jaja4 jaja4 komentáře u knih

Prázdniny v dunách Prázdniny v dunách Anne Gudule

Prázdniny v dunách mali byť o 100 strán dlhšie. Viac Anniných pocitov, viac dobrodružstva, podrobnejšie o problémoch s Teom. Škoda tej stručnosti, mohol to byť super príbeh.

08.02.2019 3 z 5

Stretnutie na Pobreží lásky Stretnutie na Pobreží lásky Michel Amelin

Napísal to muž a je to cítiť. Nuda, málo romantiky. Radím nekupovať, len požičať z knižnice. 1. knižka z vydavateľstva Arkus, ktorá ma sklamala.

04.02.2019 2 z 5

Chlapec, ktorý žil v mojej hlave Chlapec, ktorý žil v mojej hlave Anne Gudule

Nenormálne krásny koniec!

03.02.2019 5 z 5

Jana: Povodeň Jana: Povodeň Michaela Fišarová

Miška Fišarová píše normálne. Jednoducho, priamočiaro, nenásilne výchovne. Ale ako keď musíte napísať sloh. Chýba tomu duša. Ale zase je to pre malé deti a tým tam duša chýbať nebude.

04.12.2018 3 z 5

Kde jsi, Pierote? Kde jsi, Pierote? Ivona Březinová

Ja to mám ľahké. Stačí mi prečítať modré knižky od Ivony Březinovej a viem, že budem happy. Tie červené ma kupodivu bavia oveľa menej. Mám radšej obyčajné peíbehy zo života, než tie, kde majú holky prúser ako Brno.

26.11.2018 5 z 5

Chraň nás Pánbůh před Finem Chraň nás Pánbůh před Finem Arto Paasilinna

Strašne zdĺhavé. Téma je síce výborná, ale znehodnotená opismi, kopou geografických názvov a jalovými úvahami. V každej kapitole je 1 naozaj smiešny vtip. Málo, málo!

25.10.2018 2 z 5

(Takmer) dospelé poviedky (Takmer) dospelé poviedky Zuzana Štelbaská

Štvrtá a najlepšia Štelbaskej zbierka poviedok o násťročných je už skôr román. Kapitoly sú konečne dosť krátke a plné akcie. Je tu veľa postáv s výbornou psychológiou. Pani Zuzka prešla do vydavateľstva Ikar, ktoré svoje knihy dobre propaguje, tak verím, že sa o Takmer dospelých poviedkach dozvie veľa ľudí.

23.10.2018 5 z 5

Pomeranče v podprsence Pomeranče v podprsence Ivona Březinová

Je to milé, normálny život. Spisovateľka má talent, výborne pracuje s češtinou. Na Slovensku by sme to mohli čítať ako slovník zriedkavých českých slov. Březinová presne vie, o čom a prečo píše. Až sa zdá, že to písala na objednávku ministerstva školstva. Zámerne v deji nie je nič dramatickejšie, preto len 4 hviezdy.

15.10.2018 4 z 5

Uvoľnení Uvoľnení Neal Shusterman

Ak chceš byť dobrý spisovateľ, musíš mať schopnosť písať inak, ako ostatní. Ak chceš napísať dobrú antiutopickú knihu, musíš mať schopnosť do smútku, ktorého je kniha plná, vniesť pozitívne emócie. A čím viac, tým lepšie. Je ľahké popisovať zlé veci. Ťažké je nájsť pozitíva uprostred temnej noci. A to žiaľ ani Neal Shusterman nedokázal.

10.10.2018 3 z 5

Počkej na mě, Radko! Počkej na mě, Radko! Lenka Lanczová

Lanczová napísala Radku v 90-tych rokoch a v knižke vidieť, ako sa odvtedy svet zmenil. Je to pekne ale "staro" napísané, čtivé opisy pocitov. Spisovateľka dokáže napísať na 1 strane viac, ako iné v celej kapitole. Ale dnes sú tu aj aktuálnejšie autorky dievčenských románov. Dokonca aj Terezománia Petry Braunovej sa mi zdala zaujímavejšia.

05.10.2018 3 z 5

Teta Anula Teta Anula Milan Zelinka

Mix Dobrovodovho malkáča so Šikulovým strýcom Rafaelom. Podobný štýl, rovnaké prostredie. Nič tak jedinečné, aby to stálo za tú Anasoft Literu. Ale zase pozitívne a klasicky slovenské. Časom sa to asi dostane do školských čítaniek.

01.10.2018 3 z 5

15-roční 15-roční Zuzana Štelbaská

Tak sa to pani Zuzke na tretí raz podarilo. Napísať 5 dobrých poviedok so súčasnými teenagermi, aj o tom najdôležitejšom, o láske. Chery bola naozaj krásne napísaná a mám z nej ešte aj teraz obrovský úsmev na perách. Ďakujem!

13.09.2018 5 z 5

14roční 14roční Zuzana Štelbaská

Strašne dlhé poviedky (až 40 strán), plné opisov a úvah. 1 poviedka fakt dobrá, ale inak dosť nuda. So životom súčasných teenagerov kniha nemá skoro nič spoločné. Raz je námetom SNP, potom pravek a končí to fantasmagorickým úletom.

11.09.2018 2 z 5

Trinásťroční Trinásťroční Zuzana Štelbaská

Zaujímavé, originálne, so štipkou sureálna, len občas trochu zdĺhavé.

08.09.2018 4 z 5

Anjel Anjel Cliff McNish

Veľmi dobrá knižka, ktorá kombinuje prvky fantasy a dievčenského románu s témou anjelov. Zaujímavé je, že ju napísal muž, preto je tam aj chlapčenská dejová linka. Je tam napätie, láska, vzťahy a má to spád.

31.08.2018 5 z 5

Katy Katy Jacqueline Wilson

Možno, že už chápem, prečo je do SK preložených oveľa menej Wilsonovej kníh než do CZ. Toto je už moja 40 knižka od nej a mám pocit, že už napísala všetko a tak nejak sa opakuje. Pani Wilberforcová z Moja sestra Jodie, bola tiež na vozíku a ako bočná postava ma veľmi oslovila. Žiaľ viac než hlavná postava Katy. Myslím, že touto knižkou sa s Jacqueline definitívne lúčim a ďakujem jej za krásne strávený čas.

27.08.2018 3 z 5

Čtyři děti a skřítek Čtyři děti a skřítek Jacqueline Wilson

Ja mám radšej Wilsonovej knižky o súčasnosti než o minulosti. Táto je tak pol napol. Ale Wilsonová v nej asi najviac zo všetkých knižiek použila fantáziu, čo je super.

22.08.2018 4 z 5

Deník malé blondýnky 2 - Znova ve škole Deník malé blondýnky 2 - Znova ve škole Jiří Urban

Vtipné to je, ale tak nejak stále rovnako. 2 ma bavila o dosť menej než 1, takže 3 už čítať nebudem.

16.07.2018 3 z 5

Deník malé blondýnky - O prázdninách Deník malé blondýnky - O prázdninách Jiří Urban

Prvé 2 diely série už vyšli aj v slovenčine. Šárku premenovala prekladateľka na Petru.

08.06.2018 5 z 5

Tygřice Tygřice Torey L. Hayden (p)

Tigrica je o dosť nudnejšia ako Spratek. A časť knihy je aj tak len stručným obsahom Spratka.

04.06.2018 3 z 5