Inika Inika komentáře u knih

Základní kniha o dýchání Základní kniha o dýchání Harish Johari

Takovéhle čtení je tak trochu za trest. Člověk otevře knihu s určitým očekáváním, ale skutečnost je úplně jinde. Knížku tvoří čtyři kapitoly a každou kapitolu tvoří změť informací. Změť začíná obvykle spoustou odborné terminologie, která je občas proložená odkazem na jakýsi článek doktora Khalsy. Johari ale nenechá čtenáře ani vydechnout a už sype z rukávu kupu různých indických výrazů, které v lepším případě doplní vysvětlivkou pro nezasvěcené. V těsném sledu do nás hustí něco z jógického folklóru a praktiky spíš šamanské. Celý tenhle "eintopf" pak završuje završuje zaručenými sliby nemožného.
Kapitola 3 Léčitelství a jiné aplikace swarajógy: je ovšem perla, ze které nejde necitovat.: "...Astma: Jakmile si prvně všimnete astmatických příznaků, zjistěte, která nosní dírka je aktivní a ucpěte ji, dokud symptomy nepominou..." No není to kouzelný? :-).
Ale abych knížku jen nehaněl, občas jsou v ní i postřehy, které stojí alespoň za zamyšlení.

19.08.2014 1 z 5

10 zlatých pravidel prodeje 10 zlatých pravidel prodeje Ivan Bureš

Pro začínajícího obchodníka je takhle knížka opravdu pecka. Jednoduše napsané, čtivé a doložené vlastními příběhy autora. Já mám stejnou profesi a musím uznat, že tahle pravidla skutečně platí a jako každý jiný obchodník je zapomínám dodržovat, jen abych si nakonec opět řekl, "No jo, vlastně...." :-)

14.08.2014 5 z 5

KI v každodenním životě KI v každodenním životě Koiči Tohei

Od doby, kdy jsem si tuhle nenápadnou knížku pořídil (krátce potom, co vyšla), jsem si ji přečetl už nesčetněkrát a znovu a znovu mám důvod si ji číst. Na první pohled se to může zdát jako knížka pro týpky co se věnují aikido (alespoň podle obrázků na obálce i uvnitř knihy). Když se tím člověk nenechá zmást a skutečně se zabývá tím, o čem kniha pojednává, pak to dokáže uchvátit.
Samotné čtení ale nestačí. Dokud jsem nezačal sám na sobě zkoušet, co je v knize popsáno, nedokázal jsem docenit hloubku myšlenek, které K. Tohei z vlastní zkušenosti předává.

14.08.2014 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Čím dál jsem se knihou prokousával, tím víc mi nebylo jasné proč Sharma tuhle knížku vůbec napsal. Mnicha, který prodal své ferrari chtěl možná pojmout jako beletrii, která k jeho "učení" přitáhne davy; učebnici zabalenou do poutavého příběhu; motivační příručku s návodem na dlouhý a naplněný život, ale ani jednoho nedosáhl.
Příběh je plný nesmyslů (třeba lotos kvetoucí vysoko v Himálaji), nelogičností (např: mniši v Himálaji si předávají učení po 5000 let, ale používají neindické výrazy jako nadčasový princip "joriki") nebo naprostých úletů kdy se baví dva vysokoškolsky vzdělaní právníci a jeden druhého se ptá "A to je čtení opravdu tak důležité?". Lacinou snahu o zvýšení věrohodnosti svých pouček pohřbil Sharma také tím, že příběh zasadil do exotické Indie, kde mnich prohlašuje, že je potřeba žít podle moudrosti Kaizen.
Některá z jednotlivých mouder třeba mají přínos a hodnotu a dokáží člověka určitým způsobem oslovit. Jenže R. Sharma vytvořil rychlokvašenou změť pátého přes deváté a bohužel tím ve výsledku devalvuje hodnotu těchto několika věcí, které v knize dávají smysl.
Kromě toho americký systém přednášek, který použil v jednotlivých kapitolách (nejdřív řeknu o čem budu mluvit, pak to povím a nakonec řeknu o čem jsem mluvil) pohřbívá i ty zbytečky literární hodnoty, která by se v tom při velké snaze dala najít.

26.02.2014 1 z 5

Nespěchejte do rakve Nespěchejte do rakve Tomáš Kašpar

Horor všedních dnů a konspirace, která se dotýká takřka každého. Knížka je malá rozsahem, ale velká obsahem. Předkládá názor na původ tzv. "civilizačních" nemocí a uvádí jej v kontextu s dalšími zajímavostmi. Nabízí také myšlenku, že těmto nemocem se dá předcházet daleko účinněji, než jak nám zdravotní systém tvrdí.
Knížka je navíc psaná jednoduchým, velice srozumitelným jazykem a umožňuje nebo spíš přímo vybízí zamyslet se nad tím, jestli odevzdanost, se kterou přistupujeme k tomu, že jednou nás alzheimer, rak, prostata apod. stejně nemine, jestli je opravdu na místě. Autorovi bych sice trochu vytknul necitlivou snahu podbízet řešení na posledních stránkách knihy, ale vcelku to nemá vliv na pět hvězd, kterými to hodnotím.

17.10.2013 5 z 5