hans500 hans500 komentáře u knih

Rukulíbám Rukulíbám Vittorio Schiraldi

Poměrně útlá knížka s dobovou (70. léta) mafiánskou tématikou. Výrazným motivem příběhu je generační střet a autor nám dává nahlédnout do myšlení a hodnot starých donů, kteří jsou ve svém smýšlení až fanaticky neústupní i do odlišných názorů jejich potomků a mladší generace. Krom toho se dočkáme klasického nahlédnutí do života plného násilí, přestřelek, pomsty, krve, úplatků, ale i lásky nebo silného poutu k rodině. Celkově je ale tento "Kmotr po italsku" jen průměr, byť příjemně čtivý. Pokud nebudete mít přehnané očekávání, tak zcela jistě nezklame.

15.02.2021 3 z 5

O modrém kocourkovi O modrém kocourkovi Marika Hellstrom-Kennedy

Pěkná klasická pohádka s jasným poselstvím, hravým dějem a krásnými ilustracemi pohladí po duši děti i dospělé.

15.02.2021 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

(SPOILER) Slavná novela vyniká svou dusivou atmosférou protektorátu a strachu, kterým všichni žili dnem i nocí a v kontrastu s tím s nám umožňuje prožít romantický vztah mladých a díky svému věku i trochu naivních lidí, kterým jejich náhodné setkání změnilo život. Jan Otčenášek nám předkládá knihu ve vynikajícím jazykovém zpracování a ději dává postupnou gradací k takřka nevyhnutelnému konci, kterým nás ujišťuje o smutné realističnosti celého příběhu.

15.02.2021 5 z 5

Děsu plný dům Děsu plný dům James Preller

Příjemná hororová jednohubka pro děti s perfektními ilustracemi dokreslujícími příběh.

18.03.2020 3 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Kniha je svědectvím života běžných lidí ve válečném Německu a nejvíce zaujme především neuvěřitelnou psychologickou propracovaností všech postav (není jich málo), prezentuje mnoho různých typů osobností a chování a ukazuje, že lidé nejsou černobílí. S postavami budete doslova žít, mít je rádi, nesnášet je, odpouštět jim, zatracovat je i o ně mít strach. A ač je je rozsáhlá a mnohdy (z principu svého obsahu logicky) depresivní, čte se velmi dobře.
Velmi důležitá připomínka děsivých událostí let ne až tak dávných a jasné plné hodnocení. Inspirace hlavních hrdinů ve skutečných lidech je jen třešničkou na dortu tohoto mnohovrstevnatého románu.

18.03.2020 5 z 5

Výstřely u Cyrana / Guns at Cyrano's Výstřely u Cyrana / Guns at Cyrano's Raymond Chandler

Příjemně čtivé, svižně plynoucí dílo s několika zajímavými zvraty a gradujícím závěrem, nechybí typický detektiv, který se tváří tvrdáčtěji, než jakým ve skutečnosti je, i záhadná dívka. Tedy klasický Chandler, ale románový rozsah mu sluší více než povídkový.

30.03.2018 4 z 5

Fakta o Finsku Fakta o Finsku Erlend Loe

Pěkná malá velká kniha. Zpočátku vypadá jako obyčejná lehká a zábavná oddychovka, ale postupně nám dává nahlédnout do mysli hlavního hrdiny a vyplouvá n povrch její skrytá vážnost. Postupně děj nabývá dramatických otáček (se stálým zachováním lehkého humoru a ironického nadhledu) až do skvělého konce. Velmi zajímavý styl psaní a čtivost, příjemná kniha, která nabízí víc, než se zdá na první pohled.

03.07.2015 4 z 5