jan3319 jan3319 komentáře u knih

... s duší beadníka ... s duší beadníka Jaroslav Irovský

Jaroslav Irovský je momentálně můj nejoblíbenější český spisovatel. A troufám si říci, že má dobře našlápnuto a že o něm jistě ještě hodně uslyšíme. S duší beadníka byla první kniha, kterou jsem si od něj přečetl a ihned jsem si ji zamiloval. Dokonce jsem oslovil samotného autora a jelikož pracuji v knihovně, domluvil jsem mu nákup všech jeho knih do našeho fondu. Chtěl jsem jej podpořit a budu se o to snažit i nadále. Po dvou sráčských povídkových knížkách je první autorův román zatím to nejlepší, co doposud napsal. Je hrozná škoda, že se o knize skoro vůbec neví a není více propagována. Zaslouží si to. Kašlete na Viewegha, teď nastal čas pro Irovského. Já mu to přeju, ani nevíte jak. Vážně myslím, že má velkou budoucnost.

Příběhy sráče Příběhy sráče Jaroslav Irovský

Po přečtení povídek Příběhy sráče asi každého napadne přirovnání Irovského s kultovním autorem Charlesem Bukowskim. Ale Irovský si píše svoje. I když se netají tím, že je to jeden z jeho nejoblíbenějších spisovatelů. Irovský je Irovský. Sám autor nemá přezdívku český Bukowski moc v oblibě. Povídky jsou smutné, depresivní, ale je z nich cítit i chuť do života. Právě tu propast mezi nebytím a bytím autor vyplňuje svým psaním. A daří se mu to velice dobře.

O(byčejný) život O(byčejný) život Jaroslav Irovský

Tahle knížka mi vrátila dobrou náladu ve chvíli, kdy jsem to nejvíce potřeboval. Měl jsem špatný den. Večer jsem si vlezl do postele a před spaním si přečetl první tři povídky. A hned mi bylo lépe, deprese ze mě každou další stránkou opadávala. Měl jsem pocit, že nejsem na tom zase tak špatně. Že může být i hůř. A hlavně, že v tom nejsem sám. Autor zde vypiloval vlastní styl psaní. Sbírka je napsaná o něco lépe než předchozí kniha Příběhy sráče. Čte se jedním dechem. A já se těšil na každý následující den, kdy si s knížkou v ruce zalezu do postele a začtu se do další povídky.