Sámova říše

Sámova říše https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49723/bmid_samova-rise-fPw-49723.jpg 4 61 8

Kniha popisuje vznik, vývoj a zkázu říše. Jsou zde vylíčeni hlavní aktéři tehdejších událostí – Slované, Avaři i Frankové. Zvláštní kapitola je věnována franskému kupci Sámovi.

Fridrich13
26.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Význam knihy je občas dobre dokázať krátkym úryvkom z nej:

Strana 84:
Bežne tradovaná predstava, že Samova ríša po 35 rokoch vlády svojho zakladateľa zanikla, nemá oporu v písomných prameňoch.

Ivan53
30.07.2022 5 z 5

Útla knižočka šikovne rozdelená na celky a podcelky, čítavo písané. Hoc ide o 90-stranovú knižku, vo vzťahu k Samovej ríši ide o kľúčové dielo. Osobne by ma veľmi zaujímalo, ako by vyzerala odborná rozprava českých, moravských a slovenských historikov, keďže každý kladie pri výklade Samovej ríše dôraz na svoju krajinu (porovnaj napr. knihu Nitrianske kniežatstvo) :) To nerýpem, prosím pekne, len každý historik má priehrštia dôkazov o tom, že jadro bolo tam či tamtam, a naozaj by som rád videl, ako by vyzerala spoločná kniha českých a slovenských historikov, v ktorej by museli uvádzať spoločné stanoviská (napr. uviesť dva/tri pohľady na ten či onen jav Samovej ríše). Knihu inak vrelo odporúčam.

milan.krimsky
25.03.2021

Historický rozbor o osídlení Čech, franského kupce Sáma a některé úvahy, kde může ležet bájný hrad Wogastisburg ad.

verka5083
11.12.2020 5 z 5

Strašně úžasná a dost pěkné napsat kniha vystihující Sámovu říši. Tato kniha mi hodně pomohla ke studiu.

Miro.slav
03.09.2020 5 z 5

"Dejiny Samovej ríše do vrecka" alebo "Všetko podstatné, čo sa dá o Samovej ríši vedieť". Takto nejako by sa dala zhodnotiť táto útla knižka. Ale ak si vezmeme, že o Samovej ríši jestvuje iba pár zmienok, a to hlavne z kroniky tzv. Fredegara, tak sa nedá čo čudovať. Ak by mala kniha viac strán, boli by to už iba fabulácie a dohady, prípadne nezmysly. A nezmyslov sa dnes, bohomžiaľ, rodí na slovanskú tému neúrekom. Táto kniha k nim ale nepatrí. Odporúčam.

Carol96
25.07.2017 3 z 5

Celkem dobře zpracovaná naučná literatura pro studenti historie nebo milovníky 7. století.

Šárka64
29.01.2014 5 z 5

Pro milovníky dávné historie pouční kniha. Čtivě a srozumitelně přiblížen život v 7 století
a řešení záhady místa, kde proběhla bitva u Wogastisburgu. Je to Úhošť u Kadaně nebo úplně jinde.
Snad se někdy v budoucnu dočkáme odpovědi.

oolinkaa
23.12.2012 5 z 5

Super kniha o Sámově říši. Kapitoly jsou rozdělené na všední život, na oblečení, na potravu, na výzbroj atd.. Moc hezky zpracované

7. století Sámova říše

Autoři knihy