hypnos hypnos komentáře u knih

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Popisek knihy je zavádějící, nepravdivý. "Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací." V roce 1958 nešlo o žádné oblíbené téma, Aldiss tímhle románem téma v celé popkultuře prakticky otevřel.

06.03.2024

Duna Duna Frank Herbert

Moje nejoblíbenější kniha vůbec, jak dějem a jeho spletitostí, tak vykreslením postav, a především propracovaností a originalitou světa, ve kterém se odehrává. Čím je Pán prstenů pro fantasy, tím je Duna pro sci-fi. Proto jí musím dát své první hodnocení zde, přestože jsem ji potřetí dočetl před circa čtyřmi lety (a určitě to nebylo naposledy). Porpvé jsem ji četl, když jsem byl v jalovém věku puberty, a byl jsem z ní naprosto unešen, ačkoliv v té době mi její čtení přišlo místy dost obtížné, a říkal jsem si tak, že až budu starší, zkušenější a vyzrálejší, porozumím tomu lépe. A to se s dalšími přečteními popravdě nestalo - sledujeme tu tolik dějových zvratů, intrik, myšlenkových pochodů a popisů náležitostí světa, který je i v rámci sci-fi žánru prakticky ve všem naprosto nový, že v tom může mít pěknej gulášek i čtenář starší a sečtělejší, než je pisatel tohoto blábolu. Kniha byla považovaná za nezfilmovatelnou, ale jenom do té doby, než podle ní natočil docela zajímavý film David Lynch (kostýmy a všechny ty serepetičky v něm jsou úžasný), a posléze si s látkou solidně poradil i můj oblíbenec Denis Villeneuve, ale přiznejme si - tady se žádný film nemůže rovnat originálu, protože nedokáže příběh a vše okolo podat tak poutavě, jak to dokázala kniha. Jak by také mohl, když na to má nějkaé dvě hodiny (+- drobné), kdežto kniha Vám vše vypráví na nějkaých šesti stech stranách. V případě Duny bych se nebál použít slovo opus ani v případě, kdyby Herbert nenapsal pokračování. Až člověk žasne, jak někdo něco tak spletitého, ale zároveň dokonalého, dokáže vůbec vymyslet..

15.05.2023

Playboy. Antologie sci-fi povídek Playboy. Antologie sci-fi povídek * antologie

paradni vyber. vzpominam, kdyz jsem knihu cetl, ze nekdo zahledl prebal knihy a myslel si, ze ctu porno :)

13.09.2014 5 z 5

Mistr písní Mistr písní Orson Scott Card

detsky hrdina, ktery zpiva pisne? co to ma jako ksakru bejt? po precteni jsem se ale nemohl ubranit prirovani k dune, tak moc me to chytlo

13.09.2014 4 z 5

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

velke diky panu ffc za jeho apokalypsu, bot bez tohoto filmu bych asi nikdy nezjistil, ze existuje nejake srdce temnoty. a to by byla velka skoda. jak je conradovym dobrym zvykem, i toto dilo neni lehke na precteni. ale je uzasne, jak dokazal budovat atmosferu zmaru, hruzy a beznadeje

13.09.2014 5 z 5