Ivan53 Ivan53 komentáře u knih

Maďarské vraždenie Maďarské vraždenie József Halmi

Kníh s podobnými názvami, zväčša pochybnej výpovednej hodnoty, dnes vychádza bezpočet. Preto považujem za veľkú chybu, že na zadnej strane obálky (a až do mojej úpravy ani v opise knihy na tejto stránke) sa neuvádza, že nejde o súčasné dielo, lež o knihu maďarského vysťahovalca z roku 1924, čo pridáva knihe na dôveryhodnosti. Vydanie z roku 2011 je slovenským prekladom českého prekladu z roku 1930. Inak samotný obsah stojí za oboznámenie sa s ním, a jednotliví účastníci udalostí nemilo prekvapia mierou surovosti, s akou dokázali zakročovať proti vlastným (a tobôž proti Slovákom a iným Nemaďarom). Svojho času ničil Maďarsko a dočasne obsadené časti Slovenska boľševický teror, aby ho neskôr nahradil teror biely.

28.06.2023 5 z 5

Proč bojujeme – Manifest evropského odporu. Metapolitický slovník Proč bojujeme – Manifest evropského odporu. Metapolitický slovník Guillaume Faye

Výborná kniha, hoci niektoré časti som musel čítať veľmi pozorne (abože skrzeva češtiny, abo je text skutočne náročný). Slovník na 100 %, som rád, že zaberá väčšinu knihy. Faye dokázal vystihnúť dôvody, pre ktoré sa Európa rúti do priepasti, dokázal načrtnúť cestu, a za to dávam 5 hviezdičiek. No myšlienka Eurosibíri SCHOPNEJ KLÁSŤ ODPOR SVETU MOSLIMOV hovorí o jeho nepoznaní ruského prostredia, nehovoriac už o jeho zauralskej časti. Áno, Ural a Kaukaz by boli dokonalou hranicou, ale... ešte pred rokom by som sa odvolával na knihy vychádzajúce z archívnych prameňov a opisujúce Rusov (Volga sa vliala do Hrona a iné), avšak za posledný rok Rusi dokázali, že považovať ich pre ich slovanský jazyk za Európanov je úplne scestné, nehovoriac už o kladení odporu svetu moslimov, ktorý má v Rusku svoju domovinu, pretože na rozdiel od Európy, v Rusku predstavujú moslimovia pôvodné obyvateľstvo, starožilcov (Čečeni, Dagestánci, Tatári...). A takisto súhlasím s príspevkom používateľa werewolf88, čo sa týka súpera a nepriateľa.

25.04.2023 5 z 5

Každý si nesie svoj kríž Každý si nesie svoj kríž Tatiana Macková

Dôstojné pokračovanie knižného radu. Doteraz boli príbehy z tohto obdobia plné bojov a/alebo lásky (v iných románoch), a nikto sa nepodujal priblížiť možný nástup kresťanstva, ktoré prišlo ruka v ruke s moravským nadpánstvom. Polovica knihy je o živote v čerstvo pokorenom Nitrianskom kniežatstve, čo je niečo pre mňa úplne nové (neviem o románe, ktorý by sa tomu venoval). Druhá polovica sa venuje Pribinovi a jeho hľadaniu pomoci proti uchvatiteľovi jeho stolca. Rozsahom je to Pribinovo cestovanie kratšie ako v románe Milana Igora Chovana (Pribina – meč a kríž), avšak stojí za to. Názov knihy je výborný, pretože nejde iba o biblickú metaforu (ak vôbec), lež o to, že tak obyvatelia Nitrianskeho kniežatstva, ako aj Pribinova družina sú prinútení niesť si na šiji svoj kríž... Knihu vrelo odporúčam a určite sa pustím do posledného dielu.

19.12.2023 4 z 5

Predkovia Predkovia Jožo Martinka

Veľkolepé, zriedkavé, pútavé. Na rozdiel od Prídavkovho diela z roku 1941 (Pribina. Hra v 3 dejstvách) to nie je poplatné dobe vzniku, ba priam akoby naopak, keďže to nie je ani prokresťanské, ani pronemecké. Kniha nám približuje životnú púť Venda, od jeho liet parobských a mládeneckých až po letá dospelé, a prostredníctvom jeho príhod a skúseností odtajňuje nám Martinka obraz života Slovenov v 2. storočí. Kto stál v skutočnosti za dažďom, ktorý zachránil Rimanov pred Kvádmi? Akú úlohu zohrávali v tomto boji Kotíni a Vendi? Nečakajte boje na každej stránke, no zato si pripravte pero a papier, aby ste si písali, ako sa žiaria lesy, v močiari chytajú ryby, doluje a preváža opál, ako sa loví bez zbrane, ako sa dýcha pod vodou či ako sa vyrábala medovina. A takisto si zadovážte všetky možné slovenské slovníky, alebo zapnite stránku Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra, pretože tak zo sto slov použitých v knihe bolo zastaraných už v čase písania knihy, nieto ešte dnes. Knihu vrelo odporúčam všetkým záujemcom o starých Slovenov, o ich spôsob života, o ich vieru a obyčaje. Skvost slovenskej krásnej spisby.

A výber mien takisto úchvatný: kmeť Zombrorog, jeho syn Turomor, vedokmyňa Žeľucha.

Syn môj, prečo tak specháš do stavu zodpovednosti? Ťažšie a trudnejšie je mládenčiť než parobčiť!

19.11.2023 5 z 5

Hlinkova garda na území Pohronskej župy Hlinkova garda na území Pohronskej župy Anton Hruboň

Ďalšia z takmer dokonalých prác pána Hruboňa. Opis knihy rozhodne vystihuje podstatu obsahu. Medzi gardistami v Pohronskej župe boli tak hrdinovia, ako i zločinci. SNP bolo pre gardu v župe udalosťou vskutku prelomovou: na jednej strane bola povstalcami garda zakázaná, na druhej strane po takmer úplnom rozklade armády bola garda dlho jedinou oporou štátu, takže sa zapájala do protipartizánskych bojov. Vďaka vsadeniu do širších súvislostí je kniha vhodná pre čitateľa z akéhokoľvek kúta Slovenska, hoc predovšetkým poteší obyvateľov bývalej Pohronskej župy. Naozaj vrelo odporúčam, len štýl jednostaj väčšmi ideologizovaného Hruboňa treba nejako prežrieť.

10.09.2023 5 z 5

Jakutské Oloncho. Úvod do jakutského mýtického eposu a poznania národa sacha Jakutské Oloncho. Úvod do jakutského mýtického eposu a poznania národa sacha Vladimír Laubert

Na moje prekvapenie skutočne zaujímavé dielo. Jedným z pôvodcov je síce neslávne známy Laubert, avšak Technická univerzita vo Zvolene by nevydala hocičo. Ide o zaujímavý výlet za hranice Európy, do sveta sibírskych šamanov a ústnej (a po novom už aj písomnej) tradície hrdinských príbehov jakutského ľudu. Snažia sa odolávať globalizácii a zachovávať si svoje tradície. Príjemné čítanie.

01.09.2023 5 z 5

Igric Igric Valentín Beniak

Používateľ jupec, ktorý na DK pridal (zatiaľ) 1213 kníh, ohodnotil túto knihu na 20 %. Nechápem prečo, skutočne. Rým je príjemný, jazyk takisto. Možno sa mu nepozdávala obsahová náplň. V básni V revolúcii, ktorá bola napísaná na jeseň 1944, totiž Beniak bez škrupúľ približuje čitateľovi postať augustového puču:

Mračno múch a hromada
červov si ju chváli,
kôň sa bojí ovada,
búrka na chotári,
z krvi ľudskej pomáda,
jej sa všetko máli.

A pokračuje o pár strán ďalej:
Lieh a krv je nápoj náš,
stále v ťažkej žížni,
sto zárezov na rováš
vašej dedovizni,
príde chuť na samopaš,
lež potom nám vyhni!

A v básni Na rumoch (napísané v lete 1945) približuje nastupujúci ľudovú demokraciu:
Nezvú nás na koledu
do pivníc a sýpok,
na súdy nás povedú,
z výkvetu je výtok,
a keď zaprieš hovädu
chválu ženských lýtok...

Príjemné čítanie, miestami pre dnešok trošku tzv. politicky nekorektné. Vrelo odporúčam.

25.08.2023 5 z 5

Babylon armád 2 - Boje medzi Hronom a Váhom, február - apríl 1945 Babylon armád 2 - Boje medzi Hronom a Váhom, február - apríl 1945 Pavol Šteiner

Rozmer knihy je väčší ako A4, vďaka čomu sprevádzajú text veľké (nie ledabolo umiestňované) fotografie, mapy znázorňujúce vývoj frontu, fronty zakreslené do súčasných fotografií terénu, prehľadné tabuľky. Toto všetko sa dopĺňa s pútavo písaným textom slovenského odborníka, ktorý od roku 2008 spolupracuje pri podujatiach ako Boje na Hrone či Tankové dni Laugaricio. Pán Šteiner musí ovládať (aspoň trpne/pasívne) prinajmenšom maďarčinu, nemčinu a ruštinu, pretože spracoval doteraz v našom dejepisectve nepovšimnutú časť vojenských dejín, čo sa nedalo bez dokonalého oboznámenia sa s nezverejneným obsahom zahraničných archívov, a túto prácu zvládol na jednotku. Ak pochádzate z južného Slovenska, takmer určite sa dozviete niečo nové o svojej dedine (kedy tam boli umiestnené aké jednotky, koľko vojakov padlo pri prechode rieky za dedinou). Pôvodca sa nevyhol ani zmapovaniu zločinov páchaných bojujúcimi vojskami.

15.08.2023 5 z 5

Temnota z Pressburgu Temnota z Pressburgu Janko Iša

Neznámy spisovateľ, nízke hodnotenie na databáze, 4,5/5 na Martinuse... Prvý diel som teda vzal v knižnici, reku skúsim. Ani neviem, ako to žánrovo zaradiť, ale najbližšie to má v českému dielu Perunova krev: stále sa čosi deje, padlí a ranení sa kopia temer s každou stranou, neviete odhadnúť čo sa stane, a niekoľkokrát vás dej doslova prekvapí (dej rozhodne nie je iba kulisou pre zabíjanie). Hlavný hrdina je starobylý Bratislavčan, ktorý mesto pozná ako svoju dlaň, a či už sa jeho cesty prekrížia s Maďarmi, Albáncami, Srbmi, Cigánmi, Rusmi, domácou mafiou či čímsi zlovestnejším, je jasné, že sa bude na čo pozerať. Takáto divoká jazda na našom knižnom trhu chýbala. Môžete 3x hádať, prečo horí kostol na obálke knihy, ale som skalopevne presvedčený, že, podobne ako ja, budete triafať mimo. Čo sa týka komentárov nižšie, nechápem: nepokladám sa za nenáročného čitateľa, ale dať také nízke hodnotenie, nuž, nechápem. Každý má iný vkus, za mňa 101 %, určite si oba zatiaľ vydané diely kupujem. Keď vidím fotku Janka Išu, mám podozrenie, či nejde o životopisné dielo. :D Tak či onak, v hlavnom hrdinovi sa čitateľ nájde, lebo je to chlap z nášho sveta, skutočného sveta, bez prikrášlení. Chce prežiť, chce žiť, je to muž slova a činu. Staré mesto mu ešte odkryje nejedno nemilé tajomstvo...

21.07.2023 5 z 5

Encyklopedie baltské mytologie Encyklopedie baltské mytologie Václav Blažek

Moje prvé bližšie oboznámenie sa s baltským bájoslovím. Skutočne odborne a čítavo napísané, možno nachodiť množstvo prienikov s bájoslovím slovanským. Jazyk je takisto prekvapivo pochopiteľný (miestami), a človeka až zamrzí, že u nás sa predkresťanská viera a bájoslovie nezachovali v takejto celistvej podobe. Knižku skutočne vrelo odporúčam, hlavne čitateľom oboznámeným so slovanskou vierou (aby bolo možné porovnávať, a nie iba vidieť čosi cudzie, netýkajúce sa nás ;-).

06.07.2023 5 z 5

Šarišsko-slovenský slovník: Nárečie z obce Šarišské Michaľany Šarišsko-slovenský slovník: Nárečie z obce Šarišské Michaľany Jozef Mačo

Každá jedna dedina na Slovensku by si zaslúžila takýto slovník. Skutočne sa treba zrieknuť pocitu menejcennosti, a nehanbiť sa hovoriť tak, ako nám papuľa narástla. Veď práve nárečia stáli za vznikom spisovného jazyka, nemožno ich teda navzájom oddeliť ako čosi priepastne odlišné. Myslím, že aj spôsob spracovania je veľmi dobrý, azda aj lepší, ako starší rad malých farebných knižočiek o rôznych nárečiach: každá strana pozostáva z dvoch stĺpcov, pričom v prvom je šarišské slovo preložené do spisovnej slovenčiny, a v druhom stĺpci je dané slovo použité v šarišskej vete.

12.03.2023 5 z 5

Rasa: Rasová klasifikácia ľudí Rasa: Rasová klasifikácia ľudí Milan Hrabovský

(SPOILER) Čítavo spracovaná odborná spisba (vydaná Slovenskou akadémiou vied), s množstvom odkazov na nemeckú, francúzsku, anglickú, slovenskú či českú spisbu – aj sám pôvodca knihy píše (čo dokazujú odkazy pod čiarou), že jeho vnímanie rás výrazne ovplyvnil naslovovzatý český odborník Budil. Kniha má určite čo ponúknuť rasistom aj antirasistom (pre oboch výborné čítanie). Niektoré časti vyznievajú úsmevne, iné zas krajne znepokojujúco (napr. návrhy na úpravu zákona či školských osnov). Keďže každé slovo je pri otázke rás zároveň i politikum, pôvodca dôrazne oddeľuje bielych ľudí (bez úvodzoviek) a bielu rasu (v úvodzovkách), rasovú klasifikáciu a rasovú ideológiu. Je nevyhnutné prečítať si celú knihu, a nevyvodzovať závery o rasách či knihe na základe vybraných kapitol či dokonca odsekov, pretože ide o naozaj výbornú prácu, ktorá nazerá na vec postupne z rôznych uhlov pohľadu. Hoc niektoré tvrdenia mi pripadajú zjednodušené, nemôžem hodnotiť inak ako 5/5 (veľa som sa dozvedel, získal som zoznam zaujímavej spisby). Azda prvý rasista, ktorý ľudí rozdeľoval nie podľa ich viery (ako sa to až do osvietenstva robilo), lež podľa farby pleti, bol Immanuel Kant – pričom za najlepších považoval Nemcov, Francúzov a Angličanov, a za bielych považoval i Arabov či Turkov. J. F. Blumenbach poznal kaukazskú, malajskú, mongolskú, etiópsku a americkú skupinu (varietates); F. Bernier prvý druh (espece), africkú, ázijskú a laponskú rasu (race); pre zmenu C. Linné (1707 – 1778), sám majúci tmavé oči i vlasy, označil za bieleho človeka modrookého blondiaka sangvinika, telesne veľkého, bystrého a vynaliezavého, na rozdiel od červených, žltých či čiernych.

Nie každý postoj, ktorý trvá na neprekonateľných rozdieloch „my verzus oni“, je rasizmus. strana 32

Rasizmus nebol vyvrátený argumentačne, ale potlačený vojenským víťazstvom. strana 52

Aj slávne Vyhlásenie o rasách z pozície UNESCO, zásadne trvajúce na rovnosti rás, predpokladá existenciu (troch) rás. strana 80

Na porovnanie ;-)
MYERS, Brian Reynolds: Nejčistší rasa. Jak Severokorejci vidí sami sebe a proč je důležité to vědět. Praha: Ideál, 2013. s. 135 – 136.

01.02.2023 5 z 5

Sámova říše Sámova říše Michal Lutovský

Útla knižočka šikovne rozdelená na celky a podcelky, čítavo písané. Hoc ide o 90-stranovú knižku, vo vzťahu k Samovej ríši ide o kľúčové dielo. Osobne by ma veľmi zaujímalo, ako by vyzerala odborná rozprava českých, moravských a slovenských historikov, keďže každý kladie pri výklade Samovej ríše dôraz na svoju krajinu (porovnaj napr. knihu Nitrianske kniežatstvo) :) To nerýpem, prosím pekne, len každý historik má priehrštia dôkazov o tom, že jadro bolo tam či tamtam, a naozaj by som rád videl, ako by vyzerala spoločná kniha českých a slovenských historikov, v ktorej by museli uvádzať spoločné stanoviská (napr. uviesť dva/tri pohľady na ten či onen jav Samovej ríše). Knihu inak vrelo odporúčam.

30.07.2022 5 z 5

Čerti, bosorky a iné strašidlá Čerti, bosorky a iné strašidlá Katarína Nádaská

O knihe som sa dozvedel vďaka jutubovému kanálu (Dejepis inak), a kniha ma naozaj nesklamala. Pútavé, miestami hrôzostrašné obrázky pána Košického vás vtiahnu do deja. A pani Nádaská píše odborne i zaujímavo zároveň. Obzvlášť poteší, keď človek nájde v knihe povesť o ktorej si myslel, že je iba miestna.

30.07.2022 5 z 5

Slovenský národný socializmus Slovenský národný socializmus Štefan Polakovič

Veľmi zaujímavý dobový prameň, pričom mnohé vyhlásenia sa, žiaľ, týkajú i dnešnej Európy. Aký je to rozkydaný národ? Ako sa má nemecký národný socializmus uplatňovať na Slovensku, ak nejde podľa Hitlera a ľudákov o vývozný tovar Nemecka? Odpoveď: možno hovoriť o výrazne katolíckom národnom socializme, keďže národný socializmus je iba nové telo pre starého ducha ľudáctva. Teda Polakovič vysvetľuje, že ide nie o odklon od ideologie, lež o kráčanie v jej šľapajách. Skutočne veľmi zaujímavý prameň k dejinám slovenskej štátnosti. Posledná kapitola hovorí o tom, že, citujem, slovenský štát 20. storočia nie je historicky neodovodnené nóvum, ale iba spravodlivým obnovením starého a slávneho slovenského štátu z 9. storočia. Ďalej Polakovič cituje z diela Jána Hollého a na maďarskom a českom príklade ukazuje, že každý národ si hľadá dejinného velikána (nie Bořivoj, lež Václav, a nie Gejza, lež Štefan), a nie prosto prvého známeho (nie Pribina, lež Svätopluk). Knihu odporúčam tak stúpencom, ako i odporcom prvej modernej slovenskej štátnosti, pretože ide o prvotný písomný prameň. A Polakovič, čoby slovenský náprotivok Rosenberga, skutočne písať vedel.

Na dôvažok citujem zo strany 95, o riešení večného stredoeurópskeho nešváru, opilectva:

Veľa prispeje k zachovaniu zdravia národa i boj proti pijatyke. Nestačilo by, pravdaže, odňatie licencie Židom, lebo i kresťania by mohli byť ako židovskí krčmári, ak by sa zároveň nepostaralo o to, že krčmár nesmie dať opitému piť, že notorickému pijanovi neslobodno dať na dlh alebo za prinesené naturálie a že notorický pijan nesmie disponovať svojím majetkom alebo zarobenými peniazmi. Niektoré z týchto múdrych nariadení sa už prevádzajú, načim len ostrú kontrolu, či sa vskutku prevádzajú. Odstránením opilstva odstránia sa mnohé fyzické /krpatosť, chudokrvnosť.../ a duševné (obmedzenosť/ chyby detí, pochodiacich od opilcov. Preventívna starosť o zdravie je najlepšou eugenikou, lebo ide o prirodzené zákroky.

20.11.2023 4 z 5

Slobodomurárske lóže v Bratislave Slobodomurárske lóže v Bratislave Katarína Hradská

Veľmi zaujímavé čítanie. O slobodných murároch sme všetci počuli mnoho, ale táto kniha vychádza z prameňov a spisby, jej pôvodkyňa je pracovníčkou Historického ústavu SAV. V medzivojnovom období z 1266 členov bolo 540 Židov, teda takmer 43 %. Členmi lóží boli i významní predstavitelia sionistického hnutia či kandidáti Židovskej strany.
Členstvo M. R. Štefánika nie je preukázateľné (na rozdiel od iných čs. politikov). V knihe nachodíme časť tajných znakov, prijímacie obrady, pôvod ustanovizne, mená mnohých členov a lóží, ba i širšie uhorské, slovenské a česko-slovenské súvislosti, do ktorých je zasadzované ich pôsobenie v Bratislave. Knihu vrelo odporúčam nielen Bratislavčanom.

Trošku ma prekvapilo, že ani historici nevedia presne vymedziť pôsobnosť lóží, a tak napriek výskumu zostáva sa okolo slobodných murárov vznášať hmla neznáma.

Novým členom: Buďte židovstvu požehnaní, potom budete i sami požehnaní.

V držbe židovskej lóže v Bratislave boli okrem sedem- a trojramenných svietnikov i jedna úplná ľudská kostra, sviece, malé aj veľké, skrátka všetko to, čo bolo pri vykonávaní slobodomurárskych obradov.

Cieľom jednej lóže v medzivojnovom období bolo, podľa stanov, rozširovanie kultúry v duchu československom a demokratickom dľa učenia prvého prezidenta T. G. Masaryka. Úradný názov jedného v medzivojnovom období registrovaného bratislavského spolku bol Zednárska lóža Ján Kollár. Napriek tomu, že jestvovalo slovo (slobodo)murársky (viď napr. dobové čísla obežníka Slovák), bolo použité poslovenčené české slovo zednársky. Jazyk stanov celkovo hovorí o tom, že veľa Slovákov v lóži nebolo:
- jednací jazyk (namiesto rokovací jazyk, pričom rokowať nachodíme už v slovenskom slovníku z roku 1835; jednať znamenalo aj konať, alebo jednať o cene)
- neodporuje-li viac než dvaja členovia (časovanie slovesa, ako i častica -li)
- z päti až desiati členov (prepis českého z pěti až deseti členů)

V slovenčine je ešte táto kniha o slobodnom murárstve: https://www.databazeknih.cz/knihy/slobodni-murari-vcera-a-dnes-37047

28.08.2023 5 z 5

Český a slovenský kulturní a politický prostor Český a slovenský kulturní a politický prostor Ivo Pospíšil

Hoci sa to nazýva monografia, nazval by som to skôr zborníkom. Včítane úvodu obsahuje 24 príspevkov, z ktorých 2/3 sú po slovensky (a 8 po česky). Azda najväčšmi ma zaujal slovenský príspevok o českej ľudovej tvorbe v Červenákových knihách a český príspevok (od samotného zostavovateľa) o ruskom emigrantovi v medzivojnovom Česko-Slovensku a jeho pohľade na postavenie Nečechov v štáte. Nuž, tá nevzájomnosť je badateľná už len v tom, že niektorí prispievatelia používajú pojem Česko-Slovensko, iní zas Československo. ;-) To okrem iného svedčí o tom, že je to zborník, a nie monografia, v ktorej by zmena názvoslovia v rôznych kapitolách musela byť aspoň vysvetlená.

19.07.2023 5 z 5

Mysli ako prieskumník: Prečo niektorí ľudia vidia veci jasne a iní zas nie Mysli ako prieskumník: Prečo niektorí ľudia vidia veci jasne a iní zas nie Julia Galef

Ako sa píše v predošlom príspevku, skutočne veľmi zamerané na amerického čitateľa, čomu zodpovedajú aj príklady identít a pod. Myslieť ako vojak, alebo ako prieskumník? Najprv som čakal motivačnú knihu pre vojakov, ale v skutočnosti to nie je spisba (iba) pre vojakov. Je to skutočne výborná kniha, človek sa nad mnohým zamyslí (predovšetkým nad sebou, druhotne i nad svojimi blízkymi), vrelo odporúčam. Príklady na zamyslenie sú vyberané skutočne šikovne, napr. ma dostalo, že jestvujú ženy neželajúce si pridájať svoje dieťa z feministických pohnútok, a že sa o správnosti svojho rozhodnutia prú so zdravými ženami...

06.07.2023 5 z 5

O praobyvateľoch dnešného Slovenska O praobyvateľoch dnešného Slovenska Juraj Hodál

Zaujímavé dielko (knižne vydaný článok), ktoré má čo povedať aj dnešnému čitateľovi, oboznámenému so súčasnou odbornou spisbou. Veľmi zaujímavé tak po stránke názvoslovia (doba starokamenná, ľud polí popolnicových vzdelanosti sliezskej), ako i po stránke tvrdení. Skutočne zaujímavo a vyvážene pôsobí autochtónna teória pôvodu Slovákov/Slovenov/Slovanov v Hodálovom podaní (doba slaviansko-germánska, slovensko-avarská, slovenská). Vrelo odporúčam.

O našej otčine, na konci knihy:
Milujme si ju teda všetcia a snažme sa udržať si ju aj naďalej tak pre seba ako aj pre svojich potomkov a úfajme od Boha, že sa nám to podarí.

04.07.2023 5 z 5

Tieňohra Tieňohra Tatiana Macková

Badať, že to písala žena. Je to nie horšie/lepšie ako iné knihy o Pribinovi, lež úplne iné. A skutočne veľmi zaujímavý prístup k Pribinovmu príbehu, neodkukaný (zákulisné ťahy, vojna, láska...). Ono, môj obľúbený román o Pribinovi (Pribina meč a kríž) to neprekonalo, ale určite sa púšťam do ďalšieho dielu tohto knižného radu a vrelo odporúčam. Zatiaľ v žiadnej knihe som sa nestretol s tak dôveryhodným počiatkom kresťanstva u nás.

DROBNÝ ČIASTOČNÝ SPOILER: Ak si v strede knihy poviete, že ste to prekukli (tak ako som si aj ja myslel), nie je to tak. ;-)

01.07.2023 5 z 5