomu, aby sme si uvedomili, čo Dušan Mitana pre nás ako čitateľov znamená; a na záver, ktorý otvorene a tajomne stráca autora v jeho náročnom bludisku, z ktorého už nevie nájsť cestu von, sa vlhkým očiam nedá uniknúť.

Dušan Mitana
slovenská, 1946 - 2019