Lidé nejsou mravenci: Postřehy psychoanalytika z koncentračního tábora

Lidé nejsou mravenci: Postřehy psychoanalytika z koncentračního tábora
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478593/bmid_lide-nejsou-mravenci-postrehy-psych-5VW-478593.jpg 5 8 8

V letech 1938–1939 byl psycholog Bruno Bettelheim uvězněn v koncentračních táborech v Dachau a Buchenwald. Aby přežil a zachoval si lidskost, začal analyzovat chování vězňů a dozorců, které popisuje až s mrazivou věcností. Lidé nejsou mravenci, aby se vždy ochotně podřídili systému. Extrémní podmínky v nacistických lágrech, cíleně vytvářené technologicky přesnými postupy, však mohou člověka přimět, aby se v zájmu přežití své lidskosti zřekl. Jen menšině podařilo zachovat si integritu, a než aby se jí vzdali, dobrovolně se vydali vstříc smrti. Nechybí zde ani analýza předválečného Německa a možné odpovědi na často kladenou otázku: Jak se mohl velký kulturní národ podvolit tak zrůdné ideologii? Díky této detailní analýze života v koncentračním táboře a tlaku totálního státu můžeme lépe pochopit, jak člověk v takové extrémní situaci reaguje, co jej dokáže připravit o autonomii a integritu a vést k jeho depersonalizaci a ztrátě identity.... celý text

Literatura naučná Historie Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Portál
Originální název:

Thé informed heart (kapitoly 4-7)


více info...

Přidat komentář

DědaMráz
28.04.2022 4 z 5

Na knihu jsem narazil náhodou, myslím, že o ní někdo psal někde na sociální síti. Zaujalo mě to, protože jsem si autora vůbec nevybavil a to mám neskromný názor, že ohledně „literatury o šoa“ mám docela nadprůměrný přehled. Až později mi došlo, že s tímhle jménem jsem se kdysi potkal v souvislosti s Hannah Arendt. Po přečtení cca 75% knihy, kdy z mého pohledu byla plná velmi zajímavých a pravdivých postřehů, ale také názorů kontroverzních (namátkou ty nejznámější ohledně rodiny Anny Frankové), jsem ale měl takový nějaký zvláštní pocit, že tam bude nějaký zádrhel (minimálně vás musí trknout proč taková kniha vychází v ČR až v roce 2021!). Takže je to tak, že kniha takového jména nikdy nevyšla a jde o výsek několika kapitol z knihy The Informed Heart: Autonomy in a Mass Age , vydané v roce 1960. Tím nejpodstatnějším zádrhelem ale je, že i v odborných kruzích byla zpochybněna autorova odbornost a vzdělání jako psychoanalytika, a někteří osoby zpochybňují i jeho morální integritu. Je na to docela dost článků a dva životopisy (nikoliv v češtině), jako výchozí orientační bod pro zdroje doporučuji anglickou verzi Wikipedie. Samozřejmě, že je tohle všechno třeba číst velmi kritickým pohledem a v souvislostech (kniha je z roku 1960, autor byl v koncentrácích v Německu a dostal se ven před zahájením války), protože i Hannah Arendt si za své názory taky něco ve své době užila. Já prostě knize vytýkám, že nástin těchto informací mi v doslovu knihy od nakladatele chybí a zejména proto se tady dnes tak rozepisuji.

hu_87
15.01.2022 5 z 5

Bettelheim se úspěšně pokusil nastínit jakousi psychologii v koncentračních táborech. Jak byli ti lidé nuceni se chovat úplně jinak, dělat nesmyslné práce a být absolutně poslušní a jak se to projevilo na jejich chování a hodnotách. Za mě určitě doporučuji, je to napsáno velmi čtivě a neztratí se zde ani úplný laik ohledně psychoanalytických pojmů.


Autorovy další knížky

Bruno Bettelheim
americká, 1903 - 1990
2000  87%Za tajemstvím pohádek
2021  90%Lidé nejsou mravenci: Postřehy psychoanalytika z koncentračního tábora