hu_87 hu_87 komentáře u knih

Psychologie kriminálního chování Psychologie kriminálního chování Slavomil Fischer

Solidně zpracované téma, opravdu klobouk dolů. Ideální pro všechny zájemce, ale i např. pro forenzní psychology.

31.01.2022 5 z 5

Agresivita a kriminalita školní mládeže Agresivita a kriminalita školní mládeže Zdeněk Martínek

Užitečné čtení pojednávající o agresivitě a jejich formách. Speciálně vyčleněná je kapitola o šikaně, jejich stádiích, příznacích a možných intervencí.

29.01.2022 4 z 5

Slovník speciálněpedagogické terminologie Slovník speciálněpedagogické terminologie Kateřina Kroupová

Z mého pohledu se jedná o nejlepší slovník ohledně dané problematiky na našem trhu. Kapitoly jsou přehledně členěné, každé heslo je pěkně vysvětlené.

29.01.2022 5 z 5

Jak vyzrát na sociopata odvedle: Obrana proti nemilosrdným manipulátorům Jak vyzrát na sociopata odvedle: Obrana proti nemilosrdným manipulátorům Martha Stout

Velmi vydařené pokračování autorčiny předchozí knížky, avšak tahle je ještě lepší. Pomáhá čtenáři autenticky nahlédnout do mysli takového člověka a představit si, o co všechno jsou takoví bezcitní lidé ochuzeni a jak přemýšlí - o sobě i o ostatních. Je super, že nechybí ani kapitola o takových dětech, protože tohle je problematika, která se často zamete pod stůl a nijak se neřeší. Jenže děti, které nemají svědomí a pro které jsou emoce druhých španělskou vesnicí, prostě existují. Včetně rodičů, kteří si neustále říkají, co mohli udělat špatně.
Součástí je i kapitola, ve které se porovnává narcismus vs sociopatie, protože tyto dvě kategorie mohou působit dost podobně.

29.01.2022 5 z 5

Tělo v psychoterapii Tělo v psychoterapii Edward W.L. Smith

Úžasnej úvod do psychoterapie s tělem, pro všechny, kteří holdují Lowenovi a Boadellovi tu najdou super obecnější úvod do těla a jeho souvislostí.

23.01.2022 5 z 5

DMT – Molekula duše: Zkoumání podstaty stavů blízkých smrti a mystických prožitků DMT – Molekula duše: Zkoumání podstaty stavů blízkých smrti a mystických prožitků Rick Strassman

(SPOILER) DMT je opravdu zvláštní molekula (věděli jste například, že lidé se schizofrenií mají málo tzv. antiDMT enzymu v mozku a když se jim podá tato látka, zlepší se jim jejich příznaky?), v minulosti mnohokrát démonizovaná, ale vydobyla si své právoplatné místo mezi psychedeliky.
Tuto látku skutečně doprovází několik zvláštností a na stránkách této pěkně zpracované publikace se toho dozvíte mnoho. První zhruba čtvrtika je teda víc teoretická a tam se dozvíte něco o DMT obecně, případně o šišince a melatoninu. V další části jde o ty zážitky na této látce, což zahrnuje i úseky rozhovorů s lidmi, kteří tuto látku vyzkoušeli; možná nebezpečí a úskalí při podávání a jakési shrnutí toho, co lze od látky očekávat, jaké má účinky.

22.01.2022 5 z 5

Psychologie reklamy Psychologie reklamy Jitka Vysekalová

Na našem trhu je to zcela ojedinělá publikace, která má a bude mít stále své místo v knihovničce každého zajímajícího se o lidské ovlivňování, marketing apod. Kapitoly jsou věnovány jak motivaci a různým teoriím motivace, tak více praktickým stránkám věci: emoce v reklamě a jak na nás působí, na co si dát pozor, další faktory ovlivňující to, zda se reklama bude líbit či nikoliv a hlavně příklady konkrétních reklamních spotů a jejich analýza.

Raný psychický vývoj dítěte Raný psychický vývoj dítěte Lenka Šulová

Asi bych to nazvala vydařenými a uživatelsky přívětivými skripty pro předmět vývojová psychologie. Kapitoly tvoří takové nejdůležitější informace a mezníky v období životě malého dítěte. Pokud vám přijde vývojová psychologie jako příliš obsáhlá disciplína, ve které se spíše ztrácíte, je tohle pro vás ideální volba.

15.01.2022 4 z 5

Mýty o sebevraždě Mýty o sebevraždě Derek de Beurs

Nejdřív je asi nutno podotknout, že je to spíš taková knížečka, není moc obsáhlá a z toho vyplývá i rozsah - není možné zde zcela naplnit to, co by si možná takový čtenář přál, aby zde zaznělo za nejrůznější zajímavosti či výzkumy. Za mě je knížka neskutečně důležitá a zajímavá, na konci každé kapitoly (resp. mýtu) je vyznačeno to, zda tento mýtus autor přijímá nebo zamítá.

15.01.2022 5 z 5

Lidé nejsou mravenci: Postřehy psychoanalytika z koncentračního tábora Lidé nejsou mravenci: Postřehy psychoanalytika z koncentračního tábora Bruno Bettelheim

Bettelheim se úspěšně pokusil nastínit jakousi psychologii v koncentračních táborech. Jak byli ti lidé nuceni se chovat úplně jinak, dělat nesmyslné práce a být absolutně poslušní a jak se to projevilo na jejich chování a hodnotách. Za mě určitě doporučuji, je to napsáno velmi čtivě a neztratí se zde ani úplný laik ohledně psychoanalytických pojmů.

15.01.2022 5 z 5

Psychologie novorozence: Chování nejmenšího dítěte a jeho poznávání Psychologie novorozence: Chování nejmenšího dítěte a jeho poznávání Viviane Pouthas

Odborná kniha, která je tak divně napsaná a přeložená, protože jak se říká - spoustu textu a málo informací. Nevím, jestli je to vyloženě chyba překladatelky (ale spíš jo, protože spousta výrazů a vět by se dala napsat jednoduššeji), ale přikláním se i na stranu toho, že kapitoly nebyly dobřez pracovány ani samotnými autory. Proto nemohu doporučit, pokud se nechcete přelouskávat jednotlivými kapitolami a být vůbec rádi, že si z toho jednu zajímavost odnesete.

14.01.2022 3 z 5

Dyslexie: Zaostřeno na angličtinu Dyslexie: Zaostřeno na angličtinu Olga Zelinková

Komplexně podaná publikace, nejprve jsou na místě kapitoly o obecných poznatcích o dyslexii a dalších souvislostech, potom je část víc praktická.

05.01.2022 5 z 5

Můj syn terorista Můj syn terorista Tomáš Lindner

Vytvořit teroristu vůbec není tak těžké, jak se může zdát. Člověk je snadno zmanipulovatelný v situaci, kdy se hledá, kdy si prochází těžkým životním obdobím nebo kdy má pocit, že mu nikdo nerozumí.
Jako z kouzelného klobouku může přijít ortodoxní muslim, dát se s váma do řeči, dát vám najevo pochopení a za pár chvil už budete chtít bojovat za ISIS. A to ani nemusíte vyrůstat v těžkých životních podmínkách nebo si procházet zanedbáváním či týráním. Prostě si jednoho dne řeknete, že jste našli Korán, svého boha, svůj smysl a hlavně pravidla (která si někteří raději nechají naservírovat) - jak se dostat do ráje, jak udělat tohle a jak zase tohle.

Rozhovory matek dětí, které se nechaly naverbovat k těmhle radikalistům, to jen potvrzují. Lidská mysl je velmi snadno manipulovatelná; i k činům, o kterých byste si nikdy nemysleli, že je spácháte.
Berte to jako varování a výzvu k zamyšlení obecně. Mysleme racionálně, nenechme se okouzlit pozlátkem nebo pocitem, že jste konečně vyslyšeni, zatímco jsme vlastně obelháváni.

Tito mladí muži jsou toho důkazem.

Jako zajímavá mi přijde asociace s deníkem Lies! (čti), přičemž anglicky lies jsou vlastně lži. Což vlastně dost sedí. Stát na ulici a nabízet de facto islám na dlani a verbovat si tak vojáky. A ono je jednodušší druhý nařknout z islamofobie, než s tím něco dělat, že.

05.01.2022 4 z 5

Základy dětské neurologie Základy dětské neurologie Jan Lebl

(SPOILER) Pěkně zpracovaná učebnice, výhodou je rovněž kvalitní papír stránek, ilustrace, přehlednost kapitol. Plus nějaké tabulky norem (co by mělo dítě v určitém věku umět). Něco mi ale na té knize chybí. Nejsem si jistá, zda jsou kapitoly vždy skutečně mířené na tzv. dětskou neurologii. Stejně tak obsažené znalosti mi nepřijdou vždy adekvátní dané kapitole, vzhledem k tomu, že se jedná o základy a tudíž jí asi nevyužijí přímo studenti medicíny na zkoušku, by se možná hodilo přidat sem tam nějakou zajímavost. Nebo tvrdit, že "cílem kapitoly není podávat vyčerpávající informace, které si může čtenář najít kdekoliv" a načež právě zmiňovat právě tyto informace...

03.01.2022 4 z 5

Chlapec, kterého chovali jako psa Chlapec, kterého chovali jako psa Bruce D. Perry

(SPOILER) Jde tu v podstatě o příběhy dětí, které si prošly špatnými věcmi: od sexuálního zneužívání po situace, kdy jako malé měly chůvu, která je však nechávala pravidelně samotné doma a odcházela za jinou prací.
Kapitoly jsou doprovázené nejen tou příběhovou částí a dodatečnými informacemi o dětech a jejich rodičích, ale i teoretickými znalostmi např. o mozku, stresu, paměti, což čtenáři pomůže pochopit trauma jako takové. Bohužel pro lidi pohybující se přímo v této oblasti to může působit rušivě, protože dané věci a zákonitosti nejspíš budou dávno znát...
Příběhy jsou napsané velmi dobře, ale co mi vadilo byly mnohdy strohé konce. Příběh nějak začal, byl doprovázen teoretickým výkladem a potom bum, konec dost stručný. Chápu, že tam musel respektovat nějaké soukromí těch dětí, ale určitě by se to dalo sepsat v podobném duchu jako zbytek kapitoly, tzn. maximální anonymizace.

29.12.2021 5 z 5

Nepatrně smutná žena Nepatrně smutná žena Natálie Kocábová

Na této knize jsou pozitivní jen ty ilustrace, fakt klobouk dolů.
Zbytek je jen snůška nekonečných stížností a rádoby zajímavých situací ze života, které bohužel nejsou nijak zajímavé a ani nijak extra vtipné...

25.12.2021 odpad!

Psychologie štěstí Psychologie štěstí Anton A. Bucher

Souhrnně a komplexně podané téma "štěstí" v psychologii jako takové. Štěstí se tu rozebírá opravdu detailně, ať už z hlediska pohlaví, osobnostních rysů, zájmů, náboženství, rodičovství, sezdaní verus svobodní, neurobiologie, dopamin, oxytocin, serotonin... a tak dále; zkrátka, pocit štěstí je zde prim, kolem kterého se to všechno točí, kapitoly jsou podpořeny mnoha výzkumy.

Na začátku knihy nechybí ani kapitola, která nám objasňuje např. to, jak se pocit štěstí běžně měří.

Jak už zmiňoval kolega přede mnou, citovaná literatura zabírá skutečně mnoho stránek a bohužel některé kapitoly působí dojmem vyloženě učebnice a jsou třebas přespříliš strohé a zasloužily by si nějaké doplnění. Přesto dávám 5 hvězd, vzhledem k jedinečnosti publikace u nás na trhu.

24.12.2021 5 z 5

Posvátné poznání Posvátné poznání William A. Richards

Za mě je tohle neskutečně krásná knížka, na to, čemu se věnuje, je poměrně neobvyklá a výjimečná tím, že shrnuje jednotlivé "jevy", zážitky (a tak dále) pod vlivem psychedelik. Doporučuji všem zájemcům o psychedelika.

20.12.2021 5 z 5

Děti vybíravé v jídle: Základní postupy pro rodiče dětí nejen s PAS Děti vybíravé v jídle: Základní postupy pro rodiče dětí nejen s PAS Laura J. Seiverling

Zajímavý pohled na problematiku jako takovou. Publikace je napsána (a přeložena) hezky, jak s oblibou říkávám, "uživatelsky přívětivě". Trošku jsem jen měla dojem, že se to zpočátku trochu táhne a je moc teorie a málo praxe. Kapitoly doplňují různé kazuistiky (které jsou však na to, jak je tato problematika podceňovaná a není jí věnováno tolik pozornosti, poměrně strohé) a za zhruba druhou polovinou knihy očekávejte už konkrétní rady, případně plány.

20.12.2021 4 z 5

Reklama Reklama Jitka Vysekalová

Super publikace, kterou ocení jak studenti, tak široká veřejnost. Je napsána mimořádně "uživatelsky přívětivě" a informace zde obsažené jsou podány tak, že si hned předtsavíte, jak tyto znalosti uplatnit v praxi.

18.12.2021 4 z 5