Iveta Černá Iveta Černá komentáře u knih

Dar jitra prvého Dar jitra prvého Jarmila Loukotková

Přestože je děj knihy zdlouhavý, je napsán velice emočně, čtenář opravdu vydrží s napětím až do konce sledovat každičký její okamžik, vývoj..., téma je opravdu "neotřepané", myslím, že spousta dospělých žen dokáže dost dobře pochopit a vcítit se do hlavní hrdinky, jsem přesvědčena že spousta z nás si prožila a prožívá něco podobného.

18.01.2015 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Kniha, která se velmi dobře čte, ale asi jen těžko může čtenář poznat, do jakého období děj knihy zařadit, To, že čtenář vůbec nezná křestní jméno hlavní hrdinky, je rovněž trochu neobvyklé. Některé, jak píšou ostatní čtenáři, zbytečně zdlouhavé pasáže se mi i přesto četly jedním dechem a s napětím.

18.01.2015 5 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Miloš Smetana

Nemám ráda historické knihy, ale psaná takto, lidským příběhem a s tak krásně vystihnutou atmosférou této doby čtenáře zcela a lehce vnese do období 19. století, po jejím přečtení jsem se začala o podobný druh knih zajímat, tato kniha se moc hezky četla.

06.11.2014 5 z 5

Chudobka z Orlických hor Chudobka z Orlických hor Filip Stajner

Velice zvláštní, zajímavá a hodně citlivá kniha, při její četbě mám pořád slzy na krajíčku. Tato kniha mě tak nějak zvláštně přitahovala, sotva jsem ji jen v prodejně, kde jsem původně sháněla něco úplně jiného, jen tak letmo zahlédla, takže vůbec nelituji, že jsem si ji koupila, jsem strašně ráda, že ji mám a čtu a přestože jsem teprve v její polovině, vím naprosto přesně, že je to pro mě úplně to pravé, co jsem potřebovala. Až ji dočtu, určitě pojedu navštívit rodiště Aničky Tomanové v Orlických horách. Více této knize porozumí asi spíše lidé věřící, hledající, pro nevěřící budou možná některé tehdejší hovorové výrazy pro různé církevní křesťanské svátosti dost nesrozumitelné.

11.10.2014 5 z 5

Mlhy na Blatech Mlhy na Blatech Karel Klostermann

Tato kniha mi přišla od p. Klostermanna asi jako nejslabší, ale i tak jsem se do ní dobře začetla, prostě p. Klostermann to umí. Asi jsem čekala naši známou Šumavu, ale i když tu byly spíš močály a mlhy na jihu Čech, tak opět - měly i tady své kouzlo, napínavost, dokázaly vtáhnout do atmosféry tehdejší doby a krajiny. Nějak jsem tu nemusela vzpomínání na popraveného hrdinu Kubatu a veškeré ty legendy o odporu sedláků vůči vrchnosti.

08.02.2022 3 z 5

O botě, která si šlapala na jazyk O botě, která si šlapala na jazyk Pavel Žiška

Nedalo mi to, a ze zvědavosti jsem si knihu přečetla (přečetli). Myslím, že pojem "alkoholismus", "rozvod" a "smrt" (viz níže uvedený komentář) je pojem naprosto vytržený z kontextu, asi něco, jako "brutalita" páchaná v Červené Karkulce, či Otesánkovi, nebo "šikana a psychické domácí násilí" páchané na Popelce,či Marušce z Dvanácti měsíčků. Některé slovní obraty a pojmy si tedy myslím, že jsou pro děti hůře pochopitelné (proto dávám o hvězdičku méně), ale na druhou stranu jsou určitě v blízkosti rodiče (a doufám, že dostatečně inteligentní), kteří neznámé vysvětlí, takže nejen, že si pohádky, básničky s dětmi jen tak obyčejně přečtou, ale mohou navíc i o lecčem komunikovat, je tu příležitost se něco naučit, děti poučit.... Pohádky jsou tu zkrátka "jiné", jsou neotřelé a některé i dost vtipné, prostě tu nevystupují princezny a víly, čarodějnice, čerti a draci, ale např. takový hrneček, pavoučci, krtci, semišová bota, vodovodní kohoutek...Za nás - kniha se líbila.

06.02.2022 4 z 5

Pod australským sluncem Pod australským sluncem Candice Proctor

Celkem dobře čtivá kniha, až na dost zdlouhavý a rozvláčnělý děj při vyvíjení se vztahu mezi hlavními hrdiny. Závěr knihy - pro mě dost životně nereálný, ale kdo má rád červenou knihovnu, přijde si určitě na své.

28.08.2017 3 z 5

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

Kniha přečtená jak se říká "jedním dechem" , od které se nelze odtrhnout.

06.11.2014 5 z 5