IHT IHT komentáře u knih

Don Pablo, Don Pedro a Věra Lukášová Don Pablo, Don Pedro a Věra Lukášová Božena Benešová

Poslouchal jsem dramatizaci z roku 1965. Skvele.
Vere by letos bylo 98 let, ale ruku na srdce, 11letou divku bych nepovazoval za vhodnou hrdinku v novele o "dospivani". Ceska legislativa za dospivajici povazuje lidi 14-19 let (teenagery).
To vsak pribehu neubira na sile :-)

14.12.2023 4 z 5

Manifest za tmu: O umělém osvětlení a ohrožení prastarého rytmu Manifest za tmu: O umělém osvětlení a ohrožení prastarého rytmu Johan Eklöf

Na zacatku velke nadseni, na konci velke zoufani.

Na knihu jsem se tesil - napsal ji zoolog, venujici se netopyrum a prvni tretina byla presne to, co jsem cekal a nac jsem se tesil.
Bohuzel posledni tretina uz byla spise filosoficka zamysleni, kde se casto vyskytovali autorovi prarodice, coz sice nebylo mimo tema (prace ve fabrice pri petrolejkach), ale uz mi to nic noveho neprinaselo. Obecne mam presahy rad, ale tady mi ty exkurze do technologii, do komunalni politiky atp. zajimave neprisly.

14.12.2023 3 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Huh, to byla sila.
Pana Koprivu ctu moc rad - texty ma zajimave, treskute vtipne a snazi se do nich propasovat i nejake poselstvi (aby i hnusny hrdina byl ve finale kladas).
Tohle je ale jiny pripad - tohle neni ani fantasy, ani "brakova" detektivka, tohle je cisty zanr thrilleru.
Ten mi zpocatku moc nevyhovoval - prilis mnoho popisu technickeho vybaveni, ale syn je mlady hasic, tak mi to prostredi prislo trosku povedome a postupne si me ziskalo. Prijde mi, ze se tu autor snazil zuby nehty drzet "pri zdi" a psat skutecne "krasnou" literaturu, ktera neurazi ani toho nejpuritanstejsiho ctenare. Pobavilo me, ze mu to nekolikrat "uklouzlo"(?) a par typickych koprivovych slehu se v knize objevilo.
Pribeh je opravdu neskutecne napinavy a ctivy. Krasna pocta pro vsechny hasice i ostatni lidi z IZS. Smekam...

PS: V sobotu na vylete v Praze jsem se radeji premistoval jen pesky

11.12.2023 5 z 5

Skutečné příhody z říše zvířat Skutečné příhody z říše zvířat Rolf Harris

soubor kuriozit o zviratech v lidske peci, ci s lidmi interagujicimi. Nektere jsou vtipne, nektere jsou sokujici, nektere jsou spise nudne, respektive vypovidajici vice o lidech, nez o zviratech.
trochu to pripomina "novacke zpravy" z konce devadesatek - na zaver nejake "vesele" video se zviratkem, idealne kocickou ci pejskem. Tady jich je spousta...
I ja ji mel jako "zachodovou literaturu" ;) (viz vodovodnice)

11.12.2023 3 z 5

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

precten druhy dil - tentokrat uz jsem vedel, do ceho se poustim, tak jsem se vice snazil orientovat se v postavach :)
Autor obcas rozptyluje pozornost ctenare podruznostmi (nakousnute rozhovory atp.), ktere by dobre vypadaly na obrazovce, ale v knize rusi (v knize nemam vizualni "napovedu" kameramana/rezisera, nac se mam soustredit). S temi postavami to je obtizne - nejenze gronska jmena jsou pomerne komplikovana, autor jeste vtipne strida prijmeni i jmena, aby ctenar jeste vic tapal. Za me ale nejhorsi bylo orientovat se v dialozich, protoze jsem (v e-knize) pomerne casto nevedel, kdo v tech kratkych usecnych vetach prave mluvi.
Celkove to bylo ponekud chaoticke, vlastni zapletku jsem asi rozklicoval spravne, nicmene nekolikrat jsem pokracoval ve cteni s tim, ze jsem mimo a doufam, ze se zase zorientuji.
Nicmene, celkove to je velmi ctive a dost napinave :) Urcite se kouknu po tretim dile.

07.12.2023 3 z 5

S hlavou v oblacích: Vítězství nad gravitací S hlavou v oblacích: Vítězství nad gravitací Richard Dawkins

Zacatek byl skvely, moc se mi libila asi prvni pulka knihy popisujici realna zvirata.
Poslesni tretina uz me trochu nudila, kapitola o "pulce kridla" je takovy Dawkinsuv evergreen, to dava do kazde knihy. (Nevycitam mu to, promyslenw a hezky popsane, ale pravidelne ctenare to uz muze otravovat.)

01.12.2023 4 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Jednohubka. Usmevne az smutne, ale lidi jsou holt ruzni.

01.12.2023 4 z 5

Povědomá temnota Povědomá temnota Amy Engel

Hm, zadna velka slava. Vetsina textu se venuje tryznivym mukam hrdinky (popsano dobre, ale je toho docela dost), jednani ostatnich odob je takove nejake zvlastni (zadna dalsi postava mi neprisla verohodna), rozuzleni podivne...

30.11.2023 3 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

Na serii i styl psani (linearni, jediny vypravec) jsem si zvykl a utival si ji. Tento dil patri mezi ty vydarenejsi, misty skoro napinavy :-)

26.11.2023 5 z 5

Caligula Caligula Albert Camus

Poslouchano zpracovani Ceskeho rozhlasu. Krasne, hnusne, silne.

22.11.2023 4 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

No, tak tohle bylo vydarene!! Za me asi nejlepsi dil. Krome prijemne atmosfery konecne napeti a akce. Ne, ze by predchozi dily nemely akcni casti, ale tady me to opravdu vtahlo.
Bravo!

17.11.2023 5 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Precteno v roce 1990 a byla to laska na cely zivot. Podruhe jsem cetl v roce 1998 a ted jsem si s gustem vychutnal audio zpracovani Ceskeho rozhlasu. I po ctvrtstoleti jsem si pamatoval dej, sceny i nektere hlasky.
Smekam pred Autorem a jeho vytrvalosti, se kterou toto dilo psal. (Pekny komentar ManOfSteel)

14.11.2023 5 z 5

Nejodlehlejší stanice Nejodlehlejší stanice Ben Aaronovitch

Nevim proc autor vydal tento polotucny kousek - potreboval splnit plan? Nebavil ho pribeh? Tezko rici, ale vlastni dej by se dal shrnout v nekolika malo vetach - zcela opominuty byly vedlejsi dejove linky, vysvetleni zapletky ci pointy opet knihu nezatezuje a autor nechava na ctenari, aby otestoval svou domyslivost :)

nejcennejsi je pripojeny rozhovor s autorem, ktery jednoznacne ukazuje, ze si psani uziva jako hru (a s podruznostmi se netrapi). :)

13.11.2023 3 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Cetl jsem rozhovor s autorem v jeho knize Nejodlehlejsi stanice a uz si nedelam velke iluze, ze by dej mel davat smysl, jednotlive postavy se chovaly logicky a citelne a ze by byla objasnena zapletka, ci vysvetlena pointa. Proste je to takove jinotajne a ja se citim jako male dite, ktere s rodici sleduje rodinny film, ve kterem si chyta jen ty pochopitelne drobky. A uziva si to, prestoze ho film neoslovuje celym svym potencialem.

Ani ja si nekladu velke ambice a nelamu si prilis hlavu s "detaily", lehce si snim o podruznostech (jak se venkovani vyrovnavaji s pritomnosti nadprirozenych bytosti, se kterymi se celou dobu setkavaji?) a nechavam se ukonejsit Petrovym prijemnym smyslem pro humor, lehce potrhlym smyslem pro detail v architekture, popisovanim detektivni prace atp. Je to prijemne a ja se tim bavim. Ale uz tyden po precteni bych nedokazal zajemci popsat dej knihy.

13.11.2023 4 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Ruku na srdce, uz to hodnotim a "trpim" z nostalgie. ;)
Styl psani je prijemny, zabavny a lehky, vtipky ironicke a inteligentni. Zapletka je krkolomna a autor se zjevne snazi nevysvetlovat zapletku polopatisticky (narozdil od uchylnych architektonickych odbocek, ktere jsou zcela detailni). Postavy jsou prijemne, nektere nepochopitelne (to i v realnem svete, takze chapu autorovu snahu o autenticnost pribehu :))
urcite budu pokracovat, ale urcite bych nedoporucil nikomu jinemu zacinat serii od prostredka...

03.11.2023 3 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Na Aaronovitchuv styl uz jsem si zvykl. Je to lehke cteni plne mirneho sarkasmu a sussiho humoru, pod kterym je ponekud ledabyle nacrtnuta dejova linka vlastniho vysetrovani. Nova kniha prinesla novy typ mgickych postav (jez se zjevne dosud skryvaly a cekaly, az na ne prijde rada - fakt jsem zvedav na dalsi 4 dily), postavy z predchozich knih se textem mihnou zcela zbytne snad jen pro navozeni predstavy, ze se na ne nezapomnelo.
Je to ponekud prvoplanove, je to ve srovnani s jinymi fantasy dost nepromyslene a nedotazene, rozuzleni je obcas ponekud krkolomne (v predchozich dilech to bylo horsi, tady muze byt bezny ctenar detektivek relativne spokojen, protoze se dozvi, kdo je vrah a co bylo jeho motivem).
Snizil jsem sva ocekavani, takze jsem docela spokojen, kniha se cte lehce, je usmevna a ja si u ni odpocinul :)

27.10.2023 4 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

No, kombinoval jsem audio a cetbu.
Musim priznat, ze pokud Aaronovitch neco umi, tak je to vykreslit atmosferu. Ta se mi libi, tu si uzivam.
S pribehem to je slabsi - je to chaoticke, obcas nelogicke, pointy mi nekdy unikaji (nebo si je musim domyslet - zamer autora?)... Na prvni pohled to vypada jako velka loupez z ruznych jinych knih, cili splacanina, kazdopadne otevreny konec naznacuje, ze autor mini nektera temata pretahnout do dalsich knih.
Neni to neco, co bych doporucil jinym lidem ke cteni, ale jako nenarocna libiva vsuvka mezi narocnejsi knihy to muze fungovat dobre. Urcite si ale za pul roku nebudu pamatovat dej ani vetsinu postav.

23.10.2023 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Zpocatku slibne, zajimave, vtipne. Nicmene od odhaleni identity pachatele uz to byla spise nezajimava "rutinni" zalezitost. Napinave to nebylo, coz je skoda. zkusim dalsi dil, uvidime ;)

10.10.2023 3 z 5

Ulčákův rok / Ulčák´s Year Ulčákův rok / Ulčák´s Year Zbyněk Ulčák

Krasna utla knizecka dadaistickych basni venovanych prevazne zahradnickym pracem na prirodni zahrade. Mile, inteligentni, vtipne. Skvele lehky preklad do anglictiny (lze pouzit i jako originalni dar pro cizine :)), ilustrace pobavi.

ma oblibena:
Z políčka sklízím barevné dýně
myslivci střílejí černé svině
vzrušením mlží se mi brýle
kdy dojde konečně na ty bílé?

05.10.2023 5 z 5

Ze zápisků přírodozpytce Ze zápisků přírodozpytce Bohumil Bauše

Narocne, ale usmevne cteni. Vetsina kapitol ma dnes uz jen historickou hodnotu, velka cast je dnes zcela nepublikovatelna. Obzvlaste me rozesmala "obchodní hamonivost, která ozbrojila i špinavého Papuance střelnou zbraní..."
Zcela bizarni je kapitola "Plemenné zápachy", kde se popisuje vune lidskych ras - velmi nekorektne ;)

03.10.2023 4 z 5