jana26997 jana26997 komentáře u knih

Láska je příběh - Nová teorie vztahů Láska je příběh - Nová teorie vztahů Robert J. Sternberg

Knihu jsem začala číst s velkým nadšením a zvědavostí, které mě ale v průběhu trošku opustilo.
První část pro mne byla čtivá a průběžně jsem se těšila na další informace. Druhá část obsahovala celou řadu různých typů příběhů lásky, které byly podrobně vysvětlené a jejich součástí byly popsány dvě konkrétní vztahové situace. Kniha se pro mě v této části stala docela monotónní a pro plynulé čtení ne příliš pohodlná.
Přiznám se, že chvíli jsem také měla pocit, že se jedná o zoufalou snahu za každou cenu vytvořit další teorii lásky, aniž by přínos teorie byl více promyšlený.
I přesto je ale můj celkový dojem příjemný a myšlenka vnímat vztahy formou příběhu se mi velice líbí. Rozhodně bylo přečtení knihy přínosem!

13.02.2020 4 z 5

Manželství jako trvalý stres Manželství jako trvalý stres Tomáš Novák

První kniha, co jsem od pana Nováka četla. Měla jsem možnost potkat jej i osobně a jak kniha, tak setkání ve mně zanechaly trochu rozporuplné pocity.

Autorova praxe, vzdělání i zkušenosti mě přesvědčují o tom, že se jedná o odborníka a velmi zkušeného manželského poradce. To jistě nelze popřít. Zároveň se ale těžko vzdávám pocitu, že jsou informace v knize tak nějak zjednodušeny a zobecňovány. (Otázkou ale je, zda není problém v mé nedokonalé schopnosti posoudit věci objektivněji a čistě racionálně.)

Možná se jednalo o moji momentální neschopnost udržet pozornost, ale začátek knihy se mi zdál trochu neuspořádaný. Druhá část knihy, kde jsou popsána jednotlivá soužití s problémovými partnery byla naopak velmi čtivá, a také byla velmi informačně přínosná.

Pro mě to byla kniha taková odlišná, netypicky psaná. Nejedná se o populárně-psychologickou literaturu, která je pohodová. Popisuje poměrně rázně životní vztahové situace, takové jaké jsou. Pro člověka, který řeší vztahové problémy to může být velmi těžké čtení, ne příliš optimisticky laděné, ale nabízí reálný pohled na situace, které může zažívat spousta z nás.

03.12.2019 3 z 5

Zůstat spolu, nebo se rozejít? Zůstat spolu, nebo se rozejít? Michael S. Broder

Kniha je zaměřena především na uvědomění si svých pocitů ve vztahu i mimo něj. Autor vybízí k představám a vizualizaci všech možných scénářů a tím se snaží čtenáře navést na cestu, kdy bude schopen lépe zhodnotit, zda je pro něj jeho vztah zdravý a vhodný, nebo zda už vztah vyčerpal svůj potenciál a je třeba se posunout dál.

Nejedná se o příliš informativní knihu, ale spíše pomůcku se spoustou otázek, které člověka nutí zamyslet se nad jeho vztahovou situací často z jiného úhlu pohledu, než je zvyklý.

25.11.2019 3 z 5

Na Freuda já nemám čas, doktore Na Freuda já nemám čas, doktore Miroslav Orel

Knihu doporučuji každému, kdo má zájem o stručné poznání známějších duševních nemocí. Kniha je psaná velmi čtivou formou, především část s příběhy v první polovině.
Následná druhá polovina může být naopak zase zajímavější pro ty, kteří se chtějí dozvědět i něco z anatomie mozku, nebo o příčinách nemocí a způsobech léčby.

14.08.2018 5 z 5