Hermik1234 Hermik1234 komentáře u knih

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Dodneška si pamatuji na ten den, kdy jsem si koupil Problém tři těles. V ten den jsem ještě netušil, na jakou pout jsem se to vydal. Na jakou dalekou cestu, která nakonec měla trvat téměř 19 milionů let a která je plná momentu, které si lidská mysl ani není schopna představit, jsem vstoupil.

Problém tři těles pro mě byl úplně novým knižním zážitkem, četl jsem ho skoro před dvěma lety. Tehdy jsem měl veliký problém knihu obsáhnout a pochopit. Temny les se poté stal nejlepší knihou, kterou jsem kdy četl. Až do dneška. Dnes jsem po celkem 20 měsících, kdy jsem začal číst Sinovu trilogii, dočetl Vzpomínku na zemi. (Mezitím jsem přečetl ještě Počátek, Ziburu a probíhaly mě přípravy na Maturitu, proto jsem trilogii měl rozectenou tak dlouho :) ). Vzpomínka na zemi se pro mě stála absolutní 1 mezi knihami, které jsem přečetl. A že se číslo blíží 100. Přečtení bych mohl (i přes svůj věk 20ti let) považovat za vrchol své "čtecí kariery". Není to pouze čtení, je to Hard sci - fiction zážitek, od kterého se není možné odtrhnout. Brilantní a nekonečné úžasná kniha.

Knihu velmi doporučuji. Doporučil bych ale přečíst si předtím knihu od Dana Browna "Počátek". Minimálně v pochopení smyslu stvoření života a pravděpodobností vzniku vesmíru (což jsou v knize důležitá témata) vám to hodně pomůže.

10.06.2023 5 z 5

Vyvolený Vyvolený Taran Matharu

Recenze bez spoilerů
Opravdu páni! Taran Matharu zde opravdu uvolnil naplno uzdu své fantazie. Skoro bych až řekl, že při psaní této knihy nebyl úplně duševně v pořádku. Kniha je toho druhu, kdy vás celých prvních 250 stránek dlouhého děje vlastně jen připravuje na posledních 20 stránek, odehrávajících se příběhově ve 20 minutách.

Stejně jako postavy v knize, ani já jsem nevěděl do poslední stránky co se tam vlastně děje. Posledních 50 stránek jsem zhltl na cestě z dovolené, a to spíše z důvodu, že už jsem chtěl zjistit, o co v knize jde. Jak příběh, tak celkově kniha působí místy docela zmateně. Občas jsem nechápal, proč autor toto do příběhu zasadil. Určitě pasáže na mě dělaly dojem, že jimi autor chtěl pouze natáhnout knihu. O nějakých 120 stránek...

Bohužel, i poté, co autor na poslední 2 stránky zasadil vysvětlení knihy, mi stále spousta věcí vrtala hlavou. Tady to Matharu podle mne už přehnal. Zašel opravdu až do moc velkého sci fi. Sice je to zajímavý nápad, ale bez dalšího postupného dovysvětlování v dalším díle čtenáři jeho vyzi soudě podle mého úsudku nepochopí na 100%.

Závěrem je kniha čte docela dobře. Střídají se zde napínavé pasáže,od kterých se nebudete chtít odtrhnout, ale také dlouhé popisné, které můžete v klidu přeskočit a o nic nepřijdete.

14.07.2021 3 z 5

Dluh Dluh Dmitrij Rus

Nejhorší díl ze série.
Po přečtení jedničky jsem doufal že druhý díl trochu pozvedne příběhovou linku. To se tak stalo a proto jsem od Dluhu očekával další posunutí.
To bohužel nenastalo. Většina knihy se odehrává na jednom bitevním poli, kde je spíše popis děje minuty po minutě. Důležitá část (a hlavně také hlavní záměr hlavní postavy) je v knize jen tak mimochodem popsán, že se stal.

Kromě jedné velmi důležité události, která se však dá popsat jen v pár větách, je tento díl podle mého názoru pro sérii docela zbytečný. Začátek navazuje na otevřený konec druhého dílu, a naopak na konci knihy se stane zmíněná událost. A prostředek? Dej, který kdyby se nestal, tak se pro hlavní dějovou linku nic moc nezmění.

Za mě je Dluh velmi slabý a Inferno si přečtu jen proto, že jsem si ho pořídil ještě před přečtením Dluhu. Jinak bych v sérii nepokracoval.

23.09.2021 2 z 5