Igwarr Igwarr komentáře u knih

Zrodenie Európy Zrodenie Európy Patrik Števík

Zrodenie Európy je prvou knihou autora. Napriek tomu je to pekný rozbeh. Zrodenie Európy ponúkne základné informácie o Rímskej Ríši a o tom, čo nám zanechala. Kniha sa netvári ako podrobný rozbor dejín Rímskej ríše, ani jej obyvateľstva. Poslúži však ako stručný a slušný navigátor dejín Ríma. Fakty sú občas sprevádzané autorovými myšlienkami a hodnoteniami, ktoré však vôbec nekazia dojem z knihy. Ako celok pôsobí celkom príjemne a ľahko sa číta.

08.07.2021 4 z 5

24 hodín v starovekých Aténach 24 hodín v starovekých Aténach Philip Matyszak

Život v starovekých Aténach. Možno niektorí nevedia, aké to vtedy mohlo byť. Táto kniha, je práve pre tých ľudí, ktorých by to mohlo zaujímať, ale nemajú dostatok času, alebo sily študovať odbornú literatúru. Kniha ponúka 24 kapitol, pričom každá kapitola predstavuje 1 hodinu strávenú s iným človekom z rôznej spoločenskej vrstvy. Cieľom knihy nie je dopodrobna rozoberať historické pramene a predkladať fakty. Jej cieľom je jednoducho a strušne vysvetliť i laikovi, aký bol každodenný život v Aténach. Je to veľmi príjemné čítanie a popri ňom sa človek dozvie i zaujímavé fakty o rôznych profesiách, udalostiach, či osobnostiach daného obdobia.

07.07.2021 5 z 5

Alexander Veľký - Život, doba a význam najväčšieho vojvodcu staroveku Alexander Veľký - Život, doba a význam najväčšieho vojvodcu staroveku Michal Habaj

M. Habaj a F. Hříbal vytvorili spolu interesantné dielo. V knihe je možné sa dozvedieť mnoho informácii o živote Alexandra, jeho otca, ale aj o tom čo budúcim generáciam Alexander zanechal. Taktiež je možné zistiť, čo to o umeleckých dielach, v ktorých sa Alexander vyskytuje. Autori taktiež rozoberajú aj negatívne vlastnosti a chyby Alexandra Veľkého. Myslím si, že toto dielo je dôležité pre slovenskú literatúru faktu a malo by sa pokračovať vo vytváraní podobných kníh.

07.07.2021 4 z 5

Architektura štěstí Architektura štěstí Alain De Botton

Alain de Botton v tejto knihe opisuje príbehy rôznych ľudí a ich kontakt s architektúrou. Nemusia to byť výlučne architekti, ale aj klienti, či okoloidúci. Ponúka filozofické zamyslenie sa nad tým, čo spôsobuje šťastie a spokojnosť v architektúre. Text sprevádzajú názorné obrázky architektonických diel. V celku, je to fajn kniha. Nie je to nič extra, ale neurazí.

Dedina Dedina Ivan Alexejevič Bunin

I. A. Bunin vo svojom diele celkom výstižne opisuje život na vidieku avšak miestami som mal pocit, že som sa nevedel stotožniť s postavami.

Veselé panie z Windsoru Veselé panie z Windsoru William Shakespeare

Veľmi pekná komédia. Viackrát som sa pri čítaní zasmial. Shakespeare napísal toto dielo precízne. Vtipné momenty boli vychytané, často aj prekvapivé. Oceňujem prácu prekladateľa Ľ. Feldeka, ktorý sa snažil preložiť dielo tak, aby preklad neuškodil pointe deja i rôznych scén.

07.07.2021 4 z 5

Příběh dvou měst Příběh dvou měst Charles Dickens

Kniha dvoch miest je dôležité dielo v Európskej literatúre. Ch. Dickens opisuje život v Londýne a v revolučnom Paríži. Ponúka zaujímavý príbeh Charlesa Darneya, doktora Manetta a jeho dcéry Lucy. Kniha je však podľa môjho názoru celkom ťažká na čítanie. Čitateľ sa musí často vrátiť o jednu,dve vety späť, aby pochopil význam. Ch. Dickens píče veľmi obsiahlo a zdĺhavo. Z tohto dôvodu dávam tomuto dielu hodnotenie 3/5.

Zpověď - V co věřím? Zpověď - V co věřím? Lev Nikolajevič Tolstoj

Je to niečo iné od zvyšku Tolstojovych diel. V tejto knihe Tolstoj rozpráva o svojom postoji k kresťanstvu, popisuje jeho skúsenosti z detstva a cestu hľadaní sa vo viere. Kniha nie je dlhá a je celkom zrozumiteľne napísaná. Nepatrí k mojim obľúbeným, ale taktiež nesklame.

07.07.2021 3 z 5

Legendy a mýty starého Grécka: Starogrécky epos Legendy a mýty starého Grécka: Starogrécky epos Nikolaj Albertovič Kun

V knihe sú opísané príbehy viacerých, nám známych postáv, ktoré na seba nadväzujú a utvárajú spolu pekné celky. Čítanie bolo celkom príjemné a pútavé. Avšak Kun si trochu prispôsobil príbehy tak, aby mohol viacej zdramatizovať. V niektorých chvíľach ma to bohužiaľ až tak neoslovilo. Celkovo hodnotím dielo pozitívne.

11.02.2021 4 z 5

Keď báčik z Chochoľova umrie Keď báčik z Chochoľova umrie Martin Kukučín

Napriek tomu, že kniha nie je zložito písaná, čitateľa spomalia archaické slová, ktorých je ako maku. Vydanie od Nového Času obsahuje i legendu archaizmov, avšak neustále listovanie na koniec knihy môže byť otrava. Vcelku je to kniha zaujímavá, avšak človeka modernej doby potrápi.

31.01.2021 3 z 5

24 hodín v starovekom Egypte: Jeden deň v živote ľudí, ktorí tam žili 24 hodín v starovekom Egypte: Jeden deň v živote ľudí, ktorí tam žili Donald P. Ryan

Je to skutočne neobyčajný spôsob spracovania knihy. Musím povedať, že ma to naozaj oslovilo. Kniha je písaná prehľadne, jednoducho a hlavne pútavo.

Rovnako ako pri jej sesterskej knihe 24 hodín v starovekom Ríme, je rozdelená na 24 kapitol. Z toho každá jedna reprezentuje jednu hodinu strávenú s inou osobou z inej spoločenskej a ekonomickej vrstvy. Pri čítaní sa dokážete do každej postavy vcítiť a pochopiť jej pocity, trápenia a radosti. V knihe sa okrem toho môžte dozvedieť rôzne fakty o egyptských tradíciách alebo povolaniach, ktoré sú rozmiestnené v rámčekoch, ktoré sú v každej kapitole. Knihu teda hodnotím veľmi pozitívne.

31.07.2020 5 z 5

Legendy a mýty starého Grécka: Bohovia a héroovia Legendy a mýty starého Grécka: Bohovia a héroovia Nikolaj Albertovič Kun

Kniha je zaujímavým spôsobom písaná i preložená do slovenského jazyka. Číta sa naozaj dobre a človek, ktorý sa zaujíma o grécku mytológiu si určite užije mnohé príbehy o spôsoboch bohov, akými žili, činoch hrdinov, alebo aj ako vnímali ľudia rôzne prírodné javy v staroveku. To, čo by som však mohol vytknúť, je fakt, že mi chýbal príbeh o Iásonovi a v knihe nie sú žiadne ilustrácie, ktoré by rozhodne príbehy oživili. V celku toto dielo hodnotím pozitívne.

31.07.2020 4 z 5

Sága o Grettim Sága o Grettim neznámý - neuveden

Kniha ako dielo, ktoré má prerozprávať príbeh o slávnom Grettim Ásmurdansonovi splnila svoj účel. Nečíta sa ťažko a myslím si, že prekladateľ svoju prácu odviedol dobre, keď vezmeme do úvahy fakt, že v 12.-13. storočí boli využívané úplne iné spôsoby vyjadrovania sa, ktoré by v doslovnom znení dnes nedávali veľký zmysel. Avšak musím vytknúť jednu vec, a to takú, že mi prišlo, že sa niektoré výrazy opakovali aj napriek tomu, že by sa dali vynahradiť synonymami ako napríkald stále opakujúce sa „ubil“ alebo „pravil“.

31.07.2020 3 z 5