Hrdlička1 Hrdlička1 komentáře u knih

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Knihy tohoto typu mám ráda. Základem jsou historická fakta upravená do čtivé podoby. Kdo by ovšem čekal nějaký dramatický spád, tak ten se nekoná. Čtenář pluje knihou stejně pozvolna, jak běží život českého krále...

16.04.2015

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, protože o období a místě, ve kterém se děj odehrával, toho vím pramálo. Ovšem celou dobu jsem se nějak nemohla ztotožnit s tím, že by tak malé děvčátko (ve věku mých dcer) mělo tak hluboké myšlenky...Že bylo v jakémsi šoku - rozumím, že utíkalo do krásných příběhů - rozumím, ale že se tak orientovalo v některých situacích, dovedlo dát různé věci do souvislostí - tady si myslím, že autorka spoustu věcí pochopila až později...rušilo mě, že jsem stále přemýšlela, jestli to takto opravdu mohlo dítě vnímat. Od maličkostí, kdy Raami popisovala, jaké úkony provádí řidič než nastartuje náklaďák a obavy, zda se zrezivělým autem dojedou do cíle, až po analýzy vzájemného vztahu s matkou v daných situacích. A ta hloubka některých myšlenek! Mimochodm opravdu zajímavých a krásných...Je ale dost možné, že jsem se jen nenaladila na stejnou strunu jako autorka, protože i když knihou prolínají krásné příběhy, nezapamatovala jsem si žádný. Přitom - ta malá holka je jich plna.
Jsem nejspíš ovlivněna tím, že jsem nedávno četla také silný příběh - Běž, chlapče, běž od Uri Orleva a tady bylo vyprávění tak prosté, jakoby mi to dítě vyprávělo.

16.04.2015 3 z 5

Běž, chlapče, běž Běž, chlapče, běž Uri Orlev (p)

Tuto knížku dostala má desetiletá dcera o Vánocích. Chtěla jsem si ji přečíst, abych byla v obraze, zda je pro ni vhodná. Rozhodně ano. Ale není to vyloženě dětská kniha. Děj vtáhl i mě a rozhodně jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Období druhé světové války je pro naše děti už tabu, takže tuto knihu bych se nebála zařadit jako povinnou četbu. Není to knížka veselá, ale autor citlivě zvolil formu, že ačkoliv jsou v knize věci velmi smutné, jsou zachyceny tak, aby byly pro dětského čtenáře stravitelné. Moc pěkná knížka.

24.01.2015 5 z 5